Yılmaz Güney sinema ödülleri sahiplerini buldu

0
78

Batman Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Halil Dağ şahsında dağ sinemasıyla birleştirilen Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Batman Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından “Kamerayek me heye û rêhevaltiya me heye -Bir kameramız ve yoldaşlığımız var” sloganıyla bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali Yılmaz Güney Sineması Salonu’nda düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Halil Dağ ve sinemasına adanan festival, 5 gün sürdü. Festival süresince değişik film gösterimleri yanı sıra 10 kısa film ve 15 kısa film öyküsü yarıştı. Bu yılki festivalde en iyi kısa film ödülünde birinciliği Federe Kürdistan Bölgesi’nden yarışmaya katılan Kürt Yönetmen Sakaot Mohammadi’nin “A Friend For My Friend” filmi, ikinciliği Gündüz Sevdi’nin “Ziman (Dil)” isimli filmi ve üçüncülüğü ise Mazlum Demir’in “Bê re-Deng” isimli filmi ile aldı. En iyi kısa film öykü ödülü bu yıl “Bîr (Kuyu)” öyküsü ile Zekeriya Aydoğan ve “Gere Gûr Bimre (Kurt Ölmeli)” öyküsü ile Atilla Demir arasında paylaşıldı. Jüri özel ödülüne ise, Komên Çîrokên Veşartî öykü filmi adına 10 yaşındaki Beyza Karataş layık görüldü. Zekeriya Aydoğan ödülünü Amûdê Sineması katliamında yaşamını yitiren çocuklara armağan ederken, Atilla Demir ise ödülünü Rojava devriminde Til Koçer’e armağan etti.

Yılmaz Güney Sinema salonunda yapılan ödül törenine çok sayıda genç yönetmenin yanı sıra yüzlerce sinemasever katıldı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, “sanatı eksik olan bir mücadelenin önemli bir ayağının eksik kalacağını” belirtti.

‘Endüstriyel sinemaya karşı sinema yapıyoruz’

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği çalışanı Veysel Ere ise, 4’üncüsünü düzenledikleri Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali’ni bu yıl Halil Dağ şahsında dağ sinemasıyla birleştirmenin büyük onurunu yaşadıklarını vurguladı. Erel, “Biz amatör bir ruhla ticari olan endüstriyel sinemaya karşı kendi inancımıza uygun bir sinema yapıyoruz. Sinema yoluyla anadilin önemi, katliamların teşhiri, failli meçhullere ve zulmün karşısında verdiğimiz esas duruşumuzu gösteriyoruz. Ve burada hakikat arayışını dile getiriyoruz. Biz Halil Dağ şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ve anısına bağlı kalacağımızı söylüyoruz” dedi.

‘Ölümsüzlük bir halkın kalbinde yaşamaktır’

Son olarak söz alan Jüri üyesi Orhan Alkaya ise, Kürt yönetmenlere seslenerek, “Bütün yönetmenlerden ricam odur ki bütün sinema çalışmalarını ve filmlerini Kürtçe yapsınlar. Buradan Yılmaz ağabeyime seslenmek istiyorum. Yılmaz ağabeyim ölümsüzlük, ezilen bir halkın kalbinde sürekli yaşamaktır. Sen hak ettiğin biçimde sonsuza kadar yaşacaksın. Kürt sineması senin öncülüğünde gelişiyor” dedi.

Ödül töreninden sonra bir yıldan bu yana Batman’da hazırlıklarını sürdüren Hasankeyf Orkestrası ilk defa Batman’da sahne aldı. Orkestra ekibini Kürt Operası Mizgîn Tahir yönetirken, müzik sunumunu “Ey reqîp” marşı ile başladı. Yurttaşlar Hasankeyf Orkestra’sında büyük ilgi gösterirken, müzik dinletisi tekrar “Ey reqîp” marşı ile sona erdi.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse