‘Mêşvan-Apê İrbom’ Dubia festivalinin favorisi

0
72

Yönetmenliğini Mano Xelil’in yaptığı “Mêşvan-Apê İrbom” filmi Dubai Film Festivali’nin favorisi. Kürdistanlı bir arıcının 1990’lı yıllarda devlet baskısından dolayı göç etmek zorunda kalışını anlatan film, bugüne kadar birçok başarıya imza attı. “Mêşvan-Apê İrbom” filmi 3-14 Aralık’ta düzenlenecek olan “Arap Geceleri” bölümünde yer alacak. 

“Mêşvan-Apê İrbom” Cumartesi günü saat 05.30’de Mol Dubai 5 sinemasında, Pazartesi günü 06.00’da Mol Dubai 7 sinemasında gösterilecek.  

Film, arıcı İbrahim Gezer’in (Apê İrbom) gerçek hikâyesinden uyarlanmış. İbrahim Gezer, Kürdistan’ın en büyük aracılarından biri iken binlerce Kürt gibi 1990’larda devlet baskısından dolayı göç etmek zorunda kalıyor.

Film ise, evi yıkılan ve arıları öldürülen İrbom’un İsviçre’deki yaşamını anlatıyor. Gezer’in, yaşamını trajik hale getirmekten ziyade üretken kılmayı tercih edişinin hikayesinin anlatıldığı filmde, İrbom, Alp dağlarına giderek yeniden arıcılığa başlıyor.

“Mêşvan-Apê İbrom” bugüne kadar birçok başarıya imza attı. 2013’te İsviçre Solothurn, Almanya Münih, İtalya Lessinia, Duhok Uluslararası ve Avusturya Neue Heimat Film festivallerinde birincilik ödüllerini aldı.

Film son 5 aydır İsviçre’deki sinemalarda gösteriliyor. Film Braveheart International şirketi ile yapılan anlaşmalar sonucunda 2014 yılında Almanya genelinde gösterilecek.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne