Behmen Qubadî Kobanê ve Şengalli çocukları filme taşıyor

0
34

Doğu Kürdistanlı film yönetmeni Behmen Qubadi, Kobanê ve Şengalli çocuklar üzerine hazırladığı ‘Kobanê Çocuklarının Sesi’ (Dengê Zarokên Kobanê) filminin çekimlerine başladı.

Kürt yönetmen Behmen Qubadi ‘Kobane Çocuklarının Sesi’ filmine ilişkin facebook sayfası üzerinden bilgiler paylaştı. Film, DAİŞ çetelerinin saldırıları yüzünden yurdundan göç eden ve mülteci kamplarında yaşayan çocukları konu alıyor.

Bu film projesine Güney Kürdistan ve Kuzey Kürdistan’dan 6 Kürt yönetmenin katkı sunduğunu ve 2 ay boyunca kamplarda bulunan çocuklara fotoğraf ve görüntü çekimi ve film yapımı konusunda eğitim vereceklerini belirtti.

Qubadi filmin içeriğine ilişkin olarak ise şunları paylaştı: “Bu kısa filmler, bir sinema filmi formatına dönüştürülüp uluslararası film festivallerinde ve dünya sinema bilim merkezlerinde gösterime girecek,”

Bu filmin yönetmenliğini ve senaristliğini de kendisinin yapacağını belirten Qubadi, proje yönetmeninin de Şaho Nimet olduğunu söyledi.

Behmen Qubadi 1 Şubat 1969 yılında Doğu Kürdistan’ın Bane kentinde dünyaya geldi. 12 yaşında Doğu Kürdistan’ın Sine şehrinde filme merak salan Qubadi, İran’ın başkenti Tahran’da basın ve yayın okudu.

1995-1996 yılları arasında uluslararası film festivallerinde ödül alan 10 kısa filmin yönetmenliğini yaptı.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne