“Bir Arada Film İzlemek Mümkün”

0
29

Ankara Engelsiz Filmler Festivali 3-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Engelli seyircilerin, görme ve işitme engeli olmayan seyircilerle birlikte programdaki tüm filmleri takip edebilecekleri, söyleşi ve atölyelere katılabilecekleri festivalin açılış filmi olarak Rezan Yeşilbaş’ın 65. Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması’nda Altın Palmiye ödülü alan Sessiz Be Deng’i belirlendi.

Dünyadan ve Türkiye’den çeşitli filmlerin gösterileceği festivalde ayrıca Engelsiz Film Yarışması da yer alacak.

Gösterimler sonrası filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle söyleşileri de kapsayan festival programında çocuklara için “Canlandırma Atölyesi” de düzenlenecek. Atölyede 9-12 yaş grubundan sekiz işitme engelli çocuk canlandırma sanatı ile tanışacak.

Yeni teknikler

Sesli betimleme, ayrıntılı altyazı ve işaret dili eşliğinde gösterilecek tüm filmler için engelli olmayan seyirciler de düşünüldü. Bu kişiler festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri takip edebilecek.

Festival yetkilileri sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı tekniğiyle ilgili olarak şu bilgileri verdi.

“Sesli betimleme, bir filmdeki diyaloglar haricindeki, olayın geçtiği mekân, zaman, karakterler, sessiz gelişen olaylar ve dikkat çeken görsel öğelerin betimlenerek bir dış ses tarafından anlatılmasıdır. Sesli betimleme ile filmdeki nesneler ve olaylar sözcüklerle görünür kılınır, böylece görmeyen bir kişinin o an filmde ne olduğunu anlaması sağlanır.”

Filmlere bu katkıyı Sesli Betimleme Derneği verecek.

“İşaret dili ve ayrıntılı altyazı ise filmin sesini duyamayan seyircilere özel geliştirilmiş bir tekniktir. Filmin sağ alt köşesinde bir işaret dili çevirmeni filmdeki diyalog ve seslerin işaret dili tercümesini yapar, eş zamanlı olarak bu diyalog ve sesler ayrıntılı altyazı ile seyirciye sunulur. Böylece filmdeki ses ve diyalogları işitemeyen seyircilerin filmi takip edebilmesi sağlanır.”

Festivalin daha önce haziran ayında yapılacağı duyurulmuş, ancak Gezi süreci nedeniyle ertelenmişti.

Festivalin gösterimleri Ankara’da Cer Modern ve Cinemaximum Armada Sinemaları’nda gerçekleştirilecek. Bianet

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne