Stockholm 2. Kürt Film Festivali hazırlıkları sürüyor

0
50
MURAT KUSEYRI – STOCKHOLM

 

İsveç’te yaşayan Kürt gençleri Stockholm’de yapılacak 2. Kürt Festivali için hummalı bir çalışma içinde.  Bu yılki festivalin daha başarılı yapılabilmesi için toplantılar yapıyor, geçtiğimiz yılın deney ve tecrübelerini tartışıyor, festivalin en geniş kitlelere duyurulması ve katılımın artırılması için çalışma grupları oluşturuyor.

Festivalin organizasyonu görevini üstlenen Sidar Yiğit, geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlemiş olmalarına ve bazı eksikliklerine rağmen festivale hem Kürtler hem de İsveçlilerin gösterdiği ilginin, İsveç basınının festivale geniş yer vermesinin morallerini yükselttiğini ve çalışma azimlerini artırdığını söyledi. Bundan ötürü bu yılki festivalin Stockolm’un merkezindeki Zita sinemasına ait iki salonda yapmaya ve daha çok sayıda Kürt filmini göstermeye karar verdiklerini ifade etti.

 

FESTİVALDE KÜRTÇENİN TÜM LEHÇELERİ TEMSİL EDİLECEK

Festivalde Kürtçenin tüm lehçelerinde çekilmiş filmlere yer vereceklerini söyleyen Yiğit “Geçtiğimiz yıl daha çok Kurmançı ve Zazaki lehçesindeki filmler ağırlıktaydı. Bu yıl tüm lehçelerin eşit düzeyde temsil edilmelerine gayret ediyoruz. Doğu ve Güney Kürdistan’dan çok sayıda film gelecek. Dengeyi sağlamak için Kuzey Kürdistan’dan da aynı sayıda film getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki Kürt yönetmenlerle ilişkiye geçtiklerini ancak Türkiye’de çok sayıda film festivali olmasından dolayı Türkiye’den gelecek filmlerin henüz tam anlamıyla netleştiremediklerini dile getirdi. Kasım ayının sonlarında programın netleşeceğini ve basın ve kamuoyuna açıklanacağını söyleyen Yiğit, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da bazı yönetmenleri Stockholm’e davet edeceklerini ve seyircilerle buluşturacaklarını belirtti.

Film festivalinin Kürt kültürünün, Kürdistan gerçeğinin  İsveç toplumuna tanıtılmasına ve iki kültür arasında bir köprü kurmasına katkıda bulunacağına inandıklarını söyleyen Yiğit, “Bu yıl özellikle İsveçliler  ve diğer ülkelerden gelen göçmenleri film festivaline katmayı amaçlıyoruz. Onlara Kürtlerin yaşamlarını, geleneklerini ve mücadelelerini aktarmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

KÜRT FİLMİNDEKİ BAŞARILAR MÜCADELENİN SONUCU

Kürt filmlerinin hem Türkiye hem de uluslararası festivallerde büyük başarılar gösterdiğini, bundan 10-12 yıl önce sırf Kürtçe şarkı söyleyeceğini açıkladığı için Ahmet Kaya’nın linç girişimine uğradığını, ancak gelinen noktada Antalya’da Kürt filmlerinin ödüller kazandığını belirten Yiğit, “Tüm bunlar ülkede Kürt Halkının verdiği mücadelelerin sonucu. Ama bunun gerçekleşmesi için Kürt Halkı ve aydınları bedeller ödedi ve ödemeye devam ediyor. Bugün KCK davasından tutuklu binlerce politikacı ve aydın arasında tanıdığımız bir yönetmen de bulunuyor” dedi.

Son yıllarda Türk halkının da Türkiye’de ciddi bir sorun, bir Kürt sorunu olduğunun ve kendilerinin de bu sorunun bir parçası olduğunun bilincine varmaya başladığını, bu nedenle de çözüm sürecine destek verdiği değerlendirmesinde bulundu. 

ROJAVA’NIN FESTİVALDE TEMSİL EDİLMESİ ÖNEMLİ

Rojava’da tarihi gelişmeler yaşandığını ve Kürt halkının kendi geleceğini belirlemesi için ayağa kalktığı koşullarda Rojava’da yapılan filmlerin festivalde gösterilmesinin önemine değinen Yiğit, Rojava’daki genç yönetmenlerle ilişki kurduklarını ancak filmlerin Rojava dışına çıkartılmasında güçlükler yaşadıklarını söyledi. Ancak gerekirse birilerini filmleri getirmeleri için Rojava’ya gönderebileceklerini ifade etti.

KUZEY KÜRDİSTANLI YÖNETMENLERE FESTİVALE KATILMA ÇAĞRISI

Festivale katılacak yönetmenler için başvuru süresi 1 Kasım günü sona eriyor. Yiğit özellkle Kuzey Kürdistanlı yönetmenlere festivale katılmaları çağrısında bulunarak festivale katılma için aranan kriterleri şöyle sıralıyor. “ Birincisi film Kürtler veya Kürdistan’ı konu alacak. İkincisi yönetmenin Kürt kökenli olması, üçüncüsü de filmin Kürdistan’da çekilmiş olması. Ancak Kürt yönetmenlerin Kürdistan dışında çekimini yaptıkları filmler de festivalde temsil edilebilecek.”

Stockholm Kürt Film Festivali’yle ilişki kurmak için iletişim adresi  [email protected]

 

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne