Büyük ödül ikinci kez Zaman’ın

0
15
Büyük ödül ikinci kez Zamanın
 
 

Güney Kürdistanlı Yönetmen Hisham Zaman, bu yıl Göteborg Uluslararası Film Festivali’nin büyük ödülü ‘Dragon Award Best Nordic Film’i aldı. “The Letter To The King” (Krala Mektup) filmi büyük ödüle layık görülen Zaman,  geçen yıl da aynı ödülü alarak iki yıl art arda “Dragon Award Best Nordic Film” ödülünü alarak bir ilke imza attı.

“Krala Mektup” filmi, değişik ülkelerden gelerek Norveç’e iltica eden aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu bir grup ilticacının Norveç’in başkenti Oslo’da birlikte yaptıkları bir günlük geziyi konu alıyor.

Unutulmuş kültürü betimliyor

Aralarında “Altın Koç Ödül”lü Yönetmen Anna Odell ve Çad’ın ilk ve tek Yönetmeni Mahamat-Saleh Haroun’un da yer aldığı Juri’nin, “Film geçerli kültürlerin dışında kalan unutulmuş bir kültürü betimliyor. Gerçekte bir çeşit hiç bir ülkeye ait olmayan topraklarda toplumun kıyısındaki insanları anlatıyor. Empatik ve insanlığın portresini çizmede güvenilir bir film. Değişik figürleri aynı zamanda betimlemek güç bir görev. Onların değişik hikayelerinin bir araya getiriliş biçimini takdir ediyoruz” değerlendirmesini yaptığı “Krala Mektup” filminin tamamının çekimi Norveç’te yapılmış.

Ortak yan umutsuzluk

Juri üyesi Mahamat-Saleh Haroun, bu yıl yapılan festivalde “Dragon Award” için aday gösterilen filmlerden sekizinden üçünün çok güçlü olduğunu, filmlerin tamamının İskandinav olmasına karşın stil olarak birbirinden farklı olduklarını söylüyor. Filmlerin ortak yanına umutsuzluk ve iletişim eksikliğinin damgasını vurduğunu belirten Haroun, “Bu filmlerin ne ölçüde Kuzey Avrupa’daki yaşamı yansıttığını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Hisham Zaman kimdir

Göteborg Film Festivali’nde art arda iki kez büyük ödülü alarak bir ilke imza atan Zaman, Güney Kürdistan’dan Norveç’e iltica eden Kürt bir ailenin çocuğu. 2004 yılında Norveç Ulusal Film Okulu’nu bitiren Zaman, ilk kez kısa metrajlı “Bawke” filmi ile adını duyurdu. İlticacı bir Kürt babanın küçük oğlu ile Norveç’te yaşadıkları güçlükleri yansıtan film, katıldığı 50 festivalde 40 ödül alarak dünya çapında bir rekor kırmıştı. Bawke, Norveç’te de 2000 ila 2010 yılı içinde çekimi yapılan 2000 film arasında son 10 yılın en iyi filmi ünvanını da kazanmıştı.

Murat KUSEYRİ / Stockholm – ANF

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse