Kürdistan Kürdistan’a iki ödül

0
100

HABER MERKEZİ – Yönetmenliğini Bülent Gündüz’ün yaptığı ‘Kürdistan Kürdistan’ filmi usta Dengbêj Egîdê Cimo ile Delîl Dilanar’ın Kürt müziği ve ritüelleriyle yeniden buluşmasının öyküsünü anlatıyor.

Paris’te yaşayan Kürt yönetmen Gündüz’ün ‘Kürdistan Kürdistan’ filmi Los Angeles Bağımsız Filmler Festivali’nde “En İyi Film ve En İyi Müzik” ödüllerine layık görüldü. Filmin dünya prömiyeri 27 Ağustos-7 Eylül 2015 tarihleri arasında Kanada’da Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde ‘Dünya Sinemasına Bakış’ bölümünde gösterilmiş, büyük bir beğeni toplamıştı. Gündüz filmin Los Angeles’ta kazandığı ödüllerden birini, ‘Cizre’de evinin önünde katledilen 10 yaşındaki Cemile’nin şahsında tüm şehitlere, diğerini ise yerinden yurdundan göç ettirilen ve küçük bedenleri sahillere vuran çocuklara’ adadığını açıkladı.

Egîdê Cimo’nun aktardığı sır

‘Kürdistan Kürdistan’da yönetmen Bülent Gündüz, 1990’lı yıllarda bir düğünde Kürtçe kilam okuduğu için memleketini terk etmek zorunda kalan Kürt sanatçı Delîl Dilanar’ın hikayesini anlatır. Delîl Dilanar yıllar sonra ülkesine, köyüne döner; ancak içinde bir boşluk ve yalnızlık duyar. Bu yalnızlığında onu bekleyen bir sürpriz vardır. Müziğinin kökleri, çocukluğunun ve ilk müzik gıdasını, ilk mey derslerini aldığı eğitmeni Dengbêj Egîdê Cimo ile köyünde buluşacaklardır. Buluşmada hocası Egîdê Cimo, çırağı Delîl Dilanar’a müziğinin sırrını açıklayacaktır. Ve Delîl, hocasının ona vereceği sırrı almak için, peşinden hiç ayrılmaz. Delîl sonunda sırrı alır ve en güzel kilamları okumaya başlar. Film bir insan hikayesidir; sürgünlük, yalnızlık, ülke hasreti, aile hasreti… Usta Dengbêj Egîdê Cimo ile çırak Delîl Dilanar’ın Kürt müziği ve ritüelleriyle yeniden buluşmasının öyküsüdür film. Aynı zamanda Kürdistan’da Serhat bölgesinin kültürüyle yoğrulmuş bir sanatçının yirmi yıllık sürgün yaşamından sonra yeniden kendi kültürüyle buluşması niteliğindedir.

Orlando Festivali

‘Kürdistan Kürdistan’ filmi Los Angeles Bağımsız Filmler Festivali’nde “En İyi Film ve En İyi Müzik” ödüllerine layık görülmesinden sonra, Amerika’da Orlando Film Festivali’ne de seçildi.  Festival 21-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse