Belgesel galası Amed’de yapılacak

0
15

Belgesel galası Amedde yapılacak

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından beyaz perdeye aktarılan Berfo Kırbayır’ın belgeselinin galası yarın Diyarbakır’da yapılacak.

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği (OSAD) tarafından geçtiğimiz yıl İstanbul’da yaşamını yitiren ve kayıp ailelerinin sembol ismi haline gelen 105 yaşındaki Berfo Kırbayır’ın (Berfo Ana) belgeseli yapılmıştı. “33 Yıllık Direniş” adlı belgesel filmin galası Cegerxwin Gençlik, Kültür ve Sanat Akademisi Derneği’nde yapılacak. Belgeselde, Berfo Ana’nın 13 Eylül 1980 yılında gözaltına alınıp kaybedilen oğlu Cemil Kırbayır’ı arayışı anlatılıyor. Berfo Ana, 33 yıl boyunca çocuğunun kaybedilmesinden sorumlu olanlardan hesap sormak için başvurmadık kişi, kurum, devlet yetkilisi, bırakmadı. Fakat her zaman eli boş döndü.


Belgeseli hazırlayan yönetmen Veysi Altay, belgeselin amacının Türkiye ve bölgede yaşayan bütün annelerin acılarına yönelik olduğunu söyledi. Bütün annelerin toplumun birer vicdanı olduğunu dile getiren Altay, annelerin ortaya koyduğu mücadelelerini her zaman ön plana çıkarmak istediklerini belirtti. Acılarla dolu olan annelerden bir tanesinin de Berfo Ana olduğunu söyleyen Altay, “Anneler her zaman acılarla karşı karşıya kaldılar. Özellikle annelerden bir taneside Berfo Ana’dır. Berfo Ana 33 yıldır kayıp olan oğlunu arıyordu. Devlet onun oğlunu kaybetmişti. Ama Berfo Ana oğlunu bulmak için büyük bir mücadele verdi. Toplumun vicdanı olmuştu. Bu benim için bir borçtu. Doğrusu annelerin direnişi bana bu cesareti verdi ve bu belgeseli yaptım. Biz hem belgeseli sunacağız hem de Berfo Ana’yı anacağız” diye konuştu.

Belgesel filmin galası yarın saat 19.00’da Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse