Sınırın ötesini ‘Beklemekten Öte’

0
24

AMED /DİHA
Hrant Dink Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi, Free Press Unlimited ve Gümrü Gençlik Girişim Merkezi ortaklığında geçtiğimiz yıl ilk olarak İstanbul’da açılan ‘Beklemekten Öte Türkiye-Ermenistan Sınırından Hikayeler’ başlıklı multimedya belgesel sergisi, bu kez Ermenistan’a taşınıyor. Aleksey Manukyan, Anıl Çizmecioğlu, Anush Babajanyan, Arif Yaman, Armenuhi Vardanyan, Deniz Pekkıyıcı, Eren Aytuğ, Marianna Vardanyan, Sofia Danielyan ve Volkan Doğar’ın ortak çalışmasıyla ortaya çıkan beş multimedya belgesel, 27 Ağustos- 7 Eylül 2013 tarihleri arasında Yerevan’daki Çağdaş ve Deneysel Sanatlar Merkezi ACCEA’da izleyicilerle buluşacak. 1993’te kapatılan Türkiye-Ermenistan sınırı, insanları, köyleri, rayları, çocuk seslerini ve anıları birbirinden ayırmaya devam ediyor. “Beklemekten Öte”, sınır kentleri Kars ve Gümrü’de yaşayan insanların gündelik hayatlarını, bekleyişlerini ve yıllardır devam eden diyalogsuzluk ortamını anlatıyor.

Hikayelerin kardeşliği

Gösterimi yapılacak belgesellerde, “Yıllardır hiç gelmeyen bir treni bekleyen istasyon görevlileri; yıllarca Türkiye’den bir misafirin kapısını çalıp kendisini ziyaret etmesini bekleyen Kima’nın, Erzurum’dan başlayıp Gümrü’nün gündelik hayatına uzanan kişisel hikayesi; yaptıkları müzikle sınırın sessizliğini bozan Bayandur’un çocukları; Kars’ta kentsel dönüşümle gelecek yıkımı bekleyen mahalle sakinleri ile dedesinin köyünden izler ararken yolu kesişen Sofia; geçmiş travmalarıyla yüzleşirken seslerini birbirine duyurmayı bekleyen bir Kürt ve Ermeni’nin hikayeleri” anlatılıyor.

Diyaloğa katkı sağlıyor

‘Beklemekten öte’ aynı zamanda dinlemeye, konuşmaya ve eyleme davet ediyor. Yerevan’da, Amerika Büyükelçiliği’nin desteği ile izleyiciyle buluşacak olan beş multimedya belgesel, Hollanda Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği desteği ile gerçekleşen ‘Diyalog için Multimedya’ projesi kapsamında üretildi. Proje, Türkiye ve Ermenistan’dan genç fotoğrafçıların ortak üretimlerine olanak sağlamayı, yeni anlatım yöntemleriyle seslerini güçlendirmeyi ve iki ülke arasındaki diyalog sürecine katkıda bulunmayı hedefliyor.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne