‘Gelin vicdanımızla bakalım’

0
33
Uluslararası Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen Vicdan Filmleri Uluslararası Kısa Film Projesi için başvurular başladı.

İlk olarak 2010 yılında başlayan proje kapsamında bu yıl filmler, proje sitesine de yüklenecek. 

Hrant Dink Vakfı’nın, Hrant Dink’in “Sağduyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkûm edildi, şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor” cümlesinden ilham alarak düzenlediği Vicdan Filmleri Uluslararası Kısa Film Projesi, için başvurular başladı. Proje bu yıl da yeni kısa filmlerle “vicdanı görünür kılmaya” devam ediyor. Proje, bu yıl da amatör-profesyonel herkesi film çekmeye davet ediyor. Bu daveti kabul ederek kamerasını vicdanına çevirenler, 1 Kasım 2013 tarihine kadar www.vicdanfilmleri.org adresine filmlerini yükleyebilecekler. Proje için geçen yıllarda olduğu gibi en fazla 5 dakika uzunluğunda olması gereken filmler için tür sınırlaması konulmamış. Projeye eli kamera tutan herkesi davet eden Vakıf, “Gelin vicdanımızla bakalım” çağrısında bulunuyor. 

Dünyaya vicdanla bakmaya çağrı yapan Hrant Dink Vakfı açıklamasında, şunlar belirtiliyor: “Gelin, vicdanımıza görünenleri birbirimizle paylaşalım. Mesela… Yol kenarında yalnız bir kadın olmak, sokaklarımızda bir engelli olmak. Mesela, kendi ülkesinde ‘sürgün’ olmak, ana babanın dayağa kalkan elini izleyen küçük bir çocuk olmak, okullarımızda başörtülü olmak, HIV pozitif olmak, dayağa mahkûm olduğu evinde hapis bir kadın olmak, cinsiyet ve cinselliği kapalı kutulara hapseden bir dünyada transseksüel ya da eşcinsel olmak, duyulur endişesiyle anadilinde konuşmaktan korkmak. Mesela, savaşmaya, eline silah almaya, öldürmeye mecbur kılınmak, koca şehirlerde zenginliğin orta yerinde açlık sınırında yaşamak. Hatta mesela, bir sokak köpeği olmak. Dünyanın herhangi bir yerinde ´öteki´ olmak. Belki de mesela başkaları için önemsiz, sıradan bir ayrıntı olan ama tam da bizim vicdan gözümüze takılan o benzersiz şeyi bulmak. Elbette vicdan sadece gözlerden ibaret değil. İyi ki de değil. Vicdanın bir de elleri var. Vicdan, kötülüğü sadece görmekle yetinmez, ona karşı harekete geçer. Vicdan, zulmü sadece kaydetmekle yetinmez, ona son vermek için mücadele eder. Vicdan, sadece mağduriyeti kayda geçmekle kalmaz, bizzat mağdur için, mağdurla dayanışma içinde bir şeyler yapmanın da derdinde olur. İhtiyacımız olan tek şey, bir çift göz, bir kamera ve gönül gözü vicdanımız. Gelin, vicdanımızla bakalım. Ortak bir vicdan için vicdanlarımızı görünür kılalım.

“vicdan filmleri” projesinin bu yılki jürisinde şu isimler yer alıyor: Ahmet Boyacıoğlu, Cem Mansur, Petros Markaris, Rakel Dink, Susanna Harutyunyan, Thomas Balkenhol ve Yeşim Ustaoğlu.

DİHA 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse