Ghobadi’den İran’a ‘idamları durdurun’ çağrısı

0
26

Doğu Kürdistanlı ünlü yönetmen Bahman Ghobadi (Kürtçesi: Behmen Qubadî)  İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye çağrı yaparak idam dalgasını durdurmasını istedi.

Filmleri çok sayıda uluslararası ödül alan Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, kendi Facebook sayfasında yayınladığı açık mektubunda Kürt halkının öfkesinin şiddet olaylarına dönüşeceği uyarısında bulunarak siyasi tutsaklar için adil yargılama istedi.

İran rejimi 26 Ekim günü Kürt siyasi tutsaklar Habibullah Gulperipur ile Rıza İsmaili’yi, 4 Kasım’da ise Şerko Maarfi’yi idam etti.  

Ghobadi, şöyle dedi: “Sayın Ruhani, henüz seçimlerdeki propaganda afişleriniz duvarlardan inmeden bu ülkenin masum çocuklarının darağaçlarında asılması, halkın dudağındaki trajik gülümsemeye ve tüm sözlerin anlamsızlaşmasına yol açıyor. Son idamlar İran’da, özellikle de Kürdistan’daki halkın yüreğini acı ve kederle doldurarak tutsaklık ve işkencelerde oluşan yaralarını deşti.

Daha dün yüksek sesle ‘umudunuz zindansız bir İran olsun’ diye haykırıyordunuz, ama sanırım zindanlar özgürlüklerle değil darağaçlarında son buldu. 

Sizin sözleriniz de sizden öncekiler gibi İranlı halkların temiz duygularıyla alay eden propaganda amaçlı boş sözlerdi. 

Sizden bir an önce idamlara son vermenizi ve siyasi tutsaklara adil yaklaşmanızı diliyoruz. İran’da şiddet ve idamlarla karanlık ve korku dolu bir gelecek yaratmayın. 

Eğer bunları yapmazsanız,  Kürdistan sokakları ve İran’ın diğer kentlerinde kıvılcımları çakan hareket, yeniden gürleşecek ve iktidarınızın karanlık zihniyetini parçalayacak bir tokmağa dönüşecek.”

Bahman Ghobadi 1995 ile 1999 arasında on dolayında kısa metrajlı film çekti. Bu çabaları uluslararası festivallerde bir çok ödül aldı. 1999’da ilk uzun metrajlı filmi olan Atların Sarhoşluk Zamanı 2000 yılındaCannes Film Festivali’nde “Altın Kamera” ödülü aldı. Bu film ayrıca  “Genç Sinema Ödülü” ve “Fipresci Ödülü”ne layık görüldü. 2002 yılında “Annemin ülkesinin şarkıları” filmi de Cannes’da Altın Kamera jürisinde yer aldı. Ghobadi ayrıca 2004 yılında Amerikan işgali sırasındaki çocukların hayatlarından esinlenerek Turtles Can Fly (Kaplumbağalar da uçar) adlı filmi yazdı ve yönetti.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse