Bu filmlerde HES’e geçit yok

0
47


HES karşıtı filmler Tayfa Film Günleri’nde seyirciyle buluşuyor. Mart ayı boyunca gösterilecek filmlerde, doğa katliamına karşı mücadeleler var

Ankara’da düzenlenen Tayfa Film Günleri, mart ayında, yok edilen doğa ve HES konulu filmlerle devam ediyor.

Bu filmlerde Hidroelektrik Santraller (HES) ve tüm neoliberal kuşatmalarla yok edilen ormanlar, kurutulan dereler ve bunun sonucunda değişen yaşam alanları perdeye yansıyor. Hayvanı, bitkisi ve insanıyla bütün yaşam biçimleri yok oluşa sürüklenirken; insanların HES’lere ve diğer yıkımlara karşı verdikleri mücadeleler de sürüyor. Film programı çerçevesinde son birkaç yıl içerisinde yapılan filmler gösterilerek; süreci görünür kılmak, tartışmak ve süren mücadeleler üzerine bir tartışma ortamı sağlanacak.

Yönetmenlerle söyleşiler

Bugünden itibaren her pazartesi 19:00’da başlayacak film gösterimlerinin ardından filmlerin yönetmenleriyle de söyleşiler gerçekleşecek.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak bugün, yönetmen Osman Şişman’ın katılımıyla İşte Böyle filmi seyirciyle buluşacak. bir sonraki hafta 11 martta yapılacak etkinlikte Sudaki Suretler yine yönetmen Erkal Tülek’in katılımıyla gerçekleşecek. Etkinliğin son gösterimi 25 martta Yurt filmiyle yapılacak, gösterim sonrası yönetmen Muzaffer Özdemir ile bir söyleşi yapılacak.

Etkinlikler, Tayfa Kitapkafe’de ücretsiz olarak yapılacak.

İşte Böyle

» Yönetmen: Özlem Sarıyıldız, Osman Şişman, 2012

“HES musibeti Erzurum Bağbaşı’nı da vurdu. Senelerdir süren hukuki ve fiziki mücadele, müteahhit firmanın baskısıyla yöre halkının aleyhinde seyrediyor. Köylülere verilen akla ziyan cezalardan biri, şubat ayında duruşması görülen 17 yaşındaki Leyla Yalçınkaya’nın tüm köyle konuşmaktan men edilmesi. İlk kez devlet şiddetine maruz kalan köylüler susuzluğa ve suskunluğa mahkûm edilse de gündelik hayat devam ediyor elbet.”

Yurt

» Yönetmen: Muzaffer Özdemir, 2011

“Karamsar ve nevrotik mizaçlı bir mimar olan Doğan İstanbul yakınlarında arkadaşlarıyla kamp yaparken hastalanır. Danıştığı doktoru kendisine seyahat önerir. Sıla özlemiyle çocukluğunun geçtiği fakat uzun yıllardır göremediği memleketine tatile gider. Modern tekno-liberal zihniyet her yeri eşbiçimli hale dönüştürmüş, yeryüzüne yaptığı düşmanlıklar en ücra köşelere kadar sızmıştır. Doğan, zamanın bitip tükenmek bilmediği, dış dünyayı yalnızca kişiliğinin bir uzantısı gibi gördüğü sükûnet halindeki yurdunu boşuna arayacaktır.”

Sudaki Suretler

» Yönetmen: Erkal Tülek, 2011

“Bu belgesel, film ekibinin 12 bin km yol yapıp, nerede bir HES inşaatı ve direnen varsa oraya ulaştığı bir belgesel olma özelliği taşıyor. Artvin’den Muğla’ya, Kastamonu’dan Dersim’e dört bir yana… Saldırı da, direniş de enikonu sert, belli ki daha da sertleşecek. Müphem bir sestir HES; karşısındaki ise inadına kararlı ve apaçık ortada. Memlekette keşfedilmemiş nice adsız canlılar var; onlarla konuşan, gezen, dinleyen ve taş atan bir belgesel olmaktı hedef.”

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne