Brecht’in tiyatrosu zorda

0
78

Alman oyun yazarı ve şair Bertolt Brecht’in 1949’da kurmuş olduğu ünlü tiyatro topluluğu Berliner Ensemble, 60 yıla yakın bir süredir bulunduğu Theater am Schiffbauerdamm binasından çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Berliner Ensemble’ın geleceği, şimdilik, topluluk ile 1954’ten bu yana evi olan binanın sahibi arasındaki kira sözleşmesi anlaşmazlığının nasıl sonuçlanacağına bağlı görünüyor. Tiyatronun bulunduğu binanın sahibi olan Ilse Holzapfel Vakfı’nın başındaki Alman oyun yazarı Rolf Hochhuth, Berliner Ensemble ve yönetmeni Claus Peymann’ın sözleşme koşullarını sürekli çiğnediklerini ileri sürüyor. Hochhuth, ayrıca, sözleşmede, 1960’larda yazmış olduğu “Temsilci” adlı oyunun Berliner Ensemble tarafından her yıl sahnelenmesi maddesinin de yer aldığını, ama topluluğun bu koşula uymadığını söylüyor.

Berliner Ensemble, perdesini 1949’da Brecht’in “Cesaret Ana ve Çocukları” adlı oyunuyla açtı. Brecht’in eşi, oyuncu Helene Weigel’in de yönetmenlik yaptığı topluluk, aynı yıl, “Puntila Ağa ile Uşağı Matti”yle başlayarak Brecht’in oyunlarını sahnelemeyi ilke edindi. Berliner Ensemble, 1954’te, bundan sonra sürekli oynayacağı Theater am Schiffbauerdamm binasına taşındı.

BERLİN

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse