Sinemada cinsiyet bakışı analizi

0
112

Avustralya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Rusya, İspanya ve İngiltere’de üretilmiş, uluslararası alanda çok izlenmiş filmlerde kadınların hangi rollerde hangi karakterlerde seyirci karşısına çıktığı incelenecek. Bir diğer deyişle, toplumsal cinsiyet bakış açısıyla sinema sektörünün analizi yapılacak.

Kadına yönelik önyargı deşifre edilecek
Geena Davis Medya ve Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü ve BM Kadın Birimi, on ülkede, “aile” temalı filmlerde kadınların nasıl temsil edildiğini inceleyecek. Davis “Kız çocuklar neyi izlerlerse o olurlar” diyor. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nden Lakshmi Puri, medyadaki toplumsal cinsiyet rol kalıplarının gösterilmesinin toplumda kadınlara ve kız çocuklara dair algıyı etkilediğini belirtiyor. Puri, bu çalışmanın toplumda kadınlara dair önyargıları deşifre ederek olumlu rol modellerine duyulan ihtiyacı ortaya çıkaracağını ve kadınları güçlendirmek bakımından da önemli olacağını söylüyor.
Geena Davis ise medyadaki temsillerin çocukların kişisel gelişimini olumsuz etkilediğini hatırlatıyor: “Kız çocuklar neyi izlerlerse o olurlar. Filmleri cinsiyet eşitliği bakış açısıyla inceleme çalışmasını bunun için yapıyoruz.” Geena Davis Medya ve Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü analiz sonuçlarını 2014 sonbaharında düzenleyeceği 2. Küresel Medya ve Toplumsal Cinsiyet Sempozyumu’nda açıklayacak.

 JINHA/İSTANBUL

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse