Kürt Filmleri Festivali başlıyor

0
42

15-24 Kasım tarihlerinde yapılacak olan bu yılki festival programı;

23 uzun metraj film, 46 Belgesel film, 52 kısa film, toplamda 121 filmden oluşuyor.

 
8. Londra Kürt Filmleri Festivali bugün başlıyor. Festival Yönetmen Hisham Zaman’ın ‘Before Snowfall’ filmi ile bugün başlayacak ve 24 Kasım tarihinde sona erecek. 

Kürt Film Festivali, mevcut film festivalleri arasında en zengin içerik ve kapsamıyla Kürdistan’ın dört parçası ve Avrupa’da çekilen filmleri Londra’ya taşıyıp seyirci ile buluşturacak. Bu yılki festival programı 23 uzun metraj film, 46 Belgesel film, 20’si 4.Yılmaz Güney kısa film yarışması kapsamında olan 52 kısa film, toplamda 121 filmden oluşuyor.

Gala’da Hisham Zaman 

Uluslararası alanda tanınan ve yaptığı başarılı filmler ile birçok ödüle layık görülen Hisham Zaman’ın, namus cinayetlerini konu alan yeni filmi ‘Before Snowfall‘ bugün gala filmi oluyor. Yine Filmin yönetmeni Hisham Zaman galada sinemaseverlerle birlikte olacak. 
Yönetmen Bahman Ghobadi’in son filmi ‘Rhino Season’ (Gergedanlar Mevsimi), Hiner Saleem’in filmi, ‘My Sweet Pepperland’ ve genç yönetmen Murat Sercan Subaşı’nın ‘Harvest’(Hasat) filmleri festivalin gösterilecek filmlerden sadece birkaç tanesi. 
8. Londra Kürt Film Festivali filmleri Hackney Picture House ve Westbourne studios sinemalarında gösterilecek.


Bahman Ghobadi festivalde
İran rejiminin Kürt siyasi tutsakları idam etmesi karşısında geçtiğimiz günlerde ‘idamları durdurun’ çağrısı yapan Bahman Ghobadi de festivalin konukları arasında. Çok sayıda uluslararası ödül alan Doğu Kürdistanlı yönetmen Bahman Ghobadi, İran rejiminin Kürt siyasi tutsaklara yönelik idamları karşısında yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye çağrı yaparak idamlara son verilmesini ve siyasi tutsaklara adil yaklaşılmasını isteyerek idam dalgasını durdurmasını istemişti.
Bahman Ghobadi 1995 ile 1999 arasında on dolayında kısa metrajlı film çekti ve uluslararası festivallerde bir çok ödül aldı. Filmleri ‘Sarhoş Atlar Zamanı’  “Annemin ülkesinin şarkıları“ “Kaplumbağalar da uçar” … Yine festivalin konukları arasında Güney Kürdistanlı Yönetmen Hiner Saleem de bulunuyor. Hiner Saleem’in ilk filmi ise 1997’de Paris’te çektiği ”Yaşasın evli… ve Kürdistan’ın Özgürlüğü” oldu. Paris’te mülteci olarak yaşayan bir Kürt militanını anlatan filmde Tuncel Kurtiz de rol alıyordu. 1998’de Ermenistan’da çektiği “Umut Tacirleri” Fırat ve Dicle arasında belirsiz bir bölgede yaşayan çiftin umuda yolculuğunu anlatıyordu. 2003’te yine Ermenistan’da ‘Vodka Lemon’u çekti. Güney Kürdistan’da çektiği ‘Kilometre Zero’  ise 2004 tarihini taşıyor. Bir başka filmi ise, ‘Si tu meurs, je te tue’ adını taşıyor.

Katalan gazetecilerden Rojava 

Katalan’lı iki gazeteci olan David Meseguer ve Oriol Gracià tarafından çekilen ve Rojava’yı konu alan ‘The Silent Revolution’(Sessiz Devrim) adlı belgeselin ilk gösterimi festival kapsamında olacak. Sinemaseverler dikkat çekici ve önemli konularıyla toplamda 46 tane belgesel film ile Kürdistan’da yaşanan birçok sorun ve konuyu yakından tanıma fırsatı bulacak. 
Festival süresince gösterilecek filmlerde Kürt sineması Kürt halkının tarihinin, acılarının ve mücadelesinin bir yansıması olarak perdelere yansıyacak. Prodüksiyoncu ve yapımcılar tarafından çekilen filmler, Kürtlerin yaşadığı olaylara ve yaşamlarına ışık tutmakla birlikte gündem oluşturmakta. İnsan hakları, kadın ve çocuk hakları, doğa, yurt, savaş, kültür, dil ve kimlik gibi temalar filmlerin odak noktası. 

Artık Vakıf olarak çalışıyor

Londra Kürt Film Festivali en geniş kapsamlı Kürt film festivali
kimliğiyle 2001 yılından bu yana yedi tane başarılı festival organize etti. Sekizincisine ise artık kurumlaşarak başlıyor. Organizasyon resmen ‘Vakıf’ statüsü ile çalışıyor artık.

Yılmaz Güney yarışması

8. Londra Kürt Film Festivali’nde bu yıl Yılmaz Güney adına yapılan ve dördüncüsü düzenlenecek olan kısa film yarışması da yer alıyor.

Senaryo yarışması

8. Londra Kürt Film Festivali, bu yıl bir ilke daha imza atarak Senaryo yarışması da düzenliyor. Senaryo yazarlığını teşvik etmek ve katkı sunmak amacıyla yapılan senaryo yarışmasının kazananı 5 bin Dolar ile ödüllendirilecektir. Yarışmanın sonucu Kısa film yarışmasının sonuçları ile birlikte 22 Kasım gecesi düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.

 

KÜLTÜR SERVİSİ

 

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne