Kadın yönetmenler Amed’de buluştu

0
58

“Kadın özgürlük mücadelesi ile özgür sinemaya doğru” perspektifi ile Paris’te katledilen Kürt kadın devrimciye adanan 3. Film Amed Festivali programı çerçevesinde “Belgesel Sinemada Kadın Bakışı” adlı panel düzenlendi.

Ayrıca “Kadın Yönetmenler Film Afişleri” sergisinin açılışı yapıldı. Sergide Paris’te katledin Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in yağlı boya ile yapılmış fotoğrafları da yer aldı. Ardından “Belgesel Sinemada Kadın Bakışı” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü yönetmen Nigâr Kocaman’ın yaptığı panele, Doğu Kürdistanlı yönetmen Şilan Saadi, yönetmen Elif Ergezen ve Bingöl Elmas konuşmacı olarak katıldı.

İlk olarak konuşan Şilan Saadi, film sinema tarihinden ve ilk kadın yönetmen, belgesel filmde yer alan kadınlardan söz etti. İlk Belgesel Film çeken kadının Alis olduğunu söyleyen Saadi, kadınların kendilerini her alanda var ettiğini ancak sinema alanında yeni yeni geliştirdiğini kaydetti. Yönetmen Elif Ergezen ise kadınların uzun metrajda hala kendilerini iyi ifade edemediğini söyledi. Yönetmen Bingöl Elmas da, reklam sektöründe kadınların sömürüldüğünü, ancak belgesel filmde bu tür yaklaşımların daha az olduğunu söyledi.

DİHA/AMED

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne