Cannes Film Festivali Bollywood’un 100. yılını kutluyor

0
22

Festivalin açılış filmi Muhteşem Gatsby’de de rol alan, Bollywood’un bol ödüllü aktörlerinden Amitabh Bachchan, kırmızı halıda filmin başrol oyuncusu Leonardo DiCaprio ile birlikteydi. Bachchan, Cannes’da Hint sinemasına ayrılan özel bölümün önemine, “Dünyanın ilgisini bu noktaya çekmek başlı başına önemli bir durum” sözleriyle dikkat çekti.

Ünlü yapımcı ve oyuncu Anil Kopoor’un kızı Sonam Kapoor, Hint Sineması’nda bir ailenin 3. neslini temsil eden bir oyuncu olarak kendisini özel hissettiğinden söz etti: “Ben ailemin sinema sektöründe 3. nesil üyesiyim. Ailem 60 yıldır bu işin içinde. 100 yıllık sinema tarihinin 60 yılında var oldular. Bu benim için harika bir deneyim. Henüz yaklaşık 5 yıldır piyasadayım ancak bu 100 yıllık tarihin içinde olmak inanılmaz.”
dicaprio - amitabh bachchan
Hint Sineması’nın 100. yaş gününü kutlayan Cannes Film Festivali’nin programında, yarışma dışı gösterilen, 4 Hintli yönetmenin ortak yapımı “Bombay Talkies” filmi de yer alıyor. Dünya prömiyerini Cannes’da gerçekleştiren Bombay Talkies, Hint sineması tarihine bir bakış sunan, 20‘şer dakikalık 4 kısa filmden oluşuyor. Amitabh Bachchan, Hint sinemasının son yıllardaki gelişimini şu sözlerle değerlendiriyor: “Ben Hint sinemasının iyi yönde geliştiğini düşünüyorum. Pek tanınmayan bölgelerden, küçük kasabalardan gelerek filmlerini yapan yeni nesil yetenekli yönetmenlerin ve oyuncuların çıkışına tanık oluyoruz.”

66. Cannes Film Festivali’nde ünlü Bollywood oyuncusu Vidya Balan, jüri üyesi olarak Hint sinemasını temsil ediyor.

Euronews

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne