İşçi Filmleri Festivali’nde ‘direniş’ mesajı

0
33

işçi_fimleri.jpg

11’inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, İstanbul ve Ankara’da görkemli açılışlarla başladı. Coşku ve mücadele mesajının hakim olduğu İstanbul’daki gecede akademisyen Esra Mungan, “Biz başaracağız” derken, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise, “Direne direne kazanacağız” dedi. 
11’inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki açılışı dün akşam Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geceye, tahliye edilen 4 akademisyen ve danslarla, orkestrasıyla, şarkılarıyla Boğaziçi Folklor Kulübü, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Rainbow Colective, Kameralı Çocuk’a, oyuncu Füsun Demirel de davetli olarak katıldı. Sunuculuğunu Sevinç Erbulak’ın yaptığı gecede, 1 Mayıs ve Gezi eylemlerinden kareler izlettirildi. 

Camcı: Burada olmak onurdur 

Erbulak, sahneye ilk olarak festivalin 11 senedir gönüllüsü olan, çeviri ekibindeki ve tahliye edilen akademisyenlerden Meral Camcı’yı davet etti. Camcı, “Hem festival ekibinden biri olarak hem barış akademisyenlerinden biri olarak burada olmak onurdur” diye konuştu.

Mungan: Biz başaracağız

Camcı, tutuklanan akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy’u da sahneye davet etti. Her birine festival hediyelerini bizzat festival gönüllüsü Camcı’nın verdiği gecede Mungan, “Her şeye rağmen mücadele edenler sayesinde çok ümitliyim. Biz başaracağız” diye konuştu. Ersoy, barış mücadelesinin işçi sınıfı mücadelesinden ayrı düşünülemeyeceğini belirttiği konuşmasında, “Barış kazanacak” dedi. 

Kaya: Mücadeleyi hep birlikte büyüteceğiz

Kaya ise, en son bu salonda 10 Şubat’ta Barış İçin Herkes etkinliğinde bir araya geldiklerini hatırlatarak, aradan geçen zamana göre bugün çok daha güçlü olduklarını gördüğünü söyledi. Kaya, “Mücadeleyi hep birlikte büyüteceğiz. Barış hemen şimdi” diyerek konuşmasına son verdi.

İngiltere’den festival için geldiler 

Akademisyenleri tüm salon ayakta alkışlarken, İngiltere’den İşçi Filmleri Festivali için Türkiye’ye gelen Rainbow Coletive’den Hannah ve Richard York da salonu selamladı. Belgeselleri dünyayı değiştirmenin bir yolu olarak gördüklerini belirten grup üyeleri, son yıllarda yaptıkları belgesellerin İFF’de gösterilmesi ile Bangladeş’te büyüyen hareketi Türkiye’deki izleyicilerin de takip etmekte olduğunu belirtti. 

Dündar: Direne direne kazanacağız

Can Dündar da, İşçi Filmleri Festivali açılış gecesindeydi. Charlie Chaplin’in Büyük Diktatör filmindeki meşhur tiradın gösterilmesinin ardından sahneye çıkan Dündar’ın ilk sözü “Darısı bizim diktatörün başına” oldu. “Uzun, kısa, büyük, küçük fark etmeden tüm diktatörlere karşıyız” diyen Dündar, akademisyenlerin iyimserliğini paylaştığını belirtti. Dündar, tutuklu 33 meslektaşı adına orada olduğunun altını çizerek, “Direne direne kazanacağız” dedi. 

Her sene bir sinema emekçisine plaket verilen festivalde bu yıl set amiri İbrahim Öner’e plaket verildi. Öner, tüm festival ekibine teşekkür etti. Öner’e plaketini oyuncu Füsun Demirel verdi. Demirel, plaketi “Siz çok daha fazlasını hak ediyorsunuz değerli kardeşim” diyerek sundu.

Demirel: Umudumuzu yok edemeyecekler

Füsun Demirel, ayrıca dizideki işinden çıkarılmasına neden olan röportaj hakkında da konuşarak, “Kocaman kadına sordular, ‘Neyi oynamak içinizde kaldı?’ diye. Kocaman kadın, küçük bir kızken kurduğu hayali söyledi. Gerilla kız dedim sadece. Uzun yıllar önce tuttuğum günlüklerdeki gibi. Leyla Halid’i… Düşlerimizi, umudumuzu yok edemeyecekler” dedi.

“Soluk” filminin gösterilmesi ile son bulan gecede, Boğaziçi Folklor Kulübü sahne aldı. Dansları, şarkıları, müzikleri ile tüm katılımcıları yerine çivileyen ekip, pek çok dilde şarkı söyledi, pek çok yörenin halk oyunlarını sergiledi.

Boğaziçi Folklor Kulübü adına yapılan konuşmada, tutuklanan gazeteciler, tutuklanan akademisyenleri görmekten duydukları memnuniyet dile getirildi ve öğrenci kulübü olarak tutuklu öğrenciler hatırlatıldı. Dinleti, kulübün Soma işçileri için besteledikleri şarkı ile sonlandırıldı.

Ankara’da da festival başladı 

11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali dün akşam Ankara’da da start aldı. Festival, “Barbarlığa karşı umut öyküleri” temasıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılışı gerçekleştirildi. İşçi emeğinin beyaz perdeye yansıtma hedefinde olan festival, DİSK/SİNE-SEN, Türk Tabipler Birliği, Halkevleri gibi birçok sendika ve örgütün ortak emeğiyle düzenleniyor. Sunuculuğunu oyuncu Mert Fırat ve Çiğdem Sezgi’nin yaptığı festivalin, açılış konuşmasını ise Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Eberliköse tarafından yapıldı. 

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Çankaya Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, HDP İl Örgütü yöneticileri, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği aileleriyle beraber birçok sendika üyesinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Boyalı Kuş Grubu’nun açılış müziğini yaptığı festival, Şafak Pavey’in yönetmenliğini yaptığı 10 Ekim katliamı belgeseli “Geride kalanlar” ile başladı.

Açılış öncesi Mamaklı Çağdaş Kadın Tiyatrocuları salon girişinde kısa bir tiyatro gösterimi gerçekleştirdi. Festival 2-7 Mayıs tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezinde sinemaseverleri ağırlayacak. Festival kapsamında “Portakalın Uykusu”, “Biz Sambacı Değiliz”, “Nu Jîn”, “Roza” gibi 40’a yakın film sinemaseverlerle buluşacak. Verilen ödüller arasında, tutuklu gazeteciler adına Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e, 10 Ekim Dayanışma Derneği’ne ve “Geride kalanlar” belgeselinin yönetmeni Şafak Pavey’e plaket verildi. “Geride kalanlar” yayınlandığı sırada salonda büyük bir alkışla birlikte duygusal anlar yaşandı. Daha sonra 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği adına ödülü almak için sahneye çıkan Mehtap Sakinci Coşkun, katliamdan geriye kalanların unutulmaması için herkesten dayanışma desteği beklediğini belirtti.

Festival bugün “Portakalın Uykusu”, “Bark”, “İsyan-i Nisvan”, “Aynı Tesbihin Taneleriyiz Biz”, “Nefesim kesilene kadar” gibi belgesel ve filmler gösterilecek.

(ekip/rp)

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse