Berfo Ana belgeselinin galası yapıldı

0
57

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği (OSAD) tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıl İstanbul’da 105 yaşında yaşamını yitiren ve kayıp ailelerinin sembol ismi haline gelen Berfo Ana’nın belgeselinin galası önceki gün Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. 

Galaya, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak ve çok sayıda yurttaş katıldı. Belgesel film galasının ardından konuşan Gültan Kışanak, Berfo Ana’nın direnen insanların sembolü haline geldiğini belirterek, “Berfo Ana’nın Cemil Kırbayır’ın kemiklerini bulana kadar ölümsüz olması gerekiyor. Şu an hükümet inançtan bahsediyor fakat bu inancın gerekliliklerini yerine getirmiyor. Bize göre inanç kutsal bir olgudur. Biz Kırbayır’ın kemiklerini bulamadık fakat bu ağır vebalin altında değiliz. Kaybedenler ve şu an kemiklerini bulmayanlar bu vebalinin altındadır. 33 yıl boyunca oğlunun kemiklerini aradı ve bu mücadeleyi sürdürürken yaşamını yitirdi. Bu utancı bu devletin boynuna astı. Hala Şeyh Said, Seyid Rıza ve binlerce insanın mezarları yok ve bizler de Berfo Ana’nın mücadelesini takipçileri olacağız” dedi.

 

Daha sonra konuşan filmin yönetmeni Veysi Altay ise, bu filmin kahramanlarının anneler olduğunu ve onlara teşekkürlerini sunarak şunları aktardı: “Şex Said’in cenazesini kaybettiler. 1960’da Said-i Kurdî’nin cenazesini mezardan çıkarıp bilinmeyen bir yere gömdüler. Devlet aslında Kürtlere şu mesajı vermek istiyor. Kürtlerin ölülerini tekrardan öldürüyorlar ve Kürt halkı yakınlarını arkadaşlarını, yoldaşlarını unutmadıklarını mücadeleleri ile bir kez daha ortaya koymuştur. Berfo Ana sadece fiziki olarak şu an yanımızda değildir ve biz annelere borçluyuz. Bu borcumuzu da onların mücadelelerinin takipçisi olarak ancak ödeyebiliriz.” 

DİHA / AMED

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne