Gandhi’nin filmi Hindistan’da yasak

0
82

Hindistan’ın eski başbakanlarından İndira Gandhi’nin suikast sonucu ölümünü anlatan filmin gösterime girmesi yasaklandı. Hindistan Film Lisans Kurulu, orjinal adı “Kaum De Heere”

(Toplumun Pırlantaları) olan filmin Gandhi’nin katillerini övdüğü ve ülkede şiddet olaylarına yol açabileceği gerekçesiyle yasaklandığını belirtti. Kurul, film hakkındaki kararı Hindistan İçişleri Bakanı Rajnath Singh’in yapılan başvuru üzerine aldığı ifade edildi. Hindistan İçişleri Bakanlığı, filmin ülkedeki Hindu ve Sih toplumları arasındaki düşmanlık duygularını ateşleyebileceğine ilişkin istihbarat aldığını belirtti.

Dengeli bir film

Aralarında Gandhi’yi öldüren iki koruma görevlisinin de olduğu 6 Sih’in hayat hikayesine odaklanan filmin yapımcısı Pardeep Bansal ve yönetmeni Ravinder Ravi ise filme yönelik eleştirileri reddetti. Bansal, lisans kurulunun aldığı karara ilişkin yaptığı açıklamada, filmin tarihi olaylara dayandığını belirterek, lisans kurulunun kararının gözden geçirilmesi için girişimde bulunacaklarını ifade etti. Bansal, “Bu dengeli bir film. Bazı kişiler gereksiz yere ihtilaf çıkarmaya çalışıyor” dedi.

 

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne