Olağan Haller’de Dêrsim asimilasyonu

0
114

“Kara Vagon” belgeseliyle tanınan yönetmen Özgür Fındık’ın yeni belgesel filmi “Olağan Haller-12 Eylül Dêrsim İnanç Asimilasyonu”, 80 darbesinin Aleviler üzerinde nasıl izler bıraktığını anlatıyor.

 

 

 

Filmde, dönemin devlet memurları ve rütbeli askerlerinin yanısıra mağdur halk da 12 Eylül sürecinde yaşadıklarını anlatıyor. Belgeselde, bölgenin askeri yönetim eliyle Sünnileştirilme girişimlerine mercek tutuluyor. Yaklaşık üç bin yoksul öğrencinin ailelerinden koparılıp “iyi bir gelecek” veya “sofrasında bir kaşık eksilsin” düşüncesiyle İmam Hatiplerde okutulduğu bizzat bu okullara giden öğrencilerin ağzından anlatılıyor. O dönemde karşı çıkılmasına rağmen yaptırılan camilerin günümüzde halleri ekranlara getiriliyor.

Yönetmen Özgür Fındık, belgeseli ile ilgili şunları paylaşıyor: “Yakın zaman önce 1937-38 Dêrsim katliamı tartışılıyordu. Bu tartışmalarda ’38 sonrası Dêrsim’de neler yaşandığı yoktu. Şimdiye kadar konuyu sadece işkence, katliam ve soykırım üzerinden tartışıyorduk. Dêrsim’deki alan çalışmamda 80 sonrası kentte ciddi bir asimilasyon politikası geliştirildiğini gördüm. 12 Eylül’le birlikte özellikle Dêrsim, bugünkü Ergenekon’un bilinçli eğitim sahası olarak kullanıldığını düşünüyorum.”

İSTANBUL

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse