Kadın kendi rengiyle sahnede

0
70
Nisêbîn (Nusaybin) Belediyesi’ne bağlı Mitanni Kültür Merkezi bünyesinde çalışma yürüten Teatra Mitani oyuncuları tarafından “Xewna Azadiyê” adlı gösterinin galası Sarya Gösteri Salonu’nda gerçekleştirildi. Müzik, tiyatro ve dans karışımından oluşan gösteriyi yüzlerce yurttaş izledi. Gösteri sonunda yurttaşlar, oyuncuları dakikalarca ayakta alkışladı. Yazarlığını Hülya Kök, koreografisini Serhat Kural’ın yaptığı “Xewna Azadiyê” adlı oyun, müzik, tiyatro ve dans bileşiminden oluşuyor. Gösteride PKK’li Gülnaz Karataş’ın (Beritan) mücadelesinden esinlenerek, kadının erkeğe karşı sergilediği iradeli duruş konu alınıyor.


Onları unutmayacağız

Oyunun gösteriminin ardından konuşan ve oyunun koreografisini yapan Serhat Kural, 3 ay boyunca bu proje üzerinde gece gündüz çalıştıklarını ifade etti. “Biz kendimize ve amacımıza göre kadın sorununu ele aldık” diyen Kural şunları ifade etti: “Onlar özellikle bu sorun için ve kadın özgürlüğü için canlarını feda ettiler. Bizler onları unutmuyor ve onlar için bir kere daha saygı duruşunda duruyoruz. Bugün bu proje, mücadelede adı ve emeği geçenler üzerine oluşturulmuştur. Bu proje Nisêbîn için özel bir projedir” diye konuştu.


Renkler ve seslerimizle katılıyoruz

Nisêbîn  Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne bağlı Mitanni Kültür Merkezi’nin organize ettiği geleneksel Nisan Şenlikleri, yürüyüşle başladı. Yürüyüşten önce bir açıklama yapan Nisêbîn Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, belediye olarak çok kültürlülük ve çok dilliliği esas aldıklarını ifade etti. Tarihte hiç kimsenin kültürleri, sanatı, dilleri ve inançları baskı ve zulümle durduramadığına dikkat çeken Ayşe, “Nusaybin, Kürdistan coğrafyasıdır. Mezopotamya Ovası; Kürtler, Araplar, Süryaniler, Mihelmiler, Ermeniler ve Êzidîlerden oluşmaktadır. Mezopotamya’nın tüm renklerini ve dillerini yok etmek istediler. Ancak kültürler bir kere daha canlanıp yaşamın içerisine girdiler” dedi. Nisêbînlilerin, şenliklere Kürtlerin Tarihi Günü’nün Doğuşu, Paskalya, Çarşema Sor gibi bayramlara tüm renkleri ve sesleriyle katıldıklarını dile getiren Gökkan, çok kültürlü ve çok dilli hizmete ısrarla devam edeceklerini belirtti. Gökkan, kapitalist sistemin, Bölge’deki kültürel ve etnik çeşitliliği bozamayacağının altını çizdi

MÊRDÎN – DİHA / JINHA
.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne