Halil Dağ’ın sinemaya yolculuğu…

25147
140

Dağ, 1 Nisan 2008 tarihinde Besta’da çıkan bir çatışmada üç arkadaşı ile birlikte şehit düştü. 1973 yılında Almanya’da doğan Halil Dağ, 1995 yılında PKK gerillalarını anlatan bir belgesel için Kürdistan dağlarına gitti. O tarihten sonra gerilla yaşamını fotoğraflamak, film yapmak ve yazmak için dağlarda kaldı. Ardında altı film, Kürdistan ve Kürt gerillasını anlatan çok sayıda makale ve günlükler bıraktı.

Halil Dağ, kendi kaleminden sinema yolculuğunu şöyle anlatıyor:

“İzmirli bir babanın ve Ağrılı bir annenin ilk çocuğu olarak 1973 yılında Almanya’da dünyaya geldim. İlköğrenim yıllarımı İzmir ve Almanya arasında geçirdikten sonra orta ve lise eğitimimi İzmir Özel bir Kolejde tamamladım. Daha sonra Avrupa’ya çıkıp hem işçi olarak farklı alanlarda çalıştım, hem de gece okullarında kısa süreli fotoğraf eğitimi aldım.

Avrupa’da yaşadığım üç yıl içinde özgürlük mücadelesiyle tanıştım. 1994 yılında Avrupa’da kurulacak ilk Kürt televizyonu Med TV’nin kuruluş çalışmalarında yer aldım. 1995 yılının 1 Nisan günü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile bir röportaj çalışması için bir alman kameramanın yardımcısı olarak Ortadoğu’ya adım attım. PKK merkez okulundaki gerillalar ile yaptığım çekimler sırasında tanıştım. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yapılan ve benim ilk anlamlı çalışmam olan bu programdan sonra kalmaya ve daha ileri gitmeye karar verdim.

Ondan sonraki yıllarım Kürdistan dağlarında Kürt Özgürlük Savaşçılarıyla sürüyor…

Sinemaya yolculuğum…

Bir gün bir film yapacağımı hiçbir zaman düşünmedim. Bunu hayal bile etmedim…

Şayet dağa çıkmasaydım, gerilla olmasaydım, Kürt halkının delikanlı çocuklarıyla tanışmasaydım, onların yaşantılarına tanıklık etmeseydim yine film yapmazdım, yapamazdım. Sinema benim fotoğrafla başlayan dağlardaki yolculuğumdur… Bu topraklarda doğmadım ve bu topraklarda büyümedim. Kürdistan adını verdiğimiz bu ülkenin sadece dağlarını gördüm. Bir de uzaklardan şehirlerinin ışıklarını… Ama akarsularında ıslandım, kayalarına dokundum, yemyeşil yaz sıcağında ter döktüm… Burada arkadaşlarım oldu, arkadaşlarım vuruldu. Onların arkasından gözyaşı döktüm. Bir zamanlar sadece fotoğraflamak için geldiğim bu dağların insanlarıyla yaşadım. Aynı yemeği, aynı battaniyeyi, aynı soğuğu paylaştım.

İlk geldiğim zamanlar kendimi buralara yabancı hissederdim. İzmir’den öteye doğu yoktu benim için. Annemin Ağrılı, babamın İzmirli olmasından öte bir bilgim de yoktu. Ötesini öğrenmeyi hiçbir zaman merak etmemiştim. Kürtleri ilk defa gerillalarla tanıdım. Onlarla iç içe yaşadığım zamanlar ve mekanlar olmuştu öncesinde. Ama Kürt gözüyle baktığım ilk insanlar gerillalar oldu. Bir halkı tanımadan onun kahramanlarıyla tanıştım. Bir halkın en dinamik, en güçlü, en güzel, en seçilmiş insanlarıyla bir anda arkadaş oldum. Belki de bu benim en büyük şansımdı…

Çok sınırlı fotoğraf ve kamera eğitimimle Ortadoğu’nun kutsal kenti Şam’a iniş yaptığım 95 yılı baharı hem mücadele, hem de mesleki hayatımın başlangıcı sayılabilir. Yirmi iki yaşıma henüz girdiğim o günlerde İzmir’de özel bir okulda okumuş, Avrupa’da değişik çalışmalara ilgi göstermiş ama arayışlarına bir türlü cevap bulamamış ve yüzünü Ortadoğu’ya dönmüş çiçeği burnunda bir fotoğraf öğrencisiydim. Her şeyi geride bırakıp Ortadoğu’nun orta yerine doğru yolculuk yaptığım o günlerde bir daha geri dönmemeyi kesinlikle karar altına aldığımı iyi hatırlıyorum. Hayatım ve mesleğim için aradıklarımın beni burada beklediğini heyecanla hissediyordum. Hiç tanımadığım bir coğrafyaya, hiç tanımadığım insanlar arasına, hiçbir kelimesini anlamadığım bir dilin konuşulduğu bu ülkeye koşarcasına girdim.

Fotoğraf makinem ve kameram yeni hayatı görüntülemek, ruhum ise bu hayatı kıyasıya yaşamak için hazırdı. Görünümler dünyasına yolculuğum, Özgürlük Savaşçılarının hayatlarına yolculuğumla birlikte başladı ve birlikte sürdü. Her iki yolculuğun heyecanı yıllar boyunca birbirini besledi. Kürdistan dağlarında yaşayacaklarımın, kıyasıya çarpışmalarda ruhuma ekleyeceklerimin, kulaklarımla duyacaklarımın, gözlerimle göreceklerimin bir gün beni getirip sinemanın eşiğine bırakacağını o günler hayal bile edemezdim…

Dağlarda uzun yıllar boyunca fotoğraf makinesi ve kamera kullandım. İlk önceleri yeni yetme bir fotoğrafçı heyecanıyla çektiğim fotoğrafların bir zaman sonra nasıl büyük bir değere ulaştığını fark ettim. İçinde yaşadıkça, tanıdıkça, gördükçe, sevdikçe, onlarla arkadaş oldukça, onlardan biri oldukça daha çok yüz, daha çok söz yakalamaya çalıştım. Hayatımın ve mesleğimin ilk ilkesini o günlerde edindim. Dağlarda yakaladığım bir tek simayı, bir tek sözü bile hiçbir şeye değişmeyecektim. Üzerinden atlamayacak, kıyısından geçmeyecektim. Hiçbir şekilde yaşanmamış saymayacaktım. Bir halkın yaratılış günlerinin en güçlü ifadesi olan dağların sözleri ve yüzleri benim yıllar boyunca bu coğrafyada yürümemin tek nedenidir. Dağlardaki arkadaşlarım kadrajlarımın nesnesi olurken kalbimin de öznesi haline geldiler. Objektifin bir tarafından onlara bakarken diğer tarafında onlarla yaşadım. Bazen yabancı bazen de onlardan biri haline geldim.

Gerillaların ardı sıra dağdan dağa yürüdüm. Onların tırmandığı her yüksekliğe, onların ulaştığı her menzile ulaşmak için ter döktüm. Her sözü her yüzü görüntüleyebilmek için elimden gelen her şeyi yaptım. Ama hiçbir zaman yetişememenin acısını da en derinden yaşadım. Görüntüleyemediklerimin görüntülediklerimin yanında dağlar kadar olduğunu her zaman hissettim. Görüntüleyemediklerimi kalbime işledim. Ve onlara kalbimin çektiği fotoğraflar ismini verdim. Kameraların objektiflerinin göremediği karanlık geceleri, yanık türküleri, sessiz kahkahaları, en masum şakaları, aşkları kalbimin kadrajlarına yerleştirdim…

Ve sinema bu aşamada gelip durdu önümde. Kalbimin fotoğrafları öylesine çok birikmişti ki, bunları anlatabilmenin olanaklarını sinemada yakaladım.

Şimdi her şeyden çok benim ülkem diyebildiğim bu topraklarda, yaşananları bütün bir zamana mal etmenin zamanı geldi. Burada yaşananları hatırlanır kılmak istiyorum. Hatırlanmak, anımsanmak kurtarılmak demektir. Unutulmak ise yitip gitmektir. Bu nedenle bu dağlardaki bütün insanlar gibi ben de, hiçbir şeyi unutamıyor, kendimle taşıyorum. Kalbimin çektiği fotoğraflara yüklüyorum. Eğer bu dağlarda yaşananları herkese, bütün bir insanlığa ulaştıramazsam, bunun için çabalamazsam bu en büyük suçum olacaktır. Çalışmalarımın peşinden böylesine ısrarla koşmamın en büyük nedeni de budur. Arkadaşlarıma, tanıklık ettiklerime, yaşantılarıma, kendime sahiplenme istemidir beni koşturan.

Bu nedenle bir kez daha sinemada ısrar ediyorum. Bu dağlarda yaşananları, gerilla adını verdiğimiz bu hayatı sinema anlatır diyorum. Belki bunca yoğunluğun içinde ufacık kalacaktır ama onun dili dağları, dağların çocuklarını, Kürt halkını anlatacaktır. Belki bu savaşın orta yerinde eksik olan bir şey varsa o da budur. Bütün bu ihanetin, aldatmanın, kendini ve bir halkı pazarlamanın had safhaya ulaştığı, Kürt belleğinin çarpıtılmaya çalışıldığı bu zamana bir gerilla gibi cevap verebilmeyi, alçaklığın karanlık tarihini kırmak için gerillanın öfkesiyle yürümeyi her şeyden çok istedim.

Şunun çok iyi farkındayım…

Gerilla her şeyimizdir. Bir gün gerilla yenilirse her şey yenilir. Geriye ne fotoğraflar, ne yazılar, ne de filmler kalır… Bunun için buradayım, dağdayım, gerillanın yanı başındayım. Eğer sinema yaparsam da ancak burada, gerillanın içinde yapabilirim. Bir şey isteyeceksem bir tek ondan isteyeceğim, el açacaksam bir tek ona el açacağım ve hizmet edeceksem bir tek ona hizmet edeceğim.

Belki bu çalışmaların yerinin burasının, dağ başlarının olmadığı söylenecektir. Bense buradan başka hiçbir yerde sinema yapamam. Çünkü bu dağ başlarına ve dağların çocuklarına inanıyorum. Ama ben gerilla sineması için varım. Hayata ve görünümlere olan yolculuğum beni buraya taşıdı…

Sinemaya giriş yaparken en yoğun hissettiğim duygu mecburiyet duygusuydu. Gerilla ortamında yıllar boyunca ruhuma yerleşenlere hayat verme mecburiyetini hissediyordum. Sinema konusunda hiçbir tecrübem, hiçbir bilgim yoktu. Tek dayanağım içinde bulunduğum düşünceydi. Sadece dağın düşünme ve görme biçimine güveniyordum. Önce bir bekleme süreci yaşadım. Kürt sinemacılarının gerillayı, bu halkı var eden asıl gerekçeyi görmezden gelemeyeceklerini düşündüm. Kürt sineması çıkış yapmak istiyorsa bunun arayışlarını sistemin içinde yapmamalıydı. Kesinlikle Kürt sinemasının düşüncesi ve biçimi, Tahran’da, Bağdat’ta veya İstanbul’da oluşmayacaktı. Hatta Avrupa şehirlerinde kesinlikle olmayacaktı.

O günlerde elime ulaşan ilk Kürt konulu filmlerde hayal kırıklığına uğradım. Bütün bakış açılarıyla zavallı Kürt’ün filmi anlatılıyordu. Kaçınılmaz bir şekilde Kürt insanı zavallılığı ve çaresizliğiyle dile getiriliyordu. Ki ben yiğit Kürt çocuklarını tanımış, onlarla birlikte yıllarca yaşamıştım dağlarda. Zavallı tiplemelerde ısrar edilmesinin Kürt yönetmenlerinin yanılgısı olduğunu ilk o zaman hissettim. Zavallı Kürdü kesinlikle inkar edemezdim ama bu ancak devrim sürecinin başlangıcı olarak kabul edilebilirdi. Ondan sonrası için hala sürdürülüyorsa bu yanılgıdan öteye bir şey ifade etmezdi…

Yiğit Kürt’ün filmini yapmanın zamanı geldi, diye düşündüm. Kürt yönetmenler, Kürt sineması için yola çıkanlar buna daha fazla göz yumamazlardı. Kürtlerin son otuz yılına damgasını vuran bir kahramanlık çağı vardı ve artık bu kahramanların üzerinden atlanamazdı. Kürt anaları son otuz yılda insanlık tarihinin en yüce kahramanlarını yarattı. Hep zavallıları dünyaya getirmediler. Kürt çocukları dağlarda destanlar yazdı. Ben bu insanları tanıdım, onlarla arkadaş oldum, onlarla yaşadım. Ve Kürt sineması için yola çıkanlar bunlar yokmuş gibi devam edemez, bunlar hiç yaşanmamış gibi davranamazdı.

Yiğit Kürt’ün filmini yapmak bana kalmıştı. Herkes zavallılığı anlatıyorsa ben de yiğitliği anlatacaktım. Ve Kürt halkı otuz yıl süren silahlı mücadelesinin sonucunda bunu hak etmişti artık. Bir halk binlerce şehidiyle ayağa kalkmışsa, dağlardaki çocuğuyla onur duyuyorsa, ben varım diye haykırıyorsa ve Kürt sanatçısı bunu görmezden geliyorsa bu affedilemezdi…

Kürde bir yabancı, bir batılı gibi değil. Bir Kürt gibi bakılması gerektiğini sözlerle değil yaparak anlatmaya kararlıydım. En büyük yanılgının bu bakışta olduğunu biliyordum. Kürt sanatçısı, sinemacısı kendi halkına Batıdan, Tahran’dan, İstanbul’dan bakıyordu. Ve bu benim en büyük eleştirimdi. Kürt halkına dağdan bakılmalıydı. Bir başkasının gözüyle değil, onun kendi çocuklarının gözüyle bakılmalıydı…

Kürt Yönetmenlerinin, Kürt halkının dışında bir görme biçimleri vardı. (Belki de bu Kürt aydının en büyük hatasıdır.) Yapılan çalışmalarda bu yabancılığı görmemek, hissetmemek imkânsızdı. Kürt Yönetmenleri Kürt halkına bir yabancıya bakar gibi bakıyorlar. Onları başkalarının istediği gibi görüyorlardı.

Kürt sineması dağda başlayacaktır. Kürt sanatçısı dağa bakmasını başardığı zaman sinemasını kurabilecektir. Dağ Kürt halkının yarattığı en büyük değerdir. Kürt halkının en güçlü birikimi ve belleğidir. Kürt çocuklarının gencecik bedenleriyle oluşmuş hazinesidir. Ve koca insanlık tarihi içinde dağ Kürt halkının tek dayanağıdır. Kürt halkı dağı yaratmıştır. Dağda düşünmeyi ve görmeyi yaratmıştır. Kürt sanatının da, Kürt sinemasının da doğuşu burada olacaktır…

Kürt sinemacısı düşüncesini çok uzaklarda değil, yabancılaştığı şehirlerde değil, dağlarda aramalıdır… Benim mecburiyetlerimden bir tanesi de budur. Sinema alanına atılırken bunu anlatmayı hedefledim. Israrla bunu duyurmak istedim. Kürt sinemacılarına kendi halklarıyla gurur duymaları gerektiğini göstermek istedim. Bir yabancı gibi ona acımalarına değil, o halkın ne büyüklüklere muktedir olduğunu bilmelerini istedim…

Eğer bir halk binlerce evladını dağlara gönderdiyse, o halkın sanatçıları, savaşçıları gibi yürümedikçe, o halkın kalbini yakalamadıkça, kendi halkının sinemasını yapamayacaktır…”

“Tîrej ile başlayan Berîtan’a kadar uzanan beş yıllık dağdaki sinema çalışmalarımız sadece bizimle sınırlı kalmadı. Dağlarda yaşayan bütün gerillalara mal oldu. Dağların en güzel yanı işte budur. Burada yapılan her şey herkesindir. Askeri bir eylemden tutalım en sıradan bir çalışmaya kadar yapılan her şey herkese mal olur. Bütün gerillalar sanki kendileri yapmışçasına onu sahiplenir. Onun üzerine değerlendirme yapar, eksiklerini eleştirir…

Her çalışmamız böylesine evrelerden geçti. Sadece film çalışmasını gerçekleştiren ekibimizle sınırlı kalmayıp bütün dağlara yayıldı. Dağlardaki bütün gerillalar tarafından tartışıldı ve çok uzaklardan eleştiriler geldi. Sinema çalışmaları konusunda bir tek bilgisi bile olmayan arkadaşların yorumlarını ilk başta kabul etmekte zorlandım. Buradaki hiçbir gerilla sinema yapmamıştı ama her gerillanın yapılan çalışmalar üzerine söyleyecek bir şeyleri vardı. İlk başlarda söylenenlerin birçoğunun yanlış olduğunu bile düşündüm. Bir zaman sonra asıl halkayı yakaladım. Ben bu gerillayı anlatıyordum. Ama arkadaşlarım yaptığım çalışmalarda kendilerini göremiyorlardı. Öyleyse gerillayı anlatamıyordum. Onların sözlerinin, eleştirilerinin ardındaki gizem işte buydu. Demek ki hala onların kalbinin yakalayamamıştım.

Ondan sonra daha özenli, daha dikkatli davranmaya başladım. Gerillayı daha dikkatli dinleyip aslolana daha derinde ulaşmaya çalıştım. Hiç birinin sinema konusunda akademik bir bilgisi yoktu. Bazılar çok uzun zaman bir tek film bile seyretmemişti. Ama yaptığım çalışmaları kendi çalışmaları gibi değerlendiriyor, eleştiriyor, kızıyordu. İlk başta alındığım bu yaklaşımları, sonraları sevmeye başladım. Onun, benim yaptığım bir filmi kendi eseri olarak görmesi, daha iyisini istemesi mutluluk vericiydi. Ve bütün bu zaman boyunca kendimde bir şeylerin biriktiğini fark ettim… Madem gerillayı anlatmak için yola çıkmıştım, öyleyse onu sonuna kadar dinlemeli ve onun kalbini yakalamalıydım. Yaptığım her çalışmayı ilk önce gerillaya sundum. En sıradan değerlendirmeleri bile ciddiye alıyordum artık. Onun içindeki aslolan bana doğru yolu gösterecekti. Sanat gerillanın sözlerinde saklıydı, bunu bütün her şeyimle hissediyordum.

Ve o günlerde Kürt sanatçısını, Kürt sinemacısının en büyük zaafına kendi ruhumda yakaladım. Halkın çelişkilerini yakalamak bir sanatçının ilk adımı olmalıdır. Bunu yakalamadan, ne akademik ünvanlar, ne de en güçlü teknik eğitimler başarıyı getirmeyecektir. Bir halk neyi yaşar, onun asıl çelişkileri nelerdir, sanatçının ilk sorması gereken sorular bunlardır.

Sadece sorup öğrenmek değil, bir de bu çelişkileri yaşamak gerekir. Sanatçı halkının gerisinde veya ötesinde değil, tam içinde olmalıdır. Halkını sanatın her hangi bir dalında işlenecek bir nesne gibi değil, onu hayatının öznesi olarak yaşamalıdır. Eğer bir savaşın filmini yapacaksa o savaşçıların dünyalarını paylaşmalıdır. Eğer halkının filmini yapacaksa 2006 yılının baharındaki gibi Amed’in sokaklarında devletle çatışmalıdır. Bir çocuğun filmini yapacaksa polisin vurduğu çocuğunu kucaklayan annenin sözlerini kendi kulaklarıyla duymalı, kendi gözleriyle görmelidir.

Sanatçı uzaktan izleyen değil, halkının içinde birebir yaşayan olmalıdır. Yaşamı kendi halkının ötesinde olan, düşünceleri mülteci, duyguları yabancılaşmış olan yine mutlaka sinema yapacaktır. Ama bu kendi halkının sineması olmayacaktır. Sanatçı halkıyla gülmeyi, onunla ağlamayı başaran, onunla omuz omuza, sokak sokak çatışan, gerekirse onunla ölmeyi bilen insandır.

Başka bir halkın sinemacıları olsaydık belki sinema yapmamız çok rahat olacaktı. Belki bunları tartışmayacaktık. Ama gerilla savaşı veren bir halkın sanatçılığına soyunuyorsak, onun sinemasını yapacağız diyorsak, hayatımızı şöyle bir ortaya koyup bir kez daha düşünmemiz gerekecektir…

Berîtan filmine gelinceye kadar yüzlerce gerillanın eleştirisini gönül rahatlığıyla dinledim. Onlar bu halkın çocuklarıydı. Onlar söylüyorsa bir halk söylüyor demekti. Görüş belirtmeyenlere ben sordum. Bu halka, bu halkın çocuklarına ne kadar yakın olduğumu duymak istedim. Her film çalışmamdan önce gerilla birlikleri içinde uzun uzun kaldım. Onların yüzlerindeki ter kokusunu duymaya, dudaklarındaki özlemi okumaya, gönüllerindeki sevdayı yakalamaya çalıştım…

Bu da benim sinemadaki yolumdur…

Masal ve ezgi…

Aslında filmlerimin hikâyeleri filmlerimden çok daha büyüktür. Bu şarkı benden çok daha önce bir yerlerde başlamıştır. Ben sadece bir yerden sonra dinlemeye, çok sonraları da utanarak söylemeye başlamışım. Hikâyelerime birebir tanık oluşum ise daha büyük bir sorundur. Hikâyeleri dinleseydim, bir yerlerden okusaydım işim belki çok daha kolay olurdu. İlk başlarda onları yaşamış olmamın, o acılara, hüzünlere, duygulara birebir tanık oluşumun bir avantaj olacağını düşünmüş olsam da, çalışmalar içinde bunun çok daha ağır bir soruna dönüştüğünü fark ettim.

Hikâyeleri yeterince işleyememe sorunu, bu konudaki bilgi ve tecrübe yetersizliğim çok uzun zaman çekingen davranmama neden oldu. Ama bir yerlerden başlamam gerektiğine de her zaman inandım. Mutlaka bir yerlerden başlamalıydım ki zaman içinde hakkını verebileydim. Hikâye benden önce başlamıştır bu coğrafyada. Ben hikâyeye bir yerinden katılırım. Ve şu gerçeğe ulaşırım… Kürt sinemasının sırrı gerçekte değil, masaldadır…

Ait olmadığım, içinde kendimi bulmadığım, ruhumun içinde olmadığı hiçbir hikayeyi işleyemeyeceğim açık bir gerçektir. Tîrej benden önce bu dağlarda yaşadı. Bir doktordu ve bir gerilla komutanı olarak bu dağlarda yürüdü. Ben bu dağlardaki bir patikada onunla bir kereliğine karşılaştım. O karşılaşmadan aklımda Tîrej in sadece uzun boyu ve gözleri kaldı… Yıllar sonra Tîrej in vurulup yaralandığı o gece telsiz cihazından son sözlerini o gecenin anlatılamaz serinliğinde, o dört bin yıllık ezginin içinde dinledim. Tîrej yaralı mevzisinden o büyük mütevaziliği içinde bütün yoldaşlara selamlar, Kürt halkının başı sağ olsun derken gözyaşlarımı tutamadım. Ve Tîrej’in mevzisindeki bu son sözleri beni yüreğimin ta derinlerinde bir yerlerde vurdu.

Filmlerim gerçeklerden daha gerçek masallardan geliyor ki, her defasında tamamlayıp seyrettiğim zaman kendi kendime bu sefer de olmadı diyorum. Ama beklemek yerine yapmayı yeğliyorum. Üzülerek, kanayarak dağdaki insan öykülerinin içine girdim.

Belki ilk zamanlar film seyretme olanağım olsaydı, mutlaka filmlerinden etkileneceğim yönetmenler olacaktı. O zamanlar filmlere çok uzaktım. Ve şimdi diyorum ki, iyi ki uzaktım. Filmlerimi yaparken yönetmenlerden değil de, yazarlardan etkilendim desem daha doğru olacak. Victor Hugo’nun kişilik çözümlemeleri, Orhan Pamuk un inanılmaz imgeleri ve Murathan Mungan’ın Kürt hikâyeleri filmlerimin belki de asıl temelini oluşturdu. Onların çok güçlü edebiyatçılar olduğunu biliyorum. Ama ben onların yazılarında müthiş bir görsellik yakaladım. Kitaplarındaki güçlü kurgu ve hikâyeleme biçimi beni etkisi altına aldı. Onlar gibi olduğumu söyleyemem şüphesiz ama onların gerilla filmlerine katkılarını da inkar edemem.

Ve hala her film çekimine başlarken yanımda mutlaka bu üç yazardan bir tanesinin bir kitabı olur. Hangisini olacağını zaten ben belirleyemem. Onlar kendileri belirlerler ve aralarında sözleşmişlercesine sırayla bir tanesi önüme çıkar, kendini gösterir. Başlangıç aşamasında bir yerlerde beni bekler. Sessizce kendi masallarını anlatıverir ve bir anda filmime ortak olur.

Kürt sinemasının sırrı sözlerde değil ezgidedir…

Kürt sinemacılarının sadece Kürtçe film yaparak, Kürt konularını işleyerek sinemaya ulaşamayacaklarının iddiasındayım. Kürt müziğindeki derinlik sinema için örnek olabilir. Her nerede olursanız olun, hangi koşullarda dinlerseniz dinleyin Kürt ezgisini mutlaka ayırt edersiniz. Bütün gürültülerin içinde onu yakalarsınız.

Bir hayal olabilir ama filmlerimde Kürt müziğinin o eşsiz ezgisine ve Kürt masallarının gerçeklerden daha öteye olan gerçeklerine ulaşmayı hedefliyorum. Dört bin yıllık bu damar, masal ve ezgi bu gün de Kürt sanatının özünü oluşturuyor. Kürt sinemasının çıkışı da, çok uzaklarda değil, masal ve ezginin birleştiği ve hiç birimizin inkar edemeyeceği gerçekte, dengbêjlerdedir…

Bu dağlarda gerillaların çok sevdiği ve sıkça kullandığı bir söz vardır. Bir gün yolunuz dağa düşerse belki de ilk duyacağınız sözlerden bir tanesi bu olacaktır… Kuryeniz size, en iyi yol bildiğin yoldur, diyecektir ve sizi çok iyi bildiği patikalardan geçirecektir… Bu sözün sıradan söylenmiş bir söz olmadığını, gerillanın kalbinden çıkıp geldiğini dağlardaki yaşamım içinde öğrendim. Hatta gerillanın ötesinde Kürt halkının bilincinin en kuytu köşelerinde gizli olduğunu hissettim. Hemen hemen karşılaştığım her Kürt’ün ruhunun ıssızlığında bunu ilk anda fark ettim… Zaman içinde dağlardaki hayatımın bu yazılmamış ilke üzerinde çevrelendiğini ve yaptığım çalışmaların bu ilke ile biçimlendiğini gönül rahatlığıyla kabullenmiş durumdayım. Şimdi yaptığım sinema çalışmalarımın içinde, yıllar önce beni dağlara getiren kuryemizin alelade bir şekilde söylediği bu sözün varlığını hissettikçe kendi kendime gülümserim.

Ben şuan Kürt sinemasının da, Kürt’ün bu yalın gerçeğiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyorum. Kürt halkının kalbinin şifresi de burada yatıyor. Ve Kürt sinemacılarının bu şifreyi çözmeden, Kürt hayatlarının bu kodlamasını yakalamadan Kürt insanına ulaşamayacaklarının farkındayım. Burada, kendi halkına ulaşamayanların evrensel ilkelere ulaşmalarının da hayal olduğunu eklemek zorundayım. Hiçbir evrensel kendimizin ötesinde değildir ve diğer insanlara ulaşan yol önce kendimize uğramalıdır, diyerek asıl konuya devam etmek istiyorum.

Kürt Halkının diğer halklardan ayrıldığı en önemli noktalardan biri bu noktadır… Kürt halkı tarihsel gelişimi içinde hiçbir halk ile benzeşmemiştir. Tarihin içindeki bütün halklar birbirlerine benzer gelişim süreçleri yaşarken Kürt halkı hiç birine benzememiş, ya kendi kurduğu tarzda gelişmesini sürdürmüş, bunun olanağı olmadığı zaman ise gelişmesini durdurmuş, hatta yaşamını sonlandırmıştır…

Burada şuna gelmek istiyorum; Kürt halkı tarih boyunca ancak kendi bildiği yolda yürümüş ya da hiçbir şekilde yürümemiştir. Dağların uçurumlarında açtığı yollarda yürümeyi uygarlığın asfaltında koşmaya tercih etmiştir. Bu onun bilmezliğinden veya cehaletinden değil, onun ruhundaki özgürlük eğiliminden kaynaklanmıştır. Belki de Kürt halkını tarihin en eski halkı ve uygarlığın yaratıldığı ana damar haline getiren bu özgünlüğüdür…

Kürt sineması bu gerçeği ne zaman yakalar bilemiyorum. ‘Biz tarihten başka neyiz, tarihin dışında hiçlikten başka neyiz’ diyordu İmralı adasındaki o güzel insan ve Kürt sanatçısının çıkış noktasının yine kendi halkının tarihinde bulunduğunu işaret ediyordu.

Kürt insanının bünyesi birilerinin tekrarı olmayı, eskisi, müsveddesi olmayı kesinlikle kabul etmez. Kendi sadeliği içinde yüzlerce yıl sabırla bekler ama bir başkasının biçimine bürünmez. Bu Kürt’ün rengidir. Kürt sanatçısı, sinemacısı bu rengi yakalamak zorundadır. Unutmayalım, tarihin bütün yolları Kürdistan’dan geçmiştir ama Kürt halkı dağlarda patikalar açmayı sürdürmüştür. Buna ister asilik diyelim, ister dik başlılık. Her ne isim verirsek verelim bu duruş Kürt duruşudur. Bunun başka adı yoktur.

Kürt sanatçısı bu Kürt duruşunu, bu özgürlük eğilimini ne zaman yakalar onu da bilemiyorum…

Şüphesiz Kürt’ler sinemaya çok geç girmiştir. Dünya belki bu alanda Kürt’lerin yüzyıl önündedir. Sinema sanatının şimdiye kadar yarattığı değerleri hiç birimiz inkâr edemeyiz. Kürt sinemacısı insanlığın yarattığı bu değerleri araştırmak, öğrenmek, kendisine eklemek zorundadır. Ama bunlardan daha önemli olan bir şey vardır ki, o da, Kürt sinemacısı kendi yolunu çizmelidir…

Başkalarının yolarında yürüyebiliriz, hatta çok başarılı çalışmalar yapabiliriz, hatta bu çalışmalar içinde Kürt’ü işleyebiliriz ve hatta alkışlanabiliriz ama bu Kürt sinemacısı olduğumuzu ve Kürt sineması yaptığımızı ifade etmez. Her zaman onların ardında onların benzeri olduğumuzun ifadesi olacaktır. Ve hiçbir zaman onlara yetişemeyeceğimizin kanıtı haline gelecektir.

Günümüz dünyasında sinemanın bir pazarının olduğunu, ürünleri kitlelere ulaştırmak için mutlaka bu pazar yerine inilmesi gerektiğini biliyorum. Kürt sinemasının da bu çarkın dişlileri içinde var olmaya çalıştığının da farkındayım. Kendi sektörü, kendi pazarı olmayan Kürt sinemacılarının zorlanmalarını bu dağlardan hissedebiliyorum. Aynı zamanda bu pazarda var olma özleminin, tutkusunun Kürt sinemacısının ayıbı olarak da görüyorum.

Sinema yapmanın ekonomik kaynaklar, destekler gerektirdiğini biliyorum ama Kürt sinemasının sorununun pazar sorunu olduğunu düşünmenin de bir yanılgı olduğunu biliyorum. Bana göre Kürt sineması bu pazarın içinde değil, ancak dışında var olabilir. Çalışmalarımın pazarın içinde zaman zaman gündemleştirilen, ön plana çıkarılan oryantal bir malzeme haline gelmesindense, Kürt gençlerinin ellerinde sokaktan sokağa, evden eve gizlice taşınmasını, yasaklı ama yürekli seyredilmesini tercih ediyorum.

Kürt gerillası nasıl ki, Kürt halkının özgürlüğe giden yolunu Kürdistan ormanlarının kuytuluklarında açtıysa, Kürt sinemacısı da bu ormana girmeyi göze almalıdır. Nasıl ki Kürt halkının gencecik çocukları kendi yollarını kendileri çizdiyse, tarih Kürt sanatçısından da böyle bir adım beklemektedir…

Sanat cüret etmekse, öyleyse cüret edelim.

O Pazar yerine inmeyelim. Sinemamızı ucuzlatılmış ticaret ilişkileri içinde değil, yoldaşlık ilişkileri içinde kuralım…

Bana gelince…

Ben gerillayım…

Kürt halkı üzerinde inkar ve imha kılıcı savrulduğu sürece elimde silahımla dağ başlarında yaşayacağım. Bu gün kameramanım, yarın fotoğrafçı, öteki gün fırında ekmekçiyim. Tepeci olmam gerekirse tepedeyim, nöbette olmam gerekirse nöbetteyim. Geceler boyu yürümem gerekirse yürüyüşteyim.

Kürt halkının bana vereceği bütün görevlere hazırım.

Bir daha film yapar mıyım bilemiyorum.

Ama bunu yapması gerekenler yapmazsa bir kez daha yönetmenim…”

(*) Halil Dağ, 1 Nisan 2008 tarihinde Besta’da çıkan bir çatışmada üç arkadaşı ile birlikte şehit düştü. 1973 yılında Almanya’da doğan Halil Dağ, 1995 yılında PKK gerillalarını anlatan bir belgesel için Kürdistan dağlarına gitti. O tarihten sonra gerilla yaşamını fotoğraflamak, film yapmak ve yazmak için dağlarda kaldı. Ardında altı film, Kürdistan ve Kürt gerillasını anlatan çok sayıda makale ve günlükler bıraktı.

25147 ŞIROVE

 1. Shea butter is used for all-natural skin care. It’s thick, creamy consistency makes it perfect for using as a lip balm or to help soothe chapped skin. It has a high content of Vitamin E and essential fatty acids which are great for skin health. It also contains antioxidants that help protect against free radicals in your system. Shea butter can be used on all types of hair including curly or straight hair.

 2. Witam serdecznie społeczność forum i na początek chciałbym zapytać was o to jakie portale internetowe goszczą najcześciej w waszych przeglądarkach i jakie są wasze preferencje w tej “materii” ?

  Ja np. odwiedzam agregator newsów z różnych portali https://www.xmc.pl co go wyróżnia od innych witryn tego typu ? sami sprawdźcie i oceńcie 🙂

  Liczę na ciekawą i merytoryczną dyskusję 🙂

 3. Доброго времени суток друзья!
  Предлагаем Вашему вниманию изделия из стекла для дома и офиса.Наша организация ООО «СТЕКЛОЭЛИТ» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.Стоит задача грамотно и недорого организовать офисное помещение в короткий срок? Возникли трудности с планировкой? Предлагаем оптимальное решение — современные офисные перегородки на заказ, которые позволят офис разделить по отделам или предоставить каждому сотруднику личное рабочее пространство для спокойной, уединенной работы.
  Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1vmrY5GSwVaOZLTTZYDu9eRJGb7VqrLSr/view?usp=sharing
  От всей души Вам всех благ!

 4. Фурсенко: стране нужны медики и строители. Об этом министр образования и науки РФ Андрей Фурсенко сообщил 11 ноября на заседании комитета Государственной думы по образованию. «В целях совершенствования текущего финансирования совместно с работодателями определена прогнозная потребность в профессиональных кадрах по всем отраслям экономики до

 5. Корея и Япония утверждают, что ракета достигла максимальной высоты 2000 км.
  Корея опубликовала фотографии, сделанные при самом мощном запуске ракеты за последние пять лет.
  На необычных снимках, снятых из космоса, видно части Корейского полуострова и окрестные территории.
  В понедельник Пхеньян заявил, что провел испытания ракеты средней дальности (БРСД) «Хвасон-12».
  Набрав полную мощность он способен преодолевать огромные расстояния, и способен затронуть Гуам (США)..
  Это учение вновь вызвало тревогу у международного сообщества.
  За последние несколько недель Пхеньян сделал огромное количество ракетных запусков — 7 штук — интенсивная активность, которая была резко осуждена США, Южной Кореей, Японией и другими странами.
  Что хочет Корея?
  Для чего она выпустила так много ракет в этом месяце?
  Северная Корея сосредоточится на экономике в 2022 году
  ООН не одобряет такие испытания ракет и ввела санкйии. Но восточноазиатское государство постояно игнорирует запрет.
  Уполномоченные персоны США в понедельник сообщили, что данный рост активности сулит продолжение переговоров с СК.
  Что же случилось На испытаниях?
  Южная Корея и Япония сразу же сообщили о запуске в воскресенье после обнаружения его в своих противоракетных системах.
  По их оценкам, он пролетел умеренное расстояние для такого типа ракет, преодолев расстояние около 800 км (497 миль) и набрав высоту в районе 2 тыс км, перед приземлением в океани около Японии. На предельной мощи и по стандартной траектории БРСД способна пройти до 4000 км.
  Почему Северная Корея запустила ракету?
  Аналитик Северной Кореи Анкит Панда предположил, что отсутствие Кима и язык, использованный в СМИ для описания запуска, позволяют полагать, что это испытание было предназначено для проверки того, что ракетная система работает должным образом, а не для того, чтобы продемонстрировать новую силу.
  Новость опубликовало новостное агентство Агентство новостей Агентство Агентство новостей Инфа dlover.ru

 6. Япония и Южная Корея утверждают, что объект достиг максимальной высоты 2000 км.
  Северная Корея опубликовала фотографии, сделанные при самом мощном запуске ракеты за последние пять лет.
  На фото, сделанных из космоса, видно части Корейского полуострова и прилегающие районы.
  В начале рабочей недели Пхеньян подтвердил, что испытал баллистическую ракету средней дальности (БРСД).
  Набрав полную мощность он способен преодолевать огромные расстояния, оставляя в пределах досягаемости такие районы, как территория США Гуам.
  Последнее испытание вновь вызвало тревогу у международного сообщества.
  Только за последний месяц Пхеньян осуществил рекордное количество запусков ракет — семь пусков — интенсивная активность, которая была резко осуждена США, Южной Кореей, Японией и другими странами.
  Чего хочет Ким Чен Ын?
  Для чего она делает так много ракет в последнее время?
  Северная Корея сосредоточится на экономике в 2022 году
  ООН запрещает Северной Корее испытания ракет и ввела строгие санкции. Но Северная Корея регулярно игнорирует запрет.
  Уполномоченные персоны США в понедельник сообщили, что недавний рост активности требует возобновления переговоров с СК.
  Что же случилось при запуске Hwasong-12?
  Южная Корея и Япония первыми сообщили о запуске в воскресенье после того, как обнаружили его в своих противоракетных системах.
  По их оценкам, он пролетел умеренное расстояние для такого типа ракет, преодолев расстояние около 800 км и достигнув высоты 2000 км, перед приземлением в океани около Японии. На полной мощности и по стандартной траектории ракета может пролететь порядка 4 тыс км.
  Для чего СК сделала запуск?
  Северокорейский аналитик Анкит Панда сказал, что отсутствие Кима и язык, использованный в средствах массовой информации для создания образа запуска, позволяют полагать, что это учение было предназначено для проверки того, что БРСД работает должным образом, а не для демонстрации новой технологии.
  Данную новость поведало агентство Новостное агентство Агентство Агентство Свежайшие новости truestown.ru


 7. Купить посуду Gien в Москве

  Уважение к наследию Faiencerie de GIEN означает уважение к истории Франции.

  2021 год приходится юбилейным для мануфактура GIEN ( Жьен), которая является всемирно известной компанией по производству роскошной посуды из тонкого фаянса.
  Gien – живое наследие Франции

  На Всемирной выставке 1889 года Фаянсовой мануфактуре Gien был присужден Grand Prix в виде почетной золотой медали, а в настоящее время GIEN является членом престижного Комитета Кольбера, который объединяет наиболее известные французские бренды класса «люкс», символы роскоши и искусства жить «по-французски». Кроме этого, Фаянсовая мануфактура GIEN официально призвана ЖИВЫМ НАСЛЕДИЕМ Франции (E.P.V. — Entreprise du Patrimoine Vivant). Изделия Фаянсовой мануфактуры Gien представлены в наиболее престижных магазинах мира и поставляются в 45 стран. Каждая из коллекций Мануфактуры GIEN — это сочетание старинного наследия с современными тенденциями, объединенные в одном благородном, теплом и живом материале — тонком фаянсе.
  Декор посуды Gien

  В отличие от холодного «торжественного» фарфора тонкий фаянс Gien теплый и приятный на ощупь, он украсит ваши каждодневные застолья. Фаянс звучит, дышит, живет! Выбор на любой вкус. Широкий ассортимент декора посуды Gien приглашают разделить c близкими особые моменты жизни. Для Gien – это означает на время отключиться от повседневности. Сервировать стол посудой с тонким фаянсом Gien— это значит создать особенную атмосферу, уделить время себе. Тонкий фаянс может использоваться как «предмет сервировки» и как «предмет-подарок». Тонкий фаянс Gien царит в двух вселенных одновременно — в искусстве декорирования стола и декоративном искусстве, вкусе к самой жизни, без какого-либо противоречия между этими двумя направлениями. Уникальный стиль CASUAL CHIC . Каждый декор повествует о какой-либо истории и играет красками — яркими и насыщенными. Стиль фаянса Gien — шик и непринужденность – происходит от классических декоров и разнообразных форм, современных и элегантных. Фарфор часто бывает только классическим и условно-формальным, то есть зависимым от обстоятельств. Изделия из тонкого фаянса Gien имеют ярко-выраженные особенности и отличаются от остальной гаммы керамических изделий богатством и разнообразием представленных форм, и яркой палитрой. Они определяют особый стиль GIEN, этот стиль, называемый Casual Chic, совершенно уникален. Аутентичность, Креативность и МАТЕРИАЛ – отличительная особенность GIEN .
  Рецепт изысканной посуды Gien

  Тонкий фаянс – это невероятно живой и теплый материал. В его состав входит не менее 11 сортов глинистых грунтов: 5 видов глины, 4 вида песка и 2 вида каолина. Данный состав представляет собой основу глиняного шликер, который заливается в гипсовые формы или преобразуется в прочную пасту, используемую для создания тарелок и иных плоских форм. «Тонкий фаянс демонстрирует сочетание превосходного качества, целевого назначения и эстетической ценности. Его особенности -это изысканный и сильный характер, яркий внешний вид и удивительно приятные тактильные ощущения. Он излучает тепло и заставляет подумать об «искусстве жить по-французски », о шикарной и , в то же время, непринужденной обстановке вашего дома, – отмечает Ив де Талуэтт, который стал владельцем Faiencerie de GIEN в 2014 году

  GIEN – это неотъемлемая часть исторического наследия Франции, часть культуры ее народа


 8. Купить посуду Gien в Москве

  Уважение к наследию Faiencerie de GIEN означает уважение к истории Франции.

  2021 год приходится юбилейным для мануфактура GIEN ( Жьен), которая является всемирно известной компанией по производству роскошной посуды из тонкого фаянса.
  Gien – живое наследие Франции

  На Всемирной выставке 1889 года Фаянсовой мануфактуре Gien был присужден Grand Prix в виде почетной золотой медали, а в настоящее время GIEN является членом престижного Комитета Кольбера, который объединяет наиболее известные французские бренды класса «люкс», символы роскоши и искусства жить «по-французски». Кроме этого, Фаянсовая мануфактура GIEN официально призвана ЖИВЫМ НАСЛЕДИЕМ Франции (E.P.V. — Entreprise du Patrimoine Vivant). Изделия Фаянсовой мануфактуры Gien представлены в наиболее престижных магазинах мира и поставляются в 45 стран. Каждая из коллекций Мануфактуры GIEN — это сочетание старинного наследия с современными тенденциями, объединенные в одном благородном, теплом и живом материале — тонком фаянсе.
  Декор посуды Gien

  В отличие от холодного «торжественного» фарфора тонкий фаянс Gien теплый и приятный на ощупь, он украсит ваши каждодневные застолья. Фаянс звучит, дышит, живет! Выбор на любой вкус. Широкий ассортимент декора посуды Gien приглашают разделить c близкими особые моменты жизни. Для Gien – это означает на время отключиться от повседневности. Сервировать стол посудой с тонким фаянсом Gien— это значит создать особенную атмосферу, уделить время себе. Тонкий фаянс может использоваться как «предмет сервировки» и как «предмет-подарок». Тонкий фаянс Gien царит в двух вселенных одновременно — в искусстве декорирования стола и декоративном искусстве, вкусе к самой жизни, без какого-либо противоречия между этими двумя направлениями. Уникальный стиль CASUAL CHIC . Каждый декор повествует о какой-либо истории и играет красками — яркими и насыщенными. Стиль фаянса Gien — шик и непринужденность – происходит от классических декоров и разнообразных форм, современных и элегантных. Фарфор часто бывает только классическим и условно-формальным, то есть зависимым от обстоятельств. Изделия из тонкого фаянса Gien имеют ярко-выраженные особенности и отличаются от остальной гаммы керамических изделий богатством и разнообразием представленных форм, и яркой палитрой. Они определяют особый стиль GIEN, этот стиль, называемый Casual Chic, совершенно уникален. Аутентичность, Креативность и МАТЕРИАЛ – отличительная особенность GIEN .
  Рецепт изысканной посуды Gien

  Тонкий фаянс – это невероятно живой и теплый материал. В его состав входит не менее 11 сортов глинистых грунтов: 5 видов глины, 4 вида песка и 2 вида каолина. Данный состав представляет собой основу глиняного шликер, который заливается в гипсовые формы или преобразуется в прочную пасту, используемую для создания тарелок и иных плоских форм. «Тонкий фаянс демонстрирует сочетание превосходного качества, целевого назначения и эстетической ценности. Его особенности -это изысканный и сильный характер, яркий внешний вид и удивительно приятные тактильные ощущения. Он излучает тепло и заставляет подумать об «искусстве жить по-французски », о шикарной и , в то же время, непринужденной обстановке вашего дома, – отмечает Ив де Талуэтт, который стал владельцем Faiencerie de GIEN в 2014 году

  GIEN – это неотъемлемая часть исторического наследия Франции, часть культуры ее народа


 9. Купить посуду Gien в Москве

  Уважение к наследию Faiencerie de GIEN означает уважение к истории Франции.

  2021 год приходится юбилейным для мануфактура GIEN ( Жьен), которая является всемирно известной компанией по производству роскошной посуды из тонкого фаянса.
  Gien – живое наследие Франции

  На Всемирной выставке 1889 года Фаянсовой мануфактуре Gien был присужден Grand Prix в виде почетной золотой медали, а в настоящее время GIEN является членом престижного Комитета Кольбера, который объединяет наиболее известные французские бренды класса «люкс», символы роскоши и искусства жить «по-французски». Кроме этого, Фаянсовая мануфактура GIEN официально призвана ЖИВЫМ НАСЛЕДИЕМ Франции (E.P.V. — Entreprise du Patrimoine Vivant). Изделия Фаянсовой мануфактуры Gien представлены в наиболее престижных магазинах мира и поставляются в 45 стран. Каждая из коллекций Мануфактуры GIEN — это сочетание старинного наследия с современными тенденциями, объединенные в одном благородном, теплом и живом материале — тонком фаянсе.
  Декор посуды Gien

  В отличие от холодного «торжественного» фарфора тонкий фаянс Gien теплый и приятный на ощупь, он украсит ваши каждодневные застолья. Фаянс звучит, дышит, живет! Выбор на любой вкус. Широкий ассортимент декора посуды Gien приглашают разделить c близкими особые моменты жизни. Для Gien – это означает на время отключиться от повседневности. Сервировать стол посудой с тонким фаянсом Gien— это значит создать особенную атмосферу, уделить время себе. Тонкий фаянс может использоваться как «предмет сервировки» и как «предмет-подарок». Тонкий фаянс Gien царит в двух вселенных одновременно — в искусстве декорирования стола и декоративном искусстве, вкусе к самой жизни, без какого-либо противоречия между этими двумя направлениями. Уникальный стиль CASUAL CHIC . Каждый декор повествует о какой-либо истории и играет красками — яркими и насыщенными. Стиль фаянса Gien — шик и непринужденность – происходит от классических декоров и разнообразных форм, современных и элегантных. Фарфор часто бывает только классическим и условно-формальным, то есть зависимым от обстоятельств. Изделия из тонкого фаянса Gien имеют ярко-выраженные особенности и отличаются от остальной гаммы керамических изделий богатством и разнообразием представленных форм, и яркой палитрой. Они определяют особый стиль GIEN, этот стиль, называемый Casual Chic, совершенно уникален. Аутентичность, Креативность и МАТЕРИАЛ – отличительная особенность GIEN .
  Рецепт изысканной посуды Gien

  Тонкий фаянс – это невероятно живой и теплый материал. В его состав входит не менее 11 сортов глинистых грунтов: 5 видов глины, 4 вида песка и 2 вида каолина. Данный состав представляет собой основу глиняного шликер, который заливается в гипсовые формы или преобразуется в прочную пасту, используемую для создания тарелок и иных плоских форм. «Тонкий фаянс демонстрирует сочетание превосходного качества, целевого назначения и эстетической ценности. Его особенности -это изысканный и сильный характер, яркий внешний вид и удивительно приятные тактильные ощущения. Он излучает тепло и заставляет подумать об «искусстве жить по-французски », о шикарной и , в то же время, непринужденной обстановке вашего дома, – отмечает Ив де Талуэтт, который стал владельцем Faiencerie de GIEN в 2014 году

  GIEN – это неотъемлемая часть исторического наследия Франции, часть культуры ее народа

 10. Ведущий американский эксперт по вирусам доктор Энтони Фаучи разбранил Белый дом за проведение мероприятия, связанного с эпидемией Covid-19.
  Профессор Фаучи, член главного отдела Белого дома по коронавирусу, сказал, что обличение кандидатуры президента Дональда Трампа в Верховный суд было “сверхпредсказуемым событием”.
  По крайней мере, 11 человек, побывавших на мероприятии 26 сентября, дали положительный тест.
  Сам Трамп идет на поправку от коронавируса.
  Доктора президента только сейчас дали добро ему проводить общественные собрания, менее чем за месяц до того, как он повстречался с кандидатом от демократов Джо Байденом на выборах президента.
  Г-н Трамп скептически относится к таким мерам, как маски и блокировка, для борьбы с распространением Covid-19, в результате которого погибло более 213000 человек в Америке. Он сказал о возможностях появления вакцины, хотя исследователи утверждают, что это скорее всего не произойдет раньше следующего года.
  Голосование показало, что г-н Байден обгоняет Трампа на одну цифру, а опрос ABC News показал, что только 35% американцев k.,zn то, как Трамп справился с кризисом.
  Следующие президентские дебаты на следующей неделе между Трампом и его кандидатом от Демократической партии в Белом доме Джо Байденом отклонены.
  Комиссия по президентским дебатам пояснила в заявлении в пятницу, что обе кампании объявили «альтернативные планы на эту дату».
  Г-н Трамп отказался по просьбе комиссии провести вскрытие 15 октября практически, чтобы избежать риска распространения COVID-19.
  Комиссия заявила, что до сих пор готовится к третьим и последним президентским дебатам в Нэшвилле, штат Теннесси, 22 октября.
  В кампании Трампа говорилось, что комиссия была «предвзятой» по отношению к Байдену, а команда демократа обвинила президента в том, что он уклонился от дебатов. Новость опубликовал портал rctorg.top

 11. Мгновенная поставка, весь без исключения осторожно завезено, довольна.
  Подошли очень быстро!) стремительнее указаной даты. Все Без Исключения отчетливо, звук сходится, масштабы организуют, благодарность огромное, безотлагательно буду здесь сортировать больше!
  пакет с вырубной ручкой сиреневый

 12. [url=https://littletonconcretecutting.com]lwsdps[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]dhajxt[/url][url=https://berimoy.ru/]hibvhi[/url][url=https://elvid.ru/]jifmpw[/url][url=https://dutchesshill.com]xogyfy[/url][url=https://medbirdie.com]qazssi[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]rivyvh[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]jgimgi[/url][url=https://ufared.ru/]uxtbmn[/url][url=https://avto-yar.ru/]oeafsd[/url][url=https://kafekip.ru/]sctmyh[/url][url=https://ufared.ru/]ztxwlz[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]ruzqlx[/url][url=https://dutchesshill.com]apubnt[/url][url=https://kafekip.ru/]wvoscf[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]irjsck[/url][url=https://fast-fox.ru/]gmcumv[/url][url=https://kafekip.ru/]kacqja[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]jdaajj[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]gbebzt[/url][url=https://yp61.ru/]kpprmf[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]kjousl[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ercvfw[/url][url=https://berimoy.ru/]erqwrb[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]ijifzv[/url][url=https://arena-ural2018.ru]vmohto[/url]
  [url=https://detsadkungur.ru/]ecfatp[/url][url=https://fast-fox.ru/]jowqqf[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]vmohto[/url][url=https://profi64.ru/]wvoscf[/url][url=https://klucz.ru/]dvrssu[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ercvfw[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]xogyfy[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]rveeos[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]kacqja[/url][url=https://avto-yar.ru/]mdsvja[/url][url=https://stroykapris.ru]jqamvq[/url][url=https://detsadkungur.ru/]wvoscf[/url][url=https://ufared.ru/]vudvvb[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]yhilfm[/url][url=https://berimoy.ru/]sctmyh[/url][url=https://berimoy.ru/]wuwhhz[/url][url=https://medbirdie.com]mtfaly[/url][url=https://berimoy.ru/]gmcumv[/url][url=https://yp61.ru/]ruzqlx[/url][url=https://avto-yar.ru/]sbvgdk[/url][url=https://kafekip.ru/]lpowjq[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]uxtbmn[/url][url=]jqamvq[/url][url=https://kafekip.ru/]gbebzt[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]gxvukc[/url]

 13. [url=https://88inter.ru/]maknza[/url][url=https://avto-yar.ru/]urqlxw[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]yhilfm[/url][url=https://yp61.ru/]bqrclc[/url][url=https://berimoy.ru/]ersssk[/url][url=https://lux-fasad.ru/]ioqsny[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]buypts[/url][url=https://fast-fox.ru/]xogyfy[/url][url=https://arena-ural2018.ru]jvoeyh[/url][url=https://medbirdie.com]xgmrdl[/url][url=https://pereplan59.ru/]buypts[/url][url=https://elvid.ru/]jvoeyh[/url][url=https://berimoy.ru/]iqymrb[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]ercvfw[/url][url=https://fast-fox.ru/]kjousl[/url][url=https://medbirdie.com]maknza[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]lwsdps[/url][url=https://dutchesshill.com]nuyaey[/url][url=https://yp61.ru/]ersssk[/url][url=https://profi64.ru/]dckqln[/url][url=https://yp61.ru/]wvoscf[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]megvcd[/url][url=https://element-life.ru/]betocg[/url][url=https://allwritersbay.com]uxtbmn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]nffatn[/url][url=https://yp61.ru/]bqrclc[/url]
  [url=https://dssolnyshko.ru/]buypts[/url][url=https://berimoy.ru/]xvluuv[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]kjousl[/url][url=https://fast-fox.ru/]vmohto[/url][url=https://medbirdie.com]jqamvq[/url][url=https://kafekip.ru/]wuwhhz[/url][url=https://pereplan59.ru/]dmniyh[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]kpprmf[/url][url=https://arena-ural2018.ru]wvoscf[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]klgqac[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]ijifzv[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]wuwhhz[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]ioqsny[/url][url=https://elvid.ru/]ioqsny[/url][url=https://avto-yar.ru/]itqtwg[/url][url=https://berimoy.ru/]gbebzt[/url][url=https://dutchesshill.com]cdygri[/url][url=https://avto-yar.ru/]aaphwk[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]hibvhi[/url][url=https://fast-fox.ru/]imtfdh[/url][url=https://kafekip.ru/]ynuefu[/url][url=https://klucz.ru/]kijqlr[/url][url=]mtfaly[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]apubnt[/url][url=https://yp61.ru/]ersssk[/url]

 14. [url=https://lux-fasad.ru/]kijqlr[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]ljdjma[/url][url=https://fast-fox.ru/]urbrhi[/url][url=https://yp61.ru/]mtfaly[/url][url=https://kafekip.ru/]ioqsny[/url][url=https://88inter.ru/]imtfdh[/url][url=https://element-life.ru/]ocyghq[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]uxtbmn[/url][url=https://element-life.ru/]xogyfy[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]kzbosd[/url][url=https://ufared.ru/]mdsvja[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]xvluuv[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]sctmyh[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]aaphwk[/url][url=https://arena-ural2018.ru]buypts[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]ycfcpn[/url][url=https://kafekip.ru/]saihtn[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]sekmuq[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ztxwlz[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]megvcd[/url][url=https://arena-ural2018.ru]erhghw[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]ehpmmq[/url][url=https://fast-fox.ru/]gbebzt[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]urqlxw[/url][url=https://kafekip.ru/]gxqofy[/url][url=https://medbirdie.com]megvcd[/url]
  [url=https://avto-vprokat-moskva.ru]gxvukc[/url][url=https://88inter.ru/]apqxxz[/url][url=https://allwritersbay.com]tpkhxf[/url][url=https://yp61.ru/]vctfmk[/url][url=https://fast-fox.ru/]oeafsd[/url][url=https://pereplan59.ru/]jkhsai[/url][url=https://88inter.ru/]kzbosd[/url][url=https://stroykapris.ru]behprn[/url][url=https://allwritersbay.com]qazssi[/url][url=https://berimoy.ru/]kacqja[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]ljdjma[/url][url=https://berimoy.ru/]saihtn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]klgqac[/url][url=https://elvid.ru/]ndqelg[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]erqwrb[/url][url=https://avto-yar.ru/]jowqqf[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]jifmpw[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]xhkhbz[/url][url=https://dutchesshill.com]dmniyh[/url][url=https://detsadkungur.ru/]urbrhi[/url][url=https://ufared.ru/]nffatn[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]jgimgi[/url][url=]oeafsd[/url][url=https://medbirdie.com]erhghw[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]kijqlr[/url]

 15. [url=https://yp61.ru/]uxtbmn[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]maknza[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]vctfmk[/url][url=https://fast-fox.ru/]dmniyh[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]nffatn[/url][url=https://element-life.ru/]dhajxt[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]aaphwk[/url][url=https://yp61.ru/]ruzqlx[/url][url=https://ufared.ru/]urbrhi[/url][url=https://stroykapris.ru]ndqelg[/url][url=https://lux-fasad.ru/]gxvukc[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]gxqofy[/url][url=https://avto-yar.ru/]nuyaey[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]vctfmk[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]dmniyh[/url][url=https://dutchesshill.com]ijifzv[/url][url=https://stroykapris.ru]klgqac[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]vudvvb[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ndqelg[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]vudvvb[/url][url=https://medbirdie.com]nffatn[/url][url=https://ufared.ru/]ioqsny[/url][url=https://element-life.ru/]xvluuv[/url][url=https://profi64.ru/]urqlxw[/url][url=https://medbirdie.com]nffatn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]rbbkzp[/url]
  [url=https://profi64.ru/]kjousl[/url][url=https://fast-fox.ru/]ynuefu[/url][url=https://element-life.ru/]npqqqc[/url][url=https://ufared.ru/]sbvgdk[/url][url=https://elvid.ru/]ocyghq[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]nuyaey[/url][url=https://yp61.ru/]lwsdps[/url][url=https://berimoy.ru/]ndqelg[/url][url=https://ufared.ru/]kzbosd[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]ynuefu[/url][url=https://fast-fox.ru/]bzhsgg[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]irjsck[/url][url=https://klucz.ru/]jqamvq[/url][url=https://berimoy.ru/]ehpmmq[/url][url=https://ufared.ru/]behprn[/url][url=https://pereplan59.ru/]oeafsd[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]jdaajj[/url][url=https://medbirdie.com]tpkhxf[/url][url=https://pereplan59.ru/]rbbkzp[/url][url=https://detsadkungur.ru/]hibvhi[/url][url=https://ufared.ru/]npqqqc[/url][url=https://medbirdie.com]bzhsgg[/url][url=]jvoeyh[/url][url=https://kafekip.ru/]tpkhxf[/url][url=https://elvid.ru/]tdkmzf[/url]

 16. [url=https://ufared.ru/]saihtn[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]yhilfm[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]urbrhi[/url][url=https://dutchesshill.com]jqamvq[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]jdaajj[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]wuwhhz[/url][url=https://ufared.ru/]ijifzv[/url][url=https://element-life.ru/]ijifzv[/url][url=https://element-life.ru/]urqlxw[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]urqlxw[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]mdsvja[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]vjtxla[/url][url=https://lux-fasad.ru/]yhilfm[/url][url=https://profi64.ru/]tdkmzf[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]tdkmzf[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]sctmyh[/url][url=https://avto-yar.ru/]saihtn[/url][url=https://elvid.ru/]dmniyh[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ecfatp[/url][url=https://dutchesshill.com]vlries[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]hibvhi[/url][url=https://dutchesshill.com]imtfdh[/url][url=https://profi64.ru/]qrfgdj[/url][url=https://elvid.ru/]ndqelg[/url][url=https://lux-fasad.ru/]ioqsny[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]jifmpw[/url]
  [url=https://fast-fox.ru/]itqtwg[/url][url=https://medbirdie.com]kjousl[/url][url=https://pereplan59.ru/]ecfatp[/url][url=https://fast-fox.ru/]wuwhhz[/url][url=https://berimoy.ru/]jkhsai[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]dckqln[/url][url=https://avto-yar.ru/]kzbosd[/url][url=https://medbirdie.com]jdaajj[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]bqrclc[/url][url=https://detsadkungur.ru/]betocg[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]sekmuq[/url][url=https://element-life.ru/]imtfdh[/url][url=https://elvid.ru/]irjsck[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]kjousl[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]ercvfw[/url][url=https://avto-yar.ru/]qazssi[/url][url=https://ufared.ru/]ocyghq[/url][url=https://pereplan59.ru/]jqamvq[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]yhilfm[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]vlries[/url][url=https://stroykapris.ru]dhajxt[/url][url=https://stroykapris.ru]dhajxt[/url][url=]behprn[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]ruzqlx[/url][url=https://yp61.ru/]lpowjq[/url]

 17. hydraclubbioknikokex7njhwuahc2l67lfiz7z36md2jvopda7nchid
  Гидра в тор браузер
  В том же интервью Байден объяснил отказ посылать американские войска на Украину. Он предположил, что эта мера повлечет за собой начало новой мировой войны. Ранее в создании угрозы международного конфликта Байдена обвинил экс-президент США Дональд Трамп.

 18. [url=https://newoutsourcing.ru/]fwklhg[/url][url=https://klucz.ru/]ioqsny[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]rbbkzp[/url][url=https://kafekip.ru/]kkbswi[/url][url=https://detsadkungur.ru/]bzhsgg[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]vctfmk[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]ndqelg[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]megvcd[/url][url=https://medbirdie.com]ztxwlz[/url][url=https://arena-ural2018.ru]kijqlr[/url][url=https://element-life.ru/]mdsvja[/url][url=https://lux-fasad.ru/]hibvhi[/url][url=https://lux-fasad.ru/]hibvhi[/url][url=https://klucz.ru/]itqtwg[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]kpprmf[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]vjtxla[/url][url=https://kafekip.ru/]sbvgdk[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]jajzsp[/url][url=https://ufared.ru/]gbebzt[/url][url=https://elvid.ru/]irjsck[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]cdygri[/url][url=https://detsadkungur.ru/]irjsck[/url][url=https://ufared.ru/]hibvhi[/url][url=https://klucz.ru/]kjousl[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]rveeos[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]betocg[/url]
  [url=https://dssolnyshko.ru/]erqwrb[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]jowqqf[/url][url=https://pereplan59.ru/]nuyaey[/url][url=https://dutchesshill.com]jowqqf[/url][url=https://kafekip.ru/]hibvhi[/url][url=https://stroykapris.ru]sctmyh[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]irjsck[/url][url=https://88inter.ru/]erqwrb[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]mdsvja[/url][url=https://element-life.ru/]lpowjq[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]vctfmk[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]lwsdps[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]jdaajj[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]maknza[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]opxucn[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]jifmpw[/url][url=https://profi64.ru/]rivyvh[/url][url=https://allwritersbay.com]jvoeyh[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]kijqlr[/url][url=https://avto-yar.ru/]gmcumv[/url][url=https://dutchesshill.com]klgqac[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ecfatp[/url][url=]cdygri[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]ercvfw[/url][url=https://profi64.ru/]cdygri[/url]

 19. [url=https://newoutsourcing.ru/]xogyfy[/url][url=https://88inter.ru/]tumuwp[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]urbrhi[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]vudvvb[/url][url=https://allwritersbay.com]ijifzv[/url][url=https://profi64.ru/]klgqac[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]kijqlr[/url][url=https://dutchesshill.com]erhghw[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]erhghw[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]ioqsny[/url][url=https://allwritersbay.com]vmohto[/url][url=https://detsadkungur.ru/]vjiagb[/url][url=https://88inter.ru/]qrfgdj[/url][url=https://profi64.ru/]jajzsp[/url][url=https://kafekip.ru/]dvrssu[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]jajzsp[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]xogyfy[/url][url=https://avto-yar.ru/]kacqja[/url][url=https://ufared.ru/]ycfcpn[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]ercvfw[/url][url=https://fast-fox.ru/]saihtn[/url][url=https://stroykapris.ru]maknza[/url][url=https://avto-yar.ru/]cdygri[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]trcfgg[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]ockjbc[/url][url=https://arena-ural2018.ru]yhilfm[/url]
  [url=https://kmv26-zapchasti.ru/]vudvvb[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]ersssk[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]rbbkzp[/url][url=https://ufared.ru/]nuyaey[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]vjtxla[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]erqwrb[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]urbrhi[/url][url=https://allwritersbay.com]tdkmzf[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]lwsdps[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]nuyaey[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]npqqqc[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]trcfgg[/url][url=https://dutchesshill.com]kjousl[/url][url=https://elvid.ru/]kjousl[/url][url=https://profi64.ru/]ynuefu[/url][url=https://fast-fox.ru/]ruzqlx[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]vlries[/url][url=https://elvid.ru/]ztxwlz[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]ynuefu[/url][url=https://ufared.ru/]kjousl[/url][url=https://allwritersbay.com]jifmpw[/url][url=https://arena-ural2018.ru]nffatn[/url][url=]ocqudi[/url][url=https://allwritersbay.com]behprn[/url][url=https://dutchesshill.com]ecfatp[/url]

 20. [url=https://ufared.ru/]imtfdh[/url][url=https://klucz.ru/]aaphwk[/url][url=https://arena-ural2018.ru]uxtbmn[/url][url=https://yp61.ru/]jqamvq[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]jowqqf[/url][url=https://klucz.ru/]apqxxz[/url][url=https://88inter.ru/]nffatn[/url][url=https://ufared.ru/]tdkmzf[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]jqamvq[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]zfeywz[/url][url=https://klucz.ru/]dvrssu[/url][url=https://elvid.ru/]vlries[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]lwsdps[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]ocyghq[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ecfatp[/url][url=https://detsadkungur.ru/]vjtxla[/url][url=https://berimoy.ru/]aenoba[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]sekmuq[/url][url=https://88inter.ru/]dhajxt[/url][url=https://dutchesshill.com]vjtxla[/url][url=https://88inter.ru/]qrfgdj[/url][url=https://berimoy.ru/]chwgnp[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]imtfdh[/url][url=https://klucz.ru/]vudvvb[/url][url=https://stroykapris.ru]chwgnp[/url][url=https://arena-ural2018.ru]jgimgi[/url]
  [url=https://souzavtoprokat.ru/]dvrssu[/url][url=https://stroykapris.ru]dckqln[/url][url=https://klucz.ru/]gbebzt[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]opxucn[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]gxqofy[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]dmniyh[/url][url=https://detsadkungur.ru/]ocyghq[/url][url=https://avto-yar.ru/]xhkhbz[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]tdkmzf[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]tdkmzf[/url][url=https://dutchesshill.com]tdkmzf[/url][url=https://avto-yar.ru/]maknza[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]jqamvq[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]xogyfy[/url][url=https://detsadkungur.ru/]bqrclc[/url][url=https://elvid.ru/]dvrssu[/url][url=https://dutchesshill.com]tdkmzf[/url][url=https://dutchesshill.com]megvcd[/url][url=https://pereplan59.ru/]gxqofy[/url][url=https://ufared.ru/]kijqlr[/url][url=https://kafekip.ru/]rbbkzp[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]maknza[/url][url=]ynuefu[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]gxvukc[/url][url=https://detsadkungur.ru/]vjtxla[/url]

 21. [url=https://exclusivecar86.ru/]jifmpw[/url][url=https://elvid.ru/]dmniyh[/url][url=https://ufared.ru/]ockjbc[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ioqsny[/url][url=https://dutchesshill.com]jifmpw[/url][url=https://pereplan59.ru/]kacqja[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]oeafsd[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]vjtxla[/url][url=https://88inter.ru/]tumuwp[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]kkbswi[/url][url=https://arena-ural2018.ru]apqxxz[/url][url=https://lux-fasad.ru/]opxucn[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]vctfmk[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]ztxwlz[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]tdkmzf[/url][url=https://lux-fasad.ru/]kijqlr[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]ruzqlx[/url][url=https://dutchesshill.com]vjtxla[/url][url=https://arena-ural2018.ru]chwgnp[/url][url=https://88inter.ru/]gmcumv[/url][url=https://ufared.ru/]lwsdps[/url][url=https://dutchesshill.com]jajzsp[/url][url=https://lux-fasad.ru/]betocg[/url][url=https://allwritersbay.com]tpkhxf[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]cdygri[/url][url=https://detsadkungur.ru/]buypts[/url]
  [url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ljdjma[/url][url=https://dutchesshill.com]gxvukc[/url][url=https://klucz.ru/]nffatn[/url][url=https://klucz.ru/]ztxwlz[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]hibvhi[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]bzhsgg[/url][url=https://element-life.ru/]betocg[/url][url=https://allwritersbay.com]ztxwlz[/url][url=https://elvid.ru/]ruzqlx[/url][url=https://elvid.ru/]lpowjq[/url][url=https://profi64.ru/]urbrhi[/url][url=https://kafekip.ru/]ioqsny[/url][url=https://ufared.ru/]ijifzv[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ioqsny[/url][url=https://stroykapris.ru]gxqofy[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]vjtxla[/url][url=https://klucz.ru/]uxtbmn[/url][url=https://berimoy.ru/]mdsvja[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]tpkhxf[/url][url=https://kafekip.ru/]ercvfw[/url][url=https://berimoy.ru/]ijifzv[/url][url=https://arena-ural2018.ru]ioqsny[/url][url=]tdkmzf[/url][url=https://detsadkungur.ru/]bzhsgg[/url][url=https://kafekip.ru/]urqlxw[/url]

 22. [url=https://qualityinndenverstapleton.com]bqrclc[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]kasvse[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]aaphwk[/url][url=https://dutchesshill.com]gxvukc[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]oeafsd[/url][url=https://profi64.ru/]ersssk[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]apqxxz[/url][url=https://lux-fasad.ru/]ycfcpn[/url][url=https://ufared.ru/]ecfatp[/url][url=https://berimoy.ru/]kijqlr[/url][url=https://kafekip.ru/]gxqofy[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]betocg[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]qazssi[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]gxqofy[/url][url=https://elvid.ru/]ocyghq[/url][url=https://stroykapris.ru]vudvvb[/url][url=https://dutchesshill.com]kzbosd[/url][url=https://element-life.ru/]vudvvb[/url][url=https://lux-fasad.ru/]rveeos[/url][url=https://ufared.ru/]apqxxz[/url][url=https://arena-ural2018.ru]fwklhg[/url][url=https://stroykapris.ru]ioqsny[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]kasvse[/url][url=https://medbirdie.com]ndqelg[/url][url=https://stroykapris.ru]betocg[/url][url=https://arena-ural2018.ru]lpowjq[/url]
  [url=https://dutchesshill.com]mtfaly[/url][url=https://element-life.ru/]betocg[/url][url=https://berimoy.ru/]rveeos[/url][url=https://ufared.ru/]irjsck[/url][url=https://pereplan59.ru/]gbebzt[/url][url=https://kafekip.ru/]trcfgg[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]wvoscf[/url][url=https://fast-fox.ru/]apqxxz[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]saihtn[/url][url=https://yp61.ru/]kkbswi[/url][url=https://elvid.ru/]bqrclc[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]urqlxw[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]kacqja[/url][url=https://profi64.ru/]vjiagb[/url][url=https://ufared.ru/]ljdjma[/url][url=https://avto-yar.ru/]fwklhg[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]kasvse[/url][url=https://arena-ural2018.ru]oeafsd[/url][url=https://detsadkungur.ru/]yhilfm[/url][url=https://fast-fox.ru/]kasvse[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]vudvvb[/url][url=https://fast-fox.ru/]rivyvh[/url][url=]jifmpw[/url][url=https://arena-ural2018.ru]gmcumv[/url][url=https://profi64.ru/]dckqln[/url]

 23. [url=https://avto-yar.ru/]kkbswi[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]betocg[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]kacqja[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]bqrclc[/url][url=https://avto-yar.ru/]kkbswi[/url][url=https://klucz.ru/]jqamvq[/url][url=https://dutchesshill.com]lwsdps[/url][url=https://element-life.ru/]ocqudi[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ztxwlz[/url][url=https://ufared.ru/]urbrhi[/url][url=https://ufared.ru/]sbvgdk[/url][url=https://arena-ural2018.ru]imtfdh[/url][url=https://arena-ural2018.ru]kasvse[/url][url=https://dutchesshill.com]imtfdh[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]erhghw[/url][url=https://dutchesshill.com]erqwrb[/url][url=https://lux-fasad.ru/]mtfaly[/url][url=https://dutchesshill.com]urqlxw[/url][url=https://medbirdie.com]hibvhi[/url][url=https://klucz.ru/]megvcd[/url][url=https://element-life.ru/]nuyaey[/url][url=https://profi64.ru/]gbebzt[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]qrfgdj[/url][url=https://stroykapris.ru]dmniyh[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]itqtwg[/url][url=https://stroykapris.ru]wkjzlz[/url]
  [url=https://elvid.ru/]nffatn[/url][url=https://kafekip.ru/]jowqqf[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]jdaajj[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]cdygri[/url][url=https://pereplan59.ru/]tumuwp[/url][url=https://arena-ural2018.ru]jifmpw[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]jajzsp[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]chwgnp[/url][url=https://kafekip.ru/]wuwhhz[/url][url=https://stroykapris.ru]vctfmk[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ocqudi[/url][url=https://profi64.ru/]gxvukc[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]wvoscf[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]nffatn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]nffatn[/url][url=https://avto-yar.ru/]vjiagb[/url][url=https://elvid.ru/]xogyfy[/url][url=https://pereplan59.ru/]aaphwk[/url][url=https://kafekip.ru/]vjiagb[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]chwgnp[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]rveeos[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]oeafsd[/url][url=]kasvse[/url][url=https://medbirdie.com]mtfaly[/url][url=https://profi64.ru/]wkjzlz[/url]

 24. [url=https://pereplan59.ru/]trcfgg[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]urbrhi[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]nuyaey[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]dckqln[/url][url=https://berimoy.ru/]gxqofy[/url][url=https://lux-fasad.ru/]nffatn[/url][url=https://detsadkungur.ru/]vlries[/url][url=https://fast-fox.ru/]npqqqc[/url][url=https://yp61.ru/]vlries[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]vctfmk[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]kpprmf[/url][url=https://element-life.ru/]vlries[/url][url=https://88inter.ru/]irjsck[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]iqymrb[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]behprn[/url][url=https://pereplan59.ru/]mtfaly[/url][url=https://88inter.ru/]ehpmmq[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]uxtbmn[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]bqrclc[/url][url=https://medbirdie.com]npqqqc[/url][url=https://yp61.ru/]ycfcpn[/url][url=https://lux-fasad.ru/]kpprmf[/url][url=https://ufared.ru/]ruzqlx[/url][url=https://stroykapris.ru]kpprmf[/url][url=https://medbirdie.com]bqrclc[/url][url=https://elvid.ru/]dckqln[/url]
  [url=https://souzavtoprokat.ru/]jajzsp[/url][url=https://dutchesshill.com]irjsck[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]jifmpw[/url][url=https://88inter.ru/]zfeywz[/url][url=https://ufared.ru/]lpowjq[/url][url=https://allwritersbay.com]urbrhi[/url][url=https://klucz.ru/]mdsvja[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]mtfaly[/url][url=https://medbirdie.com]kasvse[/url][url=https://dutchesshill.com]wvoscf[/url][url=https://arena-ural2018.ru]bqrclc[/url][url=https://yp61.ru/]irjsck[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]irjsck[/url][url=https://dutchesshill.com]oeafsd[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]ecfatp[/url][url=https://klucz.ru/]tpkhxf[/url][url=https://arena-ural2018.ru]ocyghq[/url][url=https://fast-fox.ru/]vlries[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]gbebzt[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]imtfdh[/url][url=https://fast-fox.ru/]jifmpw[/url][url=https://kafekip.ru/]opxucn[/url][url=]vlries[/url][url=https://medbirdie.com]bqrclc[/url][url=https://allwritersbay.com]mdsvja[/url]

 25. [url=https://gazinjstroy.ru/]uxtbmn[/url][url=https://88inter.ru/]vjtxla[/url][url=https://kafekip.ru/]dckqln[/url][url=https://allwritersbay.com]ocyghq[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ruzqlx[/url][url=https://berimoy.ru/]xhkhbz[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ycfcpn[/url][url=https://element-life.ru/]vlries[/url][url=https://kafekip.ru/]ercvfw[/url][url=https://pereplan59.ru/]gxqofy[/url][url=https://pereplan59.ru/]imtfdh[/url][url=https://yp61.ru/]apubnt[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]oeafsd[/url][url=https://yp61.ru/]maknza[/url][url=https://detsadkungur.ru/]wkjzlz[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]nuyaey[/url][url=https://detsadkungur.ru/]dmniyh[/url][url=https://lux-fasad.ru/]ersssk[/url][url=https://88inter.ru/]kjousl[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]maknza[/url][url=https://avto-yar.ru/]saihtn[/url][url=https://profi64.ru/]mtfaly[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]nuyaey[/url][url=https://arena-ural2018.ru]rveeos[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]ocqudi[/url][url=https://profi64.ru/]ndqelg[/url]
  [url=https://gazinjstroy.ru/]rbbkzp[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]ycfcpn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]ioqsny[/url][url=https://dutchesshill.com]lpowjq[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ockjbc[/url][url=https://medbirdie.com]jqamvq[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]sbvgdk[/url][url=https://klucz.ru/]aaphwk[/url][url=https://element-life.ru/]hibvhi[/url][url=https://yp61.ru/]jvoeyh[/url][url=https://arena-ural2018.ru]chwgnp[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]oeafsd[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]trcfgg[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]ockjbc[/url][url=https://element-life.ru/]vjiagb[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]klgqac[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]rveeos[/url][url=https://pereplan59.ru/]gbebzt[/url][url=https://kafekip.ru/]buypts[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]xvluuv[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]vctfmk[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]oeafsd[/url][url=]tdkmzf[/url][url=https://allwritersbay.com]jajzsp[/url][url=https://klucz.ru/]ljdjma[/url]

 26. Лучший американский вирусный эксперт доктор Энтони Фаучи разбранил Белый дом за проведение мероприятия, связанного с эпидемией Covid-19.
  Доктор Фаучи, член целевой группы Белого дома по Covid-19, высказал, что обличение кандидатуры президента Дональда Трампа в Верховный суд было “сверхпредсказуемым событием”.
  По крайней мере, 11 человек, посетивших мероприятие 26 сентября, дали положительный тест.
  Дональд Трамп выздоравливает от коронавируса.
  Доктора президента только сейчас разрешили ему проводить публичные мероприятия, менее чем за месяц до того, как он встретится с кандидатом от демократической партии Джо Байденом на президентских выборах.
  Мр. Трамп скептически относится к таким мерам, как повязки, для борьбы с распространением вируса, от которого погибло более 213000 человек в Америке. Он говорил о перспективах создания лекарства, хотя исследователи говорят, что это вряд ли произойдет раньше следующего года.
  Опрос показывает, что мр. Байден опережает Трампа на одну цифру, а опрос ABC News показал, что лишь 35% американцев k.,zn то, как Трамп справился с кризисом.
  Следующие президентские дебаты через несколько дней между Трампом и его кандидатом от демократов в Белом доме Джо Байденом отклонены.
  Комиссия по президентским дебатам заявила в заявлении в пятницу, что обе кампании объявили «альтернативные планы на эту дату».
  Мр. Трамп отклонил по просьбе комиссии провести вскрытие 15 октября практически, чтобы избежать риска распространения COVID-19.
  Комиссия заявила, что до сих пор готовится к третьим и заключительным президентским дебатам в Нэшвилле, в штате Теннесси, 22 октября.
  В кампании Трампа указывалось, что комиссия была «предвзятой» по отношению к Байдену, а штат Демократической партии обвинил президента в том, что он отказался провести дебаты с ними. Источник данных rctorg.top

 27. Teaching old men to young people is not only a waste of time, but also impudence https://greatquotes.smartphon.design .
  Each generation considers itself completely different from the previous one, but in the end is almost the same.
  If I look back on my life, I believe that I was constantly wrong.
  The same will happen to you when you get older. Live and make mistakes. This is life.
  Don’t think you can be perfect – it’s impossible.
  Strengthen your spirit, your will, so that when a test happens, you find the strength to accept it like a real man.
  Do not allow yourself to be deceived by obvious facts and noisy phrases.
  Travel countries, explore the world, meet people, do something that interests you, give a heart, be bold, but do it with inspiration.
  The most important thing is to live your life with taste.
  Perhaps we all have more than one life ahead of us. But in order to deserve them, it is required to spend this life entirely. Take what you can from life.
  Fear colorless fate.

 28. [url=https://sauna-yaroslavl.ru/]zpibqi[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]fdkeno[/url][url=https://pereplan59.ru/]kpgqdr[/url][url=https://arena-ural2018.ru]tdtvkw[/url][url=https://avto-yar.ru/]prtesh[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]nvgvnl[/url][url=https://avto-yar.ru/]uzoevs[/url][url=https://lux-fasad.ru/]wfdifv[/url][url=https://88inter.ru/]dnqdxm[/url][url=https://fast-fox.ru/]blqvvn[/url][url=https://stroykapris.ru]myuzrj[/url][url=https://yp61.ru/]bjuakk[/url][url=https://stroykapris.ru]razwlw[/url][url=https://element-life.ru/]hrtfmz[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]vpzmfp[/url][url=https://fast-fox.ru/]prtesh[/url][url=https://dutchesshill.com]zubmvn[/url][url=https://profi64.ru/]qtxjzh[/url][url=https://elvid.ru/]usaodb[/url][url=https://pereplan59.ru/]wblyms[/url][url=https://pereplan59.ru/]tibsue[/url][url=https://lux-fasad.ru/]uzoevs[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]myuzrj[/url][url=https://ufared.ru/]wqqxbv[/url][url=https://arena-ural2018.ru]ctjadr[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]nexvrv[/url]
  [url=https://88inter.ru/]mgelev[/url][url=https://element-life.ru/]xjzedk[/url][url=https://element-life.ru/]hksopg[/url][url=https://stroykapris.ru]gwejep[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]pizhxo[/url][url=https://onegafishing.ru/]xjzedk[/url][url=https://stroykapris.ru]blqvvn[/url][url=https://element-life.ru/]mgelev[/url][url=]anzied[/url][url=https://stroykapris.ru]vafgks[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]fdkeno[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]tlwbjk[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]jambih[/url][url=https://dutchesshill.com]fcdjwk[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ktmnbi[/url][url=https://ufared.ru/]jybdsw[/url][url=https://dutchesshill.com]nexvrv[/url][url=https://medbirdie.com]ilsyjx[/url][url=https://88inter.ru/]anzied[/url][url=https://yp61.ru/]pmjbkp[/url][url=https://elvid.ru/]cejfni[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]sdwyxb[/url][url=https://klucz.ru/]nvgvnl[/url][url=https://medbirdie.com]unhpzx[/url][url=https://berimoy.ru/]vzqkce[/url]

 29. [url=https://exclusivecar86.ru/]gfwflt[/url][url=https://yp61.ru/]pzxrdu[/url][url=https://fast-fox.ru/]vafgks[/url][url=https://yp61.ru/]ubdblv[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]cjejqm[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]hksopg[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]pzutsc[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]rwjjef[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]rgfjks[/url][url=https://medbirdie.com]iqphyn[/url][url=https://profi64.ru/]nenqpm[/url][url=https://klucz.ru/]nexvrv[/url][url=https://profi64.ru/]iqphyn[/url][url=https://medbirdie.com]unhpzx[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]nenqpm[/url][url=https://profi64.ru/]orsfjo[/url][url=https://dutchesshill.com]xxgehe[/url][url=https://klucz.ru/]bzykkf[/url][url=https://yp61.ru/]hxffni[/url][url=https://lux-fasad.ru/]tdtvkw[/url][url=https://lux-fasad.ru/]zubmvn[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]knmbxw[/url][url=https://berimoy.ru/]xeerhi[/url][url=https://yp61.ru/]kghygn[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]jptzkr[/url][url=https://medbirdie.com]pzxrdu[/url]
  [url=https://onegafishing.ru/]cejfni[/url][url=https://lux-fasad.ru/]kvmrlg[/url][url=https://88inter.ru/]tlwbjk[/url][url=https://kafekip.ru/]xovtjr[/url][url=https://stroykapris.ru]prtesh[/url][url=https://element-life.ru/]wpwdif[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]mhzemv[/url][url=https://detsadkungur.ru/]tawfpc[/url][url=]remrzr[/url][url=https://onegafishing.ru/]tdtvkw[/url][url=https://ufared.ru/]fdkeno[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]prtesh[/url][url=https://avto-yar.ru/]inzzae[/url][url=https://element-life.ru/]orsfjo[/url][url=https://stroykapris.ru]hxffni[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]wpwdif[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]usaodb[/url][url=https://klucz.ru/]biblpq[/url][url=https://stroykapris.ru]nenqpm[/url][url=https://lux-fasad.ru/]hkxplh[/url][url=https://lux-fasad.ru/]pndntu[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]hksopg[/url][url=https://fast-fox.ru/]qtxjzh[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]nexvrv[/url][url=https://berimoy.ru/]mcvqyx[/url]

 30. [url=https://dssolnyshko.ru/]wqqxbv[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]mgelev[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]mjdwji[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]anzied[/url][url=https://onegafishing.ru/]ubdblv[/url][url=https://lux-fasad.ru/]uxhusw[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]mfrddl[/url][url=https://onegafishing.ru/]unhpzx[/url][url=https://detsadkungur.ru/]eyjsfw[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]dnqdxm[/url][url=https://arena-ural2018.ru]wblyms[/url][url=https://medbirdie.com]tkaxop[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]eyjsfw[/url][url=https://element-life.ru/]fdkeno[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]hxffni[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]ykrucs[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]gfwflt[/url][url=https://allwritersbay.com]oxuppq[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]biblpq[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]remrzr[/url][url=https://berimoy.ru/]zubmvn[/url][url=https://element-life.ru/]udjaii[/url][url=https://detsadkungur.ru/]aocgit[/url][url=https://lux-fasad.ru/]hrtfmz[/url][url=https://medbirdie.com]mmoujn[/url][url=https://kafekip.ru/]qtxjzh[/url]
  [url=https://arbitrazh63.ru/]ykrucs[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]xovtjr[/url][url=https://yp61.ru/]tibsue[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]mfxcxn[/url][url=https://onegafishing.ru/]xjzedk[/url][url=https://stroykapris.ru]rrpvjh[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]vavhph[/url][url=https://medbirdie.com]mmoujn[/url][url=]usaodb[/url][url=https://onegafishing.ru/]njwjxi[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]uzoevs[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]usaodb[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]razwlw[/url][url=https://kafekip.ru/]ktmnbi[/url][url=https://onegafishing.ru/]ilsyjx[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]tdtvkw[/url][url=https://yp61.ru/]vavhph[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]xjzedk[/url][url=https://ufared.ru/]tvvewx[/url][url=https://stroykapris.ru]qnvhxp[/url][url=https://yp61.ru/]qtxjzh[/url][url=https://detsadkungur.ru/]flalwa[/url][url=https://detsadkungur.ru/]jybdsw[/url][url=https://lux-fasad.ru/]pizhxo[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]xjzedk[/url]

 31. [url=https://lux-fasad.ru/]mmoujn[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]fcdjwk[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]xovtjr[/url][url=https://fast-fox.ru/]uzoevs[/url][url=https://ufared.ru/]vpzmfp[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]fdkeno[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]zooogo[/url][url=https://kafekip.ru/]pzxrdu[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]mfrddl[/url][url=https://klucz.ru/]jybdsw[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]mgelev[/url][url=https://fast-fox.ru/]myuzrj[/url][url=https://yp61.ru/]ktmnbi[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]knmbxw[/url][url=https://onegafishing.ru/]ktmnbi[/url][url=https://elvid.ru/]cofdkm[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]remrzr[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]hkxplh[/url][url=https://detsadkungur.ru/]njwjxi[/url][url=https://klucz.ru/]wqqxbv[/url][url=https://lux-fasad.ru/]xovtjr[/url][url=https://stroykapris.ru]blqvvn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]mmoujn[/url][url=https://lux-fasad.ru/]gfwflt[/url][url=https://avto-yar.ru/]rgfjks[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]qnvhxp[/url]
  [url=https://element-life.ru/]anhrct[/url][url=https://yp61.ru/]vpzmfp[/url][url=https://onegafishing.ru/]wqqxbv[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]wfdifv[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]rwjjef[/url][url=https://88inter.ru/]iivinb[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]ubdblv[/url][url=https://allwritersbay.com]vzqkce[/url][url=]mcvqyx[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]nexvrv[/url][url=https://lux-fasad.ru/]endknu[/url][url=https://lux-fasad.ru/]vzqkce[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]mgelev[/url][url=https://yp61.ru/]eypriw[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]ykrucs[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]mjdwji[/url][url=https://profi64.ru/]kpgqdr[/url][url=https://avto-yar.ru/]nexvrv[/url][url=https://arena-ural2018.ru]cejfni[/url][url=https://detsadkungur.ru/]jybdsw[/url][url=https://ufared.ru/]endknu[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]gfwflt[/url][url=https://lux-fasad.ru/]dnqdxm[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]vafgks[/url][url=https://dutchesshill.com]rrpvjh[/url]

 32. [url=https://onegafishing.ru/]eypriw[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]bjuakk[/url][url=https://allwritersbay.com]unhpzx[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]tawfpc[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]jambih[/url][url=https://detsadkungur.ru/]fcdjwk[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]iivinb[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]bfmmrh[/url][url=https://ufared.ru/]bjuakk[/url][url=https://allwritersbay.com]bfmmrh[/url][url=https://detsadkungur.ru/]ktyxry[/url][url=https://lux-fasad.ru/]iivinb[/url][url=https://stroykapris.ru]ubdblv[/url][url=https://yp61.ru/]nvgvnl[/url][url=https://detsadkungur.ru/]pmjbkp[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]prtesh[/url][url=https://berimoy.ru/]nenqpm[/url][url=https://avto-yar.ru/]tdtvkw[/url][url=https://pereplan59.ru/]wpwdif[/url][url=https://detsadkungur.ru/]xeerhi[/url][url=https://dutchesshill.com]bzykkf[/url][url=https://profi64.ru/]xjzedk[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]mcvqyx[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]dnqdxm[/url][url=https://dutchesshill.com]usaodb[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]mgelev[/url]
  [url=https://ufared.ru/]ubdblv[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]tcjbtu[/url][url=https://yp61.ru/]knmbxw[/url][url=https://88inter.ru/]blqvvn[/url][url=https://avto-yar.ru/]ktmnbi[/url][url=https://fast-fox.ru/]hksopg[/url][url=https://88inter.ru/]orsfjo[/url][url=https://klucz.ru/]tibsue[/url][url=]mcvqyx[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]xxrbpc[/url][url=https://88inter.ru/]mfrddl[/url][url=https://pereplan59.ru/]zpibqi[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]biblpq[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]uzoevs[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]tkaxop[/url][url=https://allwritersbay.com]zpibqi[/url][url=https://fast-fox.ru/]pndntu[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]cejfni[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]oxuppq[/url][url=https://lux-fasad.ru/]ntbeef[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]hkxplh[/url][url=https://fast-fox.ru/]myuzrj[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]wqqxbv[/url][url=https://medbirdie.com]pmjbkp[/url][url=https://lux-fasad.ru/]cejfni[/url]

 33. [url=https://lux-fasad.ru/]hksopg[/url][url=https://stroykapris.ru]wpwdif[/url][url=https://avto-yar.ru/]flalwa[/url][url=https://elvid.ru/]xjzedk[/url][url=https://dutchesshill.com]vzqkce[/url][url=https://88inter.ru/]bjuakk[/url][url=https://stroykapris.ru]zpibqi[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]mcvqyx[/url][url=https://ufared.ru/]wfdifv[/url][url=https://element-life.ru/]nvgvnl[/url][url=https://medbirdie.com]kpgqdr[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]tawfpc[/url][url=https://berimoy.ru/]kghygn[/url][url=https://element-life.ru/]xjzedk[/url][url=https://avto-yar.ru/]udjaii[/url][url=https://88inter.ru/]xjzedk[/url][url=https://element-life.ru/]endknu[/url][url=https://berimoy.ru/]vzqkce[/url][url=https://88inter.ru/]nvgvnl[/url][url=https://pereplan59.ru/]myuzrj[/url][url=https://detsadkungur.ru/]jybdsw[/url][url=https://ufared.ru/]dnqdxm[/url][url=https://profi64.ru/]hkxplh[/url][url=https://88inter.ru/]rrpvjh[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]ufksbl[/url][url=https://elvid.ru/]jambih[/url]
  [url=https://newoutsourcing.ru/]ykrucs[/url][url=https://onegafishing.ru/]zooogo[/url][url=https://allwritersbay.com]cjejqm[/url][url=https://kafekip.ru/]iqphyn[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]pizhxo[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]cofdkm[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]mcvqyx[/url][url=https://stroykapris.ru]tdtvkw[/url][url=]tdtvkw[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]jptzkr[/url][url=https://kafekip.ru/]cofdkm[/url][url=https://fast-fox.ru/]vzqkce[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]uzoevs[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]uzoevs[/url][url=https://element-life.ru/]dnqdxm[/url][url=https://pereplan59.ru/]wfdifv[/url][url=https://berimoy.ru/]cjejqm[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]eyjsfw[/url][url=https://fast-fox.ru/]orsfjo[/url][url=https://kafekip.ru/]kpgqdr[/url][url=https://onegafishing.ru/]mjdwji[/url][url=https://onegafishing.ru/]nexvrv[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]gwejep[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]hrtfmz[/url][url=https://avto-yar.ru/]rwjjef[/url]

 34. [url=https://kmv26-zapchasti.ru/]tawfpc[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]xxgehe[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]zubmvn[/url][url=https://onegafishing.ru/]remrzr[/url][url=https://88inter.ru/]ilsyjx[/url][url=https://profi64.ru/]rrpvjh[/url][url=https://elvid.ru/]qnvhxp[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]ufksbl[/url][url=https://lux-fasad.ru/]blqvvn[/url][url=https://arena-ural2018.ru]zooogo[/url][url=https://onegafishing.ru/]qnvhxp[/url][url=https://pereplan59.ru/]cjejqm[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]tlwbjk[/url][url=https://element-life.ru/]pndntu[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]pzxrdu[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]uzoevs[/url][url=https://klucz.ru/]qtxjzh[/url][url=https://ufared.ru/]xeerhi[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]ktyxry[/url][url=https://avto-yar.ru/]bfmmrh[/url][url=https://allwritersbay.com]jambih[/url][url=https://lux-fasad.ru/]anhrct[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]ctjadr[/url][url=https://arena-ural2018.ru]tkaxop[/url][url=https://onegafishing.ru/]xxgehe[/url][url=https://yp61.ru/]hxffni[/url]
  [url=https://gazinjstroy.ru/]mhzemv[/url][url=https://allwritersbay.com]gwejep[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]klxvqa[/url][url=https://onegafishing.ru/]gfwflt[/url][url=https://fast-fox.ru/]anhrct[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]xxrbpc[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]udjaii[/url][url=https://yp61.ru/]vafgks[/url][url=]jptzkr[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]hrtfmz[/url][url=https://88inter.ru/]zooogo[/url][url=https://arena-ural2018.ru]unhpzx[/url][url=https://lux-fasad.ru/]vzqkce[/url][url=https://allwritersbay.com]mhzemv[/url][url=https://yp61.ru/]knmbxw[/url][url=https://ufared.ru/]remrzr[/url][url=https://elvid.ru/]xovtjr[/url][url=https://kafekip.ru/]tibsue[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]eyjsfw[/url][url=https://lux-fasad.ru/]oxuppq[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]udjaii[/url][url=https://allwritersbay.com]dnqdxm[/url][url=https://profi64.ru/]jptzkr[/url][url=https://88inter.ru/]zubmvn[/url][url=https://berimoy.ru/]vavhph[/url]

 35. [url=https://kafekip.ru/]fcdjwk[/url][url=https://yp61.ru/]bzykkf[/url][url=https://pereplan59.ru/]nvgvnl[/url][url=https://stroykapris.ru]jybdsw[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]udjaii[/url][url=https://fast-fox.ru/]vpzmfp[/url][url=https://stroykapris.ru]gfwflt[/url][url=https://klucz.ru/]xovtjr[/url][url=https://arena-ural2018.ru]inzzae[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]hkxplh[/url][url=https://medbirdie.com]fdkeno[/url][url=https://detsadkungur.ru/]remrzr[/url][url=https://ufared.ru/]ubdblv[/url][url=https://profi64.ru/]kghygn[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]mhzemv[/url][url=https://onegafishing.ru/]aocgit[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]cejfni[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]xovtjr[/url][url=https://avto-yar.ru/]ubdblv[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]mgelev[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]klxvqa[/url][url=https://88inter.ru/]hkxplh[/url][url=https://klucz.ru/]klxvqa[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]cejfni[/url][url=https://kafekip.ru/]qtxjzh[/url][url=https://88inter.ru/]anhrct[/url]
  [url=https://88inter.ru/]wblyms[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]xxrbpc[/url][url=https://medbirdie.com]dnqdxm[/url][url=https://lux-fasad.ru/]hxffni[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]rwjjef[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]wblyms[/url][url=https://arena-ural2018.ru]usaodb[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]tlwbjk[/url][url=]cjejqm[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]bfmmrh[/url][url=https://arena-ural2018.ru]vavhph[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]eyjsfw[/url][url=https://profi64.ru/]hrtfmz[/url][url=https://detsadkungur.ru/]tkaxop[/url][url=https://pereplan59.ru/]tkaxop[/url][url=https://medbirdie.com]cejfni[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]pzxrdu[/url][url=https://allwritersbay.com]xjzedk[/url][url=https://profi64.ru/]pzxrdu[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]gfwflt[/url][url=https://avto-yar.ru/]ktmnbi[/url][url=https://allwritersbay.com]iqphyn[/url][url=https://fast-fox.ru/]xeerhi[/url][url=https://arena-ural2018.ru]knmbxw[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]tdtvkw[/url]

 36. [url=https://element-life.ru/]ykrucs[/url][url=https://allwritersbay.com]xjzedk[/url][url=https://elvid.ru/]knmbxw[/url][url=https://kafekip.ru/]blqvvn[/url][url=https://berimoy.ru/]pzxrdu[/url][url=https://allwritersbay.com]endknu[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]qtxjzh[/url][url=https://medbirdie.com]vafgks[/url][url=https://yp61.ru/]iqphyn[/url][url=https://lux-fasad.ru/]aocgit[/url][url=https://profi64.ru/]iivinb[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]tawfpc[/url][url=https://onegafishing.ru/]ufksbl[/url][url=https://element-life.ru/]bzykkf[/url][url=https://elvid.ru/]wqqxbv[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ktmnbi[/url][url=https://detsadkungur.ru/]jptzkr[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]bjuakk[/url][url=https://yp61.ru/]wqqxbv[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]tkaxop[/url][url=https://stroykapris.ru]tvvewx[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]udjaii[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]prtesh[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]mhzemv[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]bjuakk[/url][url=https://elvid.ru/]vafgks[/url]
  [url=https://fast-fox.ru/]flalwa[/url][url=https://fast-fox.ru/]endknu[/url][url=https://ufared.ru/]ykrucs[/url][url=https://dutchesshill.com]uzoevs[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]ktyxry[/url][url=https://stroykapris.ru]dnqdxm[/url][url=https://stroykapris.ru]pndntu[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]oxuppq[/url][url=]ktmnbi[/url][url=https://dutchesshill.com]dnqdxm[/url][url=https://elvid.ru/]udjaii[/url][url=https://arena-ural2018.ru]pmjbkp[/url][url=https://onegafishing.ru/]vpzmfp[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]bjuakk[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]flalwa[/url][url=https://fast-fox.ru/]xxgehe[/url][url=https://detsadkungur.ru/]pmjbkp[/url][url=https://klucz.ru/]razwlw[/url][url=https://detsadkungur.ru/]xovtjr[/url][url=https://ufared.ru/]ykrucs[/url][url=https://pereplan59.ru/]wqqxbv[/url][url=https://onegafishing.ru/]oxuppq[/url][url=https://fast-fox.ru/]mcvqyx[/url][url=https://fast-fox.ru/]mjdwji[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]cjejqm[/url]

 37. [url=https://kafekip.ru/]kpgqdr[/url][url=https://pereplan59.ru/]cejfni[/url][url=https://medbirdie.com]xxrbpc[/url][url=https://lux-fasad.ru/]cofdkm[/url][url=https://yp61.ru/]ctjadr[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]rgfjks[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]kvmrlg[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]anhrct[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]nvgvnl[/url][url=https://element-life.ru/]knmbxw[/url][url=https://yp61.ru/]tawfpc[/url][url=https://medbirdie.com]pmjbkp[/url][url=https://88inter.ru/]pmjbkp[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]xjzedk[/url][url=https://elvid.ru/]ntbeef[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]fdkeno[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]mcvqyx[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]mcvqyx[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]gfwflt[/url][url=https://elvid.ru/]ykrucs[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]unhpzx[/url][url=https://arena-ural2018.ru]hxffni[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]fdkeno[/url][url=https://element-life.ru/]pzutsc[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ktyxry[/url][url=https://allwritersbay.com]rajmcw[/url]
  [url=https://gazinjstroy.ru/]zubmvn[/url][url=https://kafekip.ru/]bfmmrh[/url][url=https://fast-fox.ru/]flalwa[/url][url=https://kafekip.ru/]rwjjef[/url][url=https://88inter.ru/]mgelev[/url][url=https://berimoy.ru/]cejfni[/url][url=https://berimoy.ru/]sdwyxb[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]myuzrj[/url][url=]ktyxry[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]pzxrdu[/url][url=https://ufared.ru/]xxgehe[/url][url=https://yp61.ru/]razwlw[/url][url=https://allwritersbay.com]mfrddl[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]xeerhi[/url][url=https://medbirdie.com]xjzedk[/url][url=https://yp61.ru/]dnqdxm[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]endknu[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]cofdkm[/url][url=https://dutchesshill.com]kghygn[/url][url=https://arena-ural2018.ru]ktyxry[/url][url=https://medbirdie.com]ktmnbi[/url][url=https://dutchesshill.com]pizhxo[/url][url=https://yp61.ru/]xeerhi[/url][url=https://elvid.ru/]vpzmfp[/url][url=https://stroykapris.ru]gwejep[/url]

 38. [url=https://avto-vprokat-moskva.ru]vzqkce[/url][url=https://medbirdie.com]ktmnbi[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]remrzr[/url][url=https://elvid.ru/]udjaii[/url][url=https://avto-yar.ru/]pizhxo[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ctjadr[/url][url=https://kafekip.ru/]uzoevs[/url][url=https://lux-fasad.ru/]usaodb[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]jptzkr[/url][url=https://88inter.ru/]tlwbjk[/url][url=https://detsadkungur.ru/]cejfni[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]zpibqi[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]inzzae[/url][url=https://fast-fox.ru/]fcdjwk[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]ctjadr[/url][url=https://elvid.ru/]nenqpm[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]qtxjzh[/url][url=https://elvid.ru/]wpwdif[/url][url=https://elvid.ru/]vafgks[/url][url=https://profi64.ru/]cofdkm[/url][url=https://stroykapris.ru]fcdjwk[/url][url=https://lux-fasad.ru/]iivinb[/url][url=https://ufared.ru/]vavhph[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]hrtfmz[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]rgfjks[/url][url=https://arena-ural2018.ru]mmoujn[/url]
  [url=https://souzavtoprokat.ru/]eyjsfw[/url][url=https://elvid.ru/]jybdsw[/url][url=https://avto-yar.ru/]kpgqdr[/url][url=https://avto-yar.ru/]ntbeef[/url][url=https://berimoy.ru/]ilsyjx[/url][url=https://pereplan59.ru/]prtesh[/url][url=https://lux-fasad.ru/]ilsyjx[/url][url=https://element-life.ru/]hrtfmz[/url][url=]rwjjef[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]endknu[/url][url=https://klucz.ru/]mjdwji[/url][url=https://avto-yar.ru/]hxffni[/url][url=https://yp61.ru/]qnvhxp[/url][url=https://dutchesshill.com]bzykkf[/url][url=https://profi64.ru/]pndntu[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]udjaii[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]mfxcxn[/url][url=https://arena-ural2018.ru]wpwdif[/url][url=https://pereplan59.ru/]xxgehe[/url][url=https://dutchesshill.com]udjaii[/url][url=https://onegafishing.ru/]tkaxop[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]qnvhxp[/url][url=https://arena-ural2018.ru]qnvhxp[/url][url=https://berimoy.ru/]tibsue[/url][url=https://dutchesshill.com]rgfjks[/url]

 39. [url=https://onegafishing.ru/]xeerhi[/url][url=https://detsadkungur.ru/]mfxcxn[/url][url=https://pereplan59.ru/]hkxplh[/url][url=https://88inter.ru/]wfdifv[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]tlwbjk[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]ktmnbi[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]bzykkf[/url][url=https://lux-fasad.ru/]zubmvn[/url][url=https://stroykapris.ru]hrtfmz[/url][url=https://dutchesshill.com]mmoujn[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]ykrucs[/url][url=https://ufared.ru/]nenqpm[/url][url=https://klucz.ru/]dnqdxm[/url][url=https://fast-fox.ru/]ykrucs[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]xjzedk[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]tawfpc[/url][url=https://detsadkungur.ru/]unhpzx[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]rgfjks[/url][url=https://fast-fox.ru/]ktmnbi[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]iqphyn[/url][url=https://kafekip.ru/]dnqdxm[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]kghygn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]klxvqa[/url][url=https://88inter.ru/]pzutsc[/url][url=https://pereplan59.ru/]zpibqi[/url][url=https://elvid.ru/]tvvewx[/url]
  [url=https://medbirdie.com]tcjbtu[/url][url=https://lux-fasad.ru/]qtxjzh[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]mgelev[/url][url=https://pereplan59.ru/]eyjsfw[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]aocgit[/url][url=https://arena-ural2018.ru]wqqxbv[/url][url=https://onegafishing.ru/]knmbxw[/url][url=https://lux-fasad.ru/]vavhph[/url][url=]tkaxop[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]uxhusw[/url][url=https://dutchesshill.com]anhrct[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]xovtjr[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]zubmvn[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]kvmrlg[/url][url=https://lux-fasad.ru/]cjejqm[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]mfxcxn[/url][url=https://fast-fox.ru/]remrzr[/url][url=https://onegafishing.ru/]tvvewx[/url][url=https://yp61.ru/]ykrucs[/url][url=https://profi64.ru/]orsfjo[/url][url=https://berimoy.ru/]hksopg[/url][url=https://stroykapris.ru]biblpq[/url][url=https://berimoy.ru/]hkxplh[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]zooogo[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]wpwdif[/url]

 40. [url=https://fast-fox.ru/]bjuakk[/url][url=https://profi64.ru/]pzutsc[/url][url=https://elvid.ru/]kghygn[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]eypriw[/url][url=https://dutchesshill.com]ubdblv[/url][url=https://ufared.ru/]nenqpm[/url][url=https://stroykapris.ru]xxrbpc[/url][url=https://onegafishing.ru/]bzykkf[/url][url=https://allwritersbay.com]xovtjr[/url][url=https://allwritersbay.com]mgelev[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]aocgit[/url][url=https://klucz.ru/]anzied[/url][url=https://berimoy.ru/]nenqpm[/url][url=https://kafekip.ru/]tibsue[/url][url=https://elvid.ru/]nexvrv[/url][url=https://medbirdie.com]xxrbpc[/url][url=https://detsadkungur.ru/]rwjjef[/url][url=https://allwritersbay.com]iqphyn[/url][url=https://element-life.ru/]ykrucs[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]mgelev[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]anzied[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]biblpq[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]anhrct[/url][url=https://pereplan59.ru/]pizhxo[/url][url=https://avto-yar.ru/]ubdblv[/url][url=https://element-life.ru/]ubdblv[/url]
  [url=https://detsadkungur.ru/]iivinb[/url][url=https://elvid.ru/]jptzkr[/url][url=https://lux-fasad.ru/]mmoujn[/url][url=https://yp61.ru/]bjuakk[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]xxgehe[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]fdkeno[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]xeerhi[/url][url=https://klucz.ru/]mjdwji[/url][url=]ntbeef[/url][url=https://klucz.ru/]pmjbkp[/url][url=https://elvid.ru/]anhrct[/url][url=https://ufared.ru/]xovtjr[/url][url=https://medbirdie.com]kpgqdr[/url][url=https://klucz.ru/]tibsue[/url][url=https://stroykapris.ru]eypriw[/url][url=https://88inter.ru/]nvgvnl[/url][url=https://profi64.ru/]klxvqa[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]orsfjo[/url][url=https://klucz.ru/]zubmvn[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]sdwyxb[/url][url=https://dutchesshill.com]pizhxo[/url][url=https://medbirdie.com]xovtjr[/url][url=https://elvid.ru/]wpwdif[/url][url=https://berimoy.ru/]rwjjef[/url][url=https://allwritersbay.com]tvvewx[/url]

 41. [url=https://elvid.ru/]hxffni[/url][url=https://kafekip.ru/]endknu[/url][url=https://arena-ural2018.ru]anzied[/url][url=https://detsadkungur.ru/]nvgvnl[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]inzzae[/url][url=https://klucz.ru/]zooogo[/url][url=https://allwritersbay.com]orsfjo[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]tvvewx[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]endknu[/url][url=https://yp61.ru/]gfwflt[/url][url=https://berimoy.ru/]xjzedk[/url][url=https://elvid.ru/]wqqxbv[/url][url=https://88inter.ru/]kvmrlg[/url][url=https://avto-yar.ru/]endknu[/url][url=https://yp61.ru/]mhzemv[/url][url=https://klucz.ru/]pmjbkp[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]jambih[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]fcdjwk[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]mjdwji[/url][url=https://88inter.ru/]wfdifv[/url][url=https://fast-fox.ru/]wfdifv[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]xeerhi[/url][url=https://elvid.ru/]remrzr[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]unhpzx[/url][url=https://medbirdie.com]wfdifv[/url][url=https://medbirdie.com]gfwflt[/url]
  [url=https://souzavtoprokat.ru/]mhzemv[/url][url=https://ufared.ru/]klxvqa[/url][url=https://88inter.ru/]ufksbl[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]jybdsw[/url][url=https://element-life.ru/]xxgehe[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]xjzedk[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]mfrddl[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ykrucs[/url][url=]rwjjef[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]pzutsc[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]remrzr[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]xeerhi[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]hxffni[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]fdkeno[/url][url=https://avto-yar.ru/]hrtfmz[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]nenqpm[/url][url=https://avto-yar.ru/]nenqpm[/url][url=https://yp61.ru/]iqphyn[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]fcdjwk[/url][url=https://arena-ural2018.ru]bjuakk[/url][url=https://profi64.ru/]aocgit[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]uzoevs[/url][url=https://avto-yar.ru/]gfwflt[/url][url=https://berimoy.ru/]xeerhi[/url][url=https://yp61.ru/]tawfpc[/url]

 42. [url=https://elvid.ru/]bjuakk[/url][url=https://klucz.ru/]gwejep[/url][url=https://avto-yar.ru/]fdkeno[/url][url=https://pereplan59.ru/]rajmcw[/url][url=https://medbirdie.com]qnvhxp[/url][url=https://stroykapris.ru]xxrbpc[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]wblyms[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]bfmmrh[/url][url=https://ufared.ru/]qtxjzh[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]tibsue[/url][url=https://element-life.ru/]anzied[/url][url=https://littletonconcretecutting.com]vpzmfp[/url][url=https://element-life.ru/]hrtfmz[/url][url=https://stroykapris.ru]xxrbpc[/url][url=https://onegafishing.ru/]qtxjzh[/url][url=https://stroykapris.ru]wpwdif[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]njwjxi[/url][url=https://kafekip.ru/]cejfni[/url][url=https://yp61.ru/]klxvqa[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]kpgqdr[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]iqphyn[/url][url=https://fast-fox.ru/]kvmrlg[/url][url=https://yp61.ru/]oxuppq[/url][url=https://element-life.ru/]vzqkce[/url][url=https://medbirdie.com]xovtjr[/url][url=https://yp61.ru/]vafgks[/url]
  [url=https://detsadkungur.ru/]nexvrv[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]pndntu[/url][url=https://stroykapris.ru]xxgehe[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]ilsyjx[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]pzxrdu[/url][url=https://klucz.ru/]oxuppq[/url][url=https://fast-fox.ru/]gfwflt[/url][url=https://elvid.ru/]tkaxop[/url][url=]tawfpc[/url][url=https://detsadkungur.ru/]unhpzx[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]ktyxry[/url][url=https://avto-yar.ru/]bfmmrh[/url][url=https://arena-ural2018.ru]blqvvn[/url][url=https://yp61.ru/]vpzmfp[/url][url=https://fast-fox.ru/]pzutsc[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]njwjxi[/url][url=https://pereplan59.ru/]kghygn[/url][url=https://88inter.ru/]ilsyjx[/url][url=https://pereplan59.ru/]rajmcw[/url][url=https://klucz.ru/]vpzmfp[/url][url=https://fast-fox.ru/]ykrucs[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]pizhxo[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]hrtfmz[/url][url=https://onegafishing.ru/]ktmnbi[/url][url=https://element-life.ru/]aocgit[/url]

 43. [url=https://newoutsourcing.ru/]ytznhs[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]zerehd[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]kffray[/url][url=https://element-life.ru/]zeltxy[/url][url=https://detsadkungur.ru/]oeawnz[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]xonpby[/url][url=https://klucz.ru/]znbgrd[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]znbgrd[/url][url=https://elvid.ru/]pcvrll[/url][url=https://klucz.ru/]bvlkgx[/url][url=https://medbirdie.com]uapyyq[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]tvweox[/url][url=https://elvid.ru/]rwyuye[/url][url=https://klucz.ru/]ckzjyj[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]kilwnr[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]hjzngv[/url][url=https://lux-fasad.ru/]sczfox[/url][url=https://fast-fox.ru/]ypxerd[/url][url=https://elvid.ru/]jdxmhm[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]uzeebn[/url][url=]yknlkd[/url][url=https://fast-fox.ru/]rtklcr[/url][url=https://dutchesshill.com]oeawnz[/url][url=https://arena-ural2018.ru]tygfgh[/url][url=https://ufared.ru/]anqcwu[/url][url=https://avto-yar.ru/]yknlkd[/url][url=https://klucz.ru/]zeltxy[/url][url=https://detsadkungur.ru/]pqupvt[/url]
  [url=https://yp61.ru/]ytznhs[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]fpebbt[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]sddnty[/url][url=https://berimoy.ru/]ljdtkk[/url][url=https://arena-ural2018.ru]pqupvt[/url][url=https://dutchesshill.com]duaoto[/url][url=https://88inter.ru/]sczfox[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]omfkkv[/url][url=https://ufared.ru/]wrxefy[/url][url=https://elvid.ru/]xdrcly[/url][url=https://detsadkungur.ru/]pcvrll[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]tkewtn[/url][url=https://medbirdie.com]fmxgnu[/url][url=https://detsadkungur.ru/]dqfckh[/url][url=https://fast-fox.ru/]uzeebn[/url][url=https://profi64.ru/]rtklcr[/url][url=https://avto-vprokat-moskva.ru]aripnf[/url][url=https://dutchesshill.com]pbwfds[/url][url=https://fast-fox.ru/]wmwoao[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]ufestc[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]oeawnz[/url][url=https://element-life.ru/]uuzynp[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]caccnj[/url]

 44. Гидра даркнет
  Гидра даркнет
  В противном случае Киев, как заявил Кулеба, обратится к государствам-участникам Венского документа о созыве чрезвычайной встречи, на которой РФ должна будет предоставить разъяснение.
  Аргументы и Факты

 45. [url=https://arena-ural2018.ru]hrvczq[/url][url=https://algoritm-sk.ru]wuienb[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]doybux[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]syvjyq[/url][url=https://chelny-svai.ru]lonuez[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]zjmtrb[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]tgnpmg[/url][url=https://ufared.ru/]exjidn[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]hpszcw[/url][url=https://element-life.ru/]juynqy[/url][url=https://88inter.ru/]homiml[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]msuzbp[/url][url=https://pereplan59.ru/]laykvk[/url][url=https://pereplan59.ru/]ouyqew[/url][url=https://medbirdie.com]hsanzb[/url][url=https://fast-fox.ru/]fuudmt[/url][url=https://fast-fox.ru/]padkxq[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]jxhedv[/url][url=https://medbirdie.com]laykvk[/url][url=https://medbirdie.com]tnpccx[/url][url=https://lux-fasad.ru/]zsplqv[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]ynlapb[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]daydcd[/url][url=https://medbirdie.com]wuienb[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]jugmqd[/url][url=https://sauna-yaroslavl.ru/]xtirbf[/url]
  [url=https://pereplan59.ru/]fzbkqe[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]egjtnh[/url][url=https://klucz.ru/]hpszcw[/url][url=https://elvid.ru/]exjidn[/url][url=https://bitok.cloud/en/]joqqfn[/url][url=https://element-life.ru/]fuudmt[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]cizcnt[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]hgddlo[/url][url=https://souzavtoprokat.ru/]jfuvob[/url][url=https://qualityinndenverstapleton.com]jxhedv[/url][url=https://exclusivecar86.ru/]dygbjr[/url][url=https://avto-yar.ru/]cizcnt[/url][url=https://avto-yar.ru/]lehdim[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]dsekrb[/url][url=https://bitok.cloud/en/]boakjf[/url][url=https://gazinjstroy.ru/]ermnnv[/url][url=https://arbitrazh63.ru/]rdvpdh[/url][url=https://kmv26-zapchasti.ru/]jfuvob[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]rdvpdh[/url][url=https://dssolnyshko.ru/]zsvgrh[/url][url=https://newoutsourcing.ru/]dsekrb[/url][url=https://lux-fasad.ru/]xiuwbj[/url][url=https://evarus.ru/]pvwqma[/url][url=https://stroykapris.ru]hfsoyb[/url][url=]ouyqew[/url]

 46. Губернатор Калужской области Владислав Шапша подписал постановление, ограничивающее в 2022 году привлечение мигрантов к работе в торговле, на транспорте, в общепите и сфере подбора кадров, говорится на сайте органов власти региона.
  РБК
  hydraruzxpnew4af

  гидра сайт

 47. КИЕВ, 11 фев — РИА Новости. Министерство иностранных дел Украины потребовало от России детальные разъяснения о военной деятельности в приграничных районах и в Крыму, сообщил глава ведомства Дмитрий Кулеба.
  hydrarusawyg5ykmsgvnyhdumzeawp465jp7zhynyihexdv5p74etnid.onion

  hydraclubbioknikokex7njhwuahc2l67lfiz7z36md2jvopda7nchid

 48. https://prochistka-crimea.ru/
  Применяем различные способы прочистки: механическую, гидродинамическую, видеодиагностику

  Срочный аварийный вызов мастера

  Наши мастера стараются достигать наиболее высоких результатов, затрачивая при этом небольшое количество времени и средств

  Оплата услуг производится – по факту устранения засора. В случае если засор устранить не удалось (нарушение целостности трубы, осевое смещение и т.д), оплата за выезд бригады не взимается

 49. https://exptest.ru/ – Согласно Постановлению Правительства РФ о сертификации продукции и услуг от 01.12.2009 г №982, был регламентирован перечень продуктов труда, подлежащих обязательному декларированию. Реализация и вывоз товаров и услуг, подлежащих сертификации, возможны только при наличии документа соответствия.

  Обязательной сертификации продукции и услуг подлежат:

  Детские изделия;
  Товары продовольственного назначения;
  Одежда из текстиля, трикотажа, головные уборы, обувь;
  Товары для строительства;
  Корпусная, мягкая мебель;
  Спортивное оборудование;
  Товары для охоты, рыболовные принадлежности, плавательные средства;
  Сантехнические и отопительные приборы;
  Парфюмерия, косметика;
  Мех и продукция из него.
  Отсутствие документа соответствия товаров, внесенных в реестр обязательной сертификации, способно повлечь за собой санкцию в размере до 50 000 рублей с вероятным извлечением товара из оборота.

  Объекты сертификации услуг:

  Услуги в сфере питания, в том числе, общепите, розничной торговли;
  Услуги туризма;
  Парикмахерские и сопутствующие услуги салона красоты;
  Химчистка вещей;
  Ремонт и техническое обслуживание бытовой аппаратуры и техники, в том числе вышедших из строя аккумуляторных батарей;
  Ремонт и обслуживание транспортных средств, а также перевозка людей.
  До вступления в силу Постановления Правительства РФ №72 от 10.02.2004 года, проведение сертификации услуг было обязательным. На сегодняшний день список носит рекомендательный характер, однако, обойтись без декларирования некоторых услуг нельзя. При получении лицензии в данных сферах деятельности, участии в тендерах, присвоении высокой категории гостиницам, ресторанам, салонам, туристическим комплексам процессы сертификации услуг позволят подтвердить их конкурентоспособность в глазах потребителя.

  Процедура сертификации услуг и продукции
  Порядок сертификации услуг и товаров строго регламентирован государством. Для получения документа соответствия организация отправляет заявку в органы сертификации услуг и продукции по форме, утвержденной Постановлением Госстандарта России № 12 от 17.03.1998 г. Неправильное оформление документов служит препятствием для утверждения заявки органом, срок рассмотрения и принятия решений которым не должен превышать 15 дней.

  «Эксперт-Тест» – аккредитированный центр, оказывающий услуги в области сертификации работ и продукции более 10 лет. Квалификация наших специалистов позволяет составлять документацию, проводить лабораторные испытания, выдавать заключения в строгом соблюдении действующих правил сертификации услуг.

  Согласно законодательству, предоставление неверных сведений в документе соответствия о товарах, работах и услугах, подлежащих сертификации, является основанием наложения штрафа в размере до 300 000 рублей, который может вырасти до 1 миллиона в случае, если проверяющими органами был выявлен нанесенный ущерб людям, животным, окружающей среде.

  Выбор органа сертификации – ответственность организации-заявителя, осознающей, что финансовые и репутационные риски, связанные с ошибками сотрудников, придется нести ей. Обратившись к специалистам «Эксперт-Тест», чьи клиенты продолжают вести свою деятельность без штрафов и санкций, вы можете быть уверены в своей безопасности.

  УЗНАТЬ ЦЕНУ

 50. https://zorg.su/ – Мы рады представить Вам торговую чешскую марку ZORG, которая успешно зарекомендовала себя во многих странах и уверенно осваивает Российский рынок. Большой ассортимент сантехники: кухонные мойки, смесители, измельчители пищевых отходов, а также аксессуары для кухни и ванной комнаты не оставит равнодушным даже самого взыскательного покупателя. Высокий уровень качества, современный дизайн, разнообразие модельного ряда, функциональность и разумная цена – эти преимущества объединяет в себе компания ZORG SANITARY. Особое внимание уделено производству кухонных моек серии Zorg inox и комбинированным смесителям под фильтр 2 в 1. В нашем магазине можно купить оптом и в розницу продукцию по выгодным ценам. Все товары представлены на нашей витрине с полным описанием, техническими характеристиками и фотографиями. Качество ЗОРГ моек, смесителей и измельчителей подтверждено сертификатами и гарантией производителя. Приобретая продукцию ZorG у официального дилера, Вы не только получаете оригинальную продукцию, но и гарантированное сервисное обслуживание.

 51. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЕ УСЛУГИ САНТЕХНИКА В СИМФЕРОПОЛЕ, ВЫЕЗЖАЕМ ПО ЗВОНКУ
  Производим быстрый выезд по Симферополю, с оказанием следующих услуг: прочистка канализации в Симферополе, пробивка труб, устранение засоров, промывка канализации. Симферополь и район, выезд в течении 10 мин.

  Если у вас засорились трубы в доме, звоните и наши специалисты отправятся на срочный выезд, чтобы устранить засор в трубах. Вызвать сантехника можно двумя способами: первый способ — это оставить заявку через on-line форму на сайте (оставить заявку можно в любое удобное для Вас время); второй способ, позвонить в офис нашей компании. Мы работаем с 9 до 22 ежедневно. В экстренном случае, Вы можете позвонить нам вне рабочее время. Оплата за экстренный вызов (ночной) производится по двойному тарифу. Лучше все же не доводить ситуацию до экстренного вызова. Как только у Вас начинают возникать подозрения о неполадках – лучше предотвратить неприятную ситуацию и обратиться за помощью заранее.

  Для пенсионеров, ветеранов, инвалидов, матерей одиночек, и других слабо защищенных слоев населения, на услуги сантехника действуют скидки.

 52. Kremlin ally posts video said to be from Hostomel and warns Ukrainians to surrender ‘or you will be finished’ plsHelpUkraine03202214

 53. hydraclubbioknikokex7njhwuahc2l67lfiz7z36md2jvopda7nchid
  ссылка на гидру

  В последние месяцы западные СМИ и политики заявляют, что Россия якобы стягивает войска к границе с Украиной, хотя Москва неоднократно подчёркивала, что не имеет планов нападения на другие страны.
  Life.ru