‘Kürt sineması iyi bir noktada’

0
42

“Cennetten Kovulmak” 50. Altın Portakal Film Festivali’nden 3 ödülle döndü. Filme festivalde “en iyi film”, “en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü” verilirken, çocuk oyuncu Rojin Tekin ise “jüri özel ödülü”nü aldı. 

 
50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden üç ödülle ayrılan ve aldığı ödülü Gezi direnişi ve Rojava devrimine adayan “Cennetten Kovulmak” filminin yönetmeni Ferit Karahan, Kürt sinemasının artık iyi bir noktaya geldiğini söyledi. Karahan kendi filminin taşıdığı söylem için ise, “Şimdiki sürece ve Kürtlerin ve Türklerin sağduyusuna hitap ediyor” dedi.
Kürtlerin yoğun olarak çalıştığı bir inşaatta mühendislik yapan Emine ile İstanbul’daki hayata özlem duyan Rojin’in öyküsünü beyazperdeye taşıyan film, yönetmen Ferit Karahan’ın ilk uzun metrajlı filmi. Festivalde “en iyi film ödülü”nü “Kusursuz” filmi ile paylaşan filme, aynı zamanda “en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü” ve filmin çocuk oyuncusu Rojin Tekin’e ise “jüri özel ödülü” verildi. Ödülünü Gezi direnişine ve Rojava’ya adayan yönetmen Ferit Karahan ilk uzun metrajlı filmini ve Kürt sinemasını değerlendirdi. 

Kürt filmleri kazandı
Ödül aldığı için çok sevindiğini belirten Karahan, festivalde birçok Kürt filminin ödül almasının da sevindirici olduğunu söyledi. Karahan, bu başarıyı da, “Son festivale bakılırsa Kürt filmleri kazandı. En iyi belgesel, en iyi kısa film ve en iyi uzun metrajlı Türk filmleriyle paylaştı. Artık eşit düzeyde ve Kürt sineması artık çok iyi bir noktada bence” sözleriyle açıkladı.
Şervan Muslim’in şehit olması beni etkiledi


“Bizim sinemamızın bir endüstri olması için Kürtlerin sinemaya gitmesi gerekiyor. Kürtler sinemaya gitmiyor. Bizim en büyük problemimiz bu. Gittikleri zaman da çok belli filmlere gidiyorlar. Ajite olan, sadece sömürü için yapılan filmlere gidiyorlar” diyen Karahan, ödülünü Rojava’ya adamasının o an geliştiğini belirtti. Karahan, kendisini o mesajı vermeye götüren ruh halini ise şu cümlelerle açıkladı: “Birkaç gün önce Salih Muslim’in oğlu şehit olmuştu Rojava’da. Benim de Rojava’da yaşayan ve Türkiye’ye getirdiğimiz bir aile var, çok yakın arkadaşlarım. Ödüle iki üç gün kala, 20 yaşında bir insanın yaşamını yitirmesi beni çok etkileyip, üzmüştü. Türkiye’deki durumla oradaki durumun birbirinden ne kadar farklı olduğunu buradaki bir parti liderinin oğlu nerede, oradaki parti liderinin oğlu nerede? Buradaki büyük ihtimalle ihale bağlıyordur, O orada yaşamını veriyor. O bir anda bir tepki olarak çıkan bir şey.” 


Sağduyuya hitap ediyorFilmde iki öykü bulunduğunu belirten Karahan, “Bir Kürt öyküsü ve Türk öyküsü var. Türk öyküsü Kürtlerin içinde geçiyor. Çünkü ben ancak bu kadarını anlatabilirim. Ben Türkleri çok iyi tanımıyorum. Türkleri tanımadığım için, benim için de bir keşif oldu bu filmi yapmak. Ben Türklerin hikayesini anlatmaya başladığım zaman onları da tanımaya başladım. Kürtlerin ve Türklerin problemi bu. Birbirlerini tanımamaları. Bu filmi yaparken bunu fark ettim. Yaptığımız şeyin söyleminden gurur duyuyorum. Söylemi, şimdiki sürece ve Kürtlerin ve Türklerin sağduyusuna hitap ediyor” diye konuştu. 
Kapitalizm özellikle kent hayatında birbirine güvenmemeyi dayattığını belirten Karahan, “Birbirine güvenmemeyi dayattı. Kimse birbirine güvenmiyor. Herkesin kendi spesifik alanları var ve oraya sıkışmış durumda. Kardeş kardeşe, arkadaş arkadaşa güvenmiyor” dedi. Böyle bir projede yer almak önemliFilmde Kürt bir işçiyi canlandıran oyuncu Ahmet Irmak ise, “Bu benim ilk sinema filmim. Daha önce tiyatro oyunlarında oynadım ben. Bu film ilk deneyimimdi ve bana hatıra kalacak ilk göz ağrım diyebilirim. Filmin içeriğini öğrendiğimden beri artık derdim bir dizide ya da filmde oynamak değil. Benim için en önemlisi böyle güzel bir projede yer almak. Çünkü bir yerlere bir mesaj veriyoruz. Böyle güzel bir yapının içinde yer almak daha bir zevk veriyor ve ileriki projeler için daha da heveslendiriyor”  şeklinde konuştu.SEVDİYE ERGÜRBÜZ / SADIK TOPALOĞLU – DİHA/İSTANBUL

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne