Sakine’yi hep birlikte anlatmalıyız

0
49

Sakine Cansız’ın yaşamını belgeselleştirmek için bir ekip oluşturan PAJK “Her birimiz Sara arkadaştan bir şeyler öğrendik. O’nu hep birlikte anlatmalıyız” dedi

Paris’te 9 Ocak tarihinde iki arkadaşıyla birlikte katledilen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız’ın (Sara) yaşamı beyaz perdeye aktarılıyor. Kolektif bir çalışma yürütmek isteyen çalışma ekibi, Sara’yı tanıyan herkese çağrı yaparak, yazı, şiir, fotoğraf ve görüntüleri paylaşmasını istedi


Sara’yı hep birlikte anlatmalıyız

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak tarihinde iki arkadaşıyla birlikte katledilen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız’ın (Sara) yaşamı beyaz perdeye aktarılıyor. Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi (PAJK), halkının gönlünde yer edinen devrimci kadın Cansız’ın yaşamını belgelemek amacıyla bir ekip kurdu. Belgesel ekibi, PAJK’ın web sitesinde çalışmaya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Kolektif bir çalışma yapmak istediğini belirten Ekip, “Her birimiz Sara arkadaştan bir şeyler öğrendik. Bu yüzden O’nu hep birlikte anlatmalıyız” dedi.

O’nu hep birlikte anlatalım

Belgesel ekibi yazılı açıklamasında, ilk olarak Sakine Cansız’ın mücadele yıllarına dikkat çekti. “Yıllarca özgürlük mücadelesinin içinde efsunlu yerini korudu” diyen ekip, ardından “müjdeli bir haber” olarak tanımladığı belgeselin çalışmalarının başladığına ilişkin bilgi verdi. Belgeselin kolektif bir çalışma ile yapılmak istendiğini belirten Ekip, devamla şunları söyledi: “Her birimizin Sara arkadaştan öğrendiğimiz bir şeyler var. O, dağın en yüksek noktasında kalan arkadaşlara kadar herkesi ziyaret ederdi. Sara arkadaş bize devrimciliği öğretti. Bu yüzden O’nu hep birlikte anlatmalıyız. Mutlaka herkesin Sara arkadaşa ilişkin bir anısı vardır. Bu çalışmayı kolektif bir şekilde sizlerle birlikte yürütmek istiyoruz. Bu belgeselin imzasında onu tanıyan herkesin olmasını istiyoruz.”

Anılarınızla yer alın

Ekip, Sara’yı tanıyan herkese çağrı yaparak, yazı, şiir, fotoğraf ve görüntüleri paylaşmasını istedi. “Sizlerin de anılarınızla birlikte bu çalışmada yer almanızı istiyoruz” diyen ekip açıklamasında son olarak şu çağrılara yer verdi: “Sara arkadaşa ilişkin yazdıklarınızı, şiirlerinizi, fotoğraflarınızı ve görüntülerini bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca görüş ve önerilerinizi de bize iletebilirsiniz. Belgesele katkı sunmak isteyenler bizi ulaşabilir. Çalışmanın bu şekilde Sara arkadaşa layık bir şekilde daha güzel olacağına inanıyoruz. Şimdiden O’nun heyecan ve enerjisini yaşıyoruz.” Görüş ve öneriler için PAJK web sitesinin “Görüş ve Öneri” linkinden ulaşılacak iletişim forumu kullanılabilir.

Hayatı kavgayla geçti

Sakine Cansız (Sara), 1958 yılında Dersim’de doğdu. İlkokul birinci sınıfı, köyden şehire giderek okudu. Daha sonra ilkokul, ortaokul ve liseyi Dersim merkezde okudu. Yaşadığı yer, kimliği ve dönem itibariyle siyasal bir etkinlenme ve yönelimin olması kaçınılmazdı. İlk olarak Ali Haydar Kaytan ve Mazlum Doğan gibi isimlerle karşılaştı. KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan ile tanıştı. 1970’li yıllarda Dersim, İzmir, Ankara, Elazığ gibi birçok yerde çalışma yürüttü. PKK’nin kuruluş kongresine katıldı. Elazığ’da çalışma yürütürken gözaltına alındı ve insanlık dışı işkencelere maruz kaldı. Daha sonra götürüldüğü Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde de ağır işkenceler gördü. Ancak burada gösterdiği direniş dillere destan oldu. Sakine Cansız, 1991’de cezaevinden çıktıktan sonra gerilla alanlarına gitti. Uzun süre Güney ve Batı Kürdistan ile Avrupa’da çalışma yürüttü. 9 Ocak 2013’te Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile birlikte Paris’te katledildi. Hala aydınlatılmayan katliam için Kürtler sokaklara çıkmaya devam ediyor.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne