Yönetmen Kimdir?

0
48

Bir filmin gerçekleşmesi için görüntü yönetmeni, ışık yönetmeni, sanat yönetmeni, ses yönetmeni, montaj yönetmeni, diğer meslek grupları ve oyuncular arasında işbirliği sağlayan, bunların çalışmalarını uyumlu bir biçimde yöneten, filmin bir sanat ürünü niteliği kazanmasından sorumlu olan sinema sanatçısıdır. Bir televizyon programının gerçekleştirilmesini sağlayan kişidir.

Kaynak
Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü
Nijat ÖZÖN

Yönetmen, bir film çekiminden önce yöneteceği filmin senaryosuna göre, senaryoda geçen konuların mekanlarının ve oyuncuların, çekilecek sahnelerdeki gereken malzemelerin seçimini yapar. Burada görsel ve etkisel tercih hakkını kullanır. Beraber çalışmak istediği önemli meslek grubundaki sanatçıların ve oyuncuların listesini çıkararak yapımcı tarafından film çekimine davet edilmelerini isteyebilir. Bu aşamada görüntü yönetmeni ile senaryo, mekanlar ve filmin psikolojik etkisine uygun ışık, makyaj gibi unsurlara karar vererek, gereken malzemelerin temin edilmesini sağlar. Film çekim aşamasından önce yönetmen bütün çalışan meslek grupları ile filmi ve senaryoyu gözden geçirerek gerekli bilgileri verir. Böylece bütün meslek gruplarının filme konsantre olmalarına yardımcı olur. Filmin çekilmiş halinin beyinlerde kurgulanmasını sağlamak zorundadır.

Çekim başladığında bütün meslek gruplarında çalışan sanatçıların birbirleriyle koordineli bir şekilde çalışmalarını da sağlamak zorundadır. Yönetmen olarak kendisini ilgilendiren en önemli faktör senaryoda yazılı olan hikayenin seyirci üzerinde yaratacağı psikolojik ve dramatik etkileri sağlamaktır. Bu nedenle en çok oyuncularla ilgilenmek zorundadır. Oyuncuların rollerine iyi konsantre olmalarını sağlamak zorundadır. Karakterlerin oturması ve çekim sonuna kadar istenen karakterin oynanması yönetmenin kontrolündedir.

Çekim aşamaları tamamlandıktan sonra filmin kurgulanması ve montajı, seslendirilmesi, efekt seslerin kullanımı yönetmenin film üzerindeki en büyük etkilerinden biridir. Gereken görüntü efektlerinin kullanımı ile film tamamlandığında yönetmen filmi seyredip son kontrollerini yaparak, yapımcıya teslim eder.

Şamanın dört türlü görevi bulunur. Bunların ilkinde, şaman belirli soruları yanıtlar. Mesela evrende bir öğretmen, kural, yapı, işaret sistemi arar. Şaman, ikinci olarak, gözle görülemeyen, ileride olabilecek şeyleri görebilme yeteneğiyle donatılabilir. Üçüncüsü, Şaman kaybolmuş her türlü madde ve kişileri bulabilir. Son olarak da şu söylenebilir. Şaman, vücudu terk etmiş ruhlarla iletişime geçerek o iyi ruhları döndürerek şifa sağlamaya çalışabilir.
Eğer sinemaya dair gördüklerim ve hissettiklerim beni yanıltmıyorsa, şamanın görevleri ile sinemacının yapmaya çalıştığı şey arasında bağlar kurma ihtimalinin bulunabileceğine dair inancım gitgide güçleniyor. (Derviş Zaim)

Türkiye’de iyi bir yönetmen olmak için gerekli şeylerden ilki, orospu ruhlu olmaktır. İşte sonra kadraj bilgisi, ışık bilgisi, kurgu bilgisi falan gelir. (Emel Keleşoğlu 14.2.2011 Facebook)

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne