Kadın Hikayeleri İstanbul Film Festivali’nde

0
63

30 Mart’ta başlayacak İstanbul Film Festivali’nde bu yıl ilk kez “Kadın Hikâyeleri” isimli yeni bir bölüm var. Festivalde, dünyanın her yerinden 200’ü aşkın filmi görebilirsiniz.

32. İstanbul Film Festivali başlıyor. 30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde 20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmi izlemek mümkün.

Festival programında “Kadın Hikâyeleri” başlıklı yeni bir bölüm var; Ernest Hemingway’ın torunu Dree Hemingway’ın rol aldığı ‘Starlet / Genç Yıldız’, Sally Potter’in yönettiği ‘Ginger and Rosa / Ginger ve Rosa’ ve Cannes’dan ödülle dönen ‘Our Children / Çocuklarım’ bu bölümde gösterilecek filmlerden.

Bunun yanında uzun bir aranın ardından yeniden canlandırılan “Edebiyattan Beyazperdeye”, Eylül’de başlayacak 13. İstanbul Bienali işbirliğiyle hazırlanan “Ben-Kentli Vatandaş Değil Miyim?” ve “Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas” gibi özel bölümler de yer alıyor. 

Festivalde, 2012 ve 2013’ün filmlerinden sinema klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından Sundance ve Berlin Film Festivali’nde prömiyeri yapılan filmlere, Altın Lale ve FACE yarışmalarından belgeseller ve çocuk filmlerine uzanan bir program var.

Filmlerin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleri de festivale dahil.
Afiş Nuri Bilge Ceylan’dan

Bu yıl 32. İstanbul Film Festivali için Nuri Bilge Ceylan’ın “Uykusuz Gece” adlı fotoğrafı ve yönetmenin el yazısı, Bülent Erkmen’in tasarımıyla festival afişine dönüştürüldü.

Festival, 29 Mart Cuma akşamı Pedro Almodovar’ın, festival kapsamında  izlenebilecek son filmi I’m So Excited / Aklımı Oynatacağım filmi ile açılacak.

Onur ödülleri

İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri bu yıl oyuncu Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, oyuncu Ahmet Mekin ve senarist Ayşe Şasa’ya festivalin Sinema Onur Ödülü takdim edilecek.

Atıf Yılmaz’ın 1966 yılında çektiği, senaryosunu Ayşe Şasa’nın yazdığı Ah Güzel İstanbul, Lale Belkıs’ın rol aldığı Kalbimin Efendisi ve Ahmet Mekin’in oynadığı Bir Türk’e Gönül Verdim filmleri de festival programında gösterilecek.

Missing / Kayıp, Z ve Eden is West / Cennet Batıda gibi filmlerinin ünlü yönetmeni Costa-Gavras’a festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek.

Festivalin bu yılki en son onur ödülü ise, 32. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı Peter Weir’e takdim edilecek.
Haftaiçi seanslar 5 TL

Festivalin gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda City’s, Ortaköy’de Feriye ve Kadıköy’de Rexx olmak üzere 6 sinemada yapılacak.

Festivali biletleri 16 Mart Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren satın alabilirsiniz.  Festival boyunca, hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30 ve 16.00) 5 TL olacak.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse