Gerillanın Tarihi Yürüyüşü Belgesel Oldu

0
82

Belgeselci ve fotoğraf sanatçısı Selim Yıldız, PKK gerillalarının 29 gün süren “Demokratik Çözüm Yürüyüşü”nü, ”29” adıyla ölümsüzleştirdi. Belgesel 27 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 2. Uluslararası Amed Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tarihi 2013 Newroz deklarasyonuyla başlayan süreçte KCK’nin almış olduğu geri çekilme kararı kapsamında sınır dışına çıkan gerillaların “Demokratik Çözüm Yürüyüşü” belgesel ve fotoğraf sanatçısı Selim Yıldız tarafından ölümsüzleştirildi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihi 2013 Amed Newroz deklarasyonunun ardından KCK Yürütme Konseyi 23 Mart 2013 tarihiyle ateşkes ilan etmiş ardından da 8 Mayıs’ta Kuzey Kürdistan sınırları içerisindeki silahlı güçlerinin Güney Kürdistan Federal Bölgesi’ne geçmesi kararı almıştı. “Demokratik çözüm yürüyüşü” olarak adlandırılan HPG’lilerin bu geri çekilişi ve sonrasında hükümetin atması gereken adımlar kalıcı barışın gelişmesi için tarihi bir anlam taşırken, bir yandan da 1999’daki ilk geri çekilmede yaşananlar kaygılara neden olmuştu. 


8 Mayıs’ta başlayan yürüyüş

Dünya ve Türkiye kamuoyunda heyecan yaratan bu tarihi adımın planlanmasını yapan KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan geri çekilme kararını 25 Nisan 2013’te Kandil’de yaptığı basın açıklamasıyla duyurmuştu. Öcalan’ın başlattığı ve yeni bir mücadele süreci olarak isimlendirdiği “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa” hamlesinin “Demokratik Çözüm Yürüyüşü”yle yola çıkan 15 HPG’liden oluşan ilk grup 15 Mayıs günü Metina bölgesine ulaştı. Ancak bu dönem içinde devlet atması gereken adımları atmayınca KCK’de 9 Eylül 2013’de yaptığı yeni bir açıklama ile geri çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. KCK’nin başlattığı tarihi yürüyüşe tanık olmak ve kayıt altına almak amacıyla bütün uyarılara ve yürüyüşün tehlikesine karşın belgesel ve fotoğraf sanatçısı Selim Yıldız grupla birlikte 29 gün sürecek yolculuğa çıkarak o tarihi anı ölümsüzleştirdi.

Çatak’tan Metina’ya  

Yıldız, geri çekilme kararının alınmasının ardından tarihin sayfalarına düşülecek böylesi bir yürüyüşü kayıt altına almak için gerillanın geleceğe dönük duygularına da tanıklık ederek 29 gün boyunca onlarla birlikte yürüdü. Geri çekilmeyi kayıt altına almak için harekete geçen Yıldız, 1 Ağustos tarihinde Wan’ın Çatak ilçesinde kalabalık bir gerilla grubu yola koyuldu. Kato, Cudi ve Besta’dan geçen bu zorlu yürüyüş, 29 gün sonra Metina’da son buldu. Yolcuğu boyunca gerilla birliğiyle birlikte büyük bir zorluklarda yaşayan Yıldız, kimi zaman askerlerle karşıya kalırken kimi zaman 15 Ağustos Atılımı’nın dağ doruklarındaki coşkulu kutlamasına da tanıklık etti. Yıldız, tanıklık ettiği tarihi yürüyüşü ve yürüyüşü ölümsüzleştirerek “29” ismini verdiği belgeselini anlattı. 
Yıldız, belgeseli çekme nedenini anlatırken , “Bu savaşta arkadaşlarımı ve yaşıtlarımı yitirdim. Barış gelecek olması ve bir daha bu ölümlerin yaşanmaması yeterli bir nedendir” dedi. 

Ekibin işini tek kişi üstlendi 

“1 Ağustos’ta yola koyulmadan önce çekim yapmak için özellikle teknik açıdan büyük zorluklarla karşılaşacağımı bekliyordum” diyerek, çekimlerin normal şartlarda bir ekiple yapılması gerektiğini ancak şartlardan dolayı sadece kendisinin gidebildiğini söyledi. Yıldız, bunu da dağ koşullarında yaşanabilecek olumsuzlukları asgariye indirgeme arayışı olarak açıkladı.
Yıldız, çekim koşullarının zor ve riskli olmasından dolayı ilk başlarda kabul edilmediğini ancak çok ısrarcı davranarak bu yola çıkabildiğini ifade etti. Yıldız, “Akşam yediden sonra bütün ışıklı aletler yasak çekim yapmak yasak sadece bir yolcusun, bu da keşif uçaklarına yakalanmamak için uyulması gereken bir kural. 29 gece boyunca sadece 5 dakika çekim izni alabildim” dedi. 

‘Kilometrelerin değil günlerin yolculuğuydu’

Yürüyüş güzergahı boyunca karşılaştıkları zorlukları da aktaran Yıldız, “Çok uzun bir yoldu. Kilometrelerin değil, günlerin hesabı yapılan bir yolculuktu. Elbette Çatak’tan Kato’ya Besta’ya, Besta’dan Cudi’ye oradan da Güney’e geçmek o kadar da kolay bir yolculuk olmadı” dedi. Geçiş güzergahlarından geçerken sürekli keşif uçaklarının tacizine maruz kaldıklarını da dile getiren Yıldız, “Bunun yanı sıra yol boyunca Çin setti misali karakollardan geçmek hem çok tehlikeli hem de benim açımdan korkutucu idi. Ama gerillalar bu duruma alışıklardı. Bu işin bir tarafı sadece. Diğer tarafı ise gittiğimiz her alanda yeni insanlarla tanışmanın ve başka alanlardan gelen diğer grupların buluşmaları dağ duygularını anlatıyordu. Çünkü çoğu gerillanın geçmişte birbirleriyle anıları olmuş. Gerillaların buluşma merasimleri kadar Güney’e geçen gerillaların vedaları da ayrı bir hikaye idi” diye konuştu. 

Gerilla ve askerin karşılaşması 

Yıldız, yolculuk sırasındaki en tehlikeli anın gerillalar ile askerlerin karşılaması olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sınır hattından gece Haftanin’e geçerken karakola giden bir yolda askeri araca yakalandık. Araç ani fren yaptı. Anlatamam şok içinde kaldım. Gerillalar soğukkanlı davrandılar savunma pozisyonuna geçtiler. Araç geçmemizi bekledi, biz geçtikten sonra araç yukarı çıktı. Işıklarıyla etrafı taradı ve gitti. Onlar da ateş etmek istemediler.” 

‘Çizilmiş sınırlar içerisinde sürdü’

Yolcuğun neredeyse tamamının çizilmiş sınırların bu tarafından yani Kuzey Kürdistan sınırları içerisinde geçtiği bilgisini paylaşan Yıldız, “Ben de hep acayip bir ruh hali mevcuttu. Geri çekilen gruplara ayak uydurma ve kayıt altına ama telaşı. Çoğu zaman yorgunluğumu bile unutuyordum. Çünkü geri çekilme çok riskli ve çok zordu. Her an bir pusu, bir çatışma olma ihtimali o kadar yakın ve yüksekti. Ama gerillalar bu duruma çok alışıktılar ve tecrübeleri çok fazlaydı. Hangi yoldan hangi saatte gideceğimiz ve yolumuzun üstünde hangi karakolların olduğu biliniyordu. Akşam üstü saat beşte başlayan yolculuk varılması gereken noktaya kadar durmadan devam ediyordu ve deyim yerindeyse yol bitmiyordu” ifadelerini kullandı. 
Yıldız’ın “29” isimli belgeseli, 27 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 2. Uluslararası Amed Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.HAYRİ DEMİR/DİHA/AMED

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne