‘Barış için sinema’ temasıyla sanatseverlerle buluşacak

0
70

ANTEP – Antep’te Nar Bilim Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen 3. Nar Film Festivali, bu yıl “Barış için sinema” temasıyla 2-7 Mayıs günlerinde gerçekleştirilecek.
Festival kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında bilgi veren Nar Bilim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Hatice Yıldız, festivalin bu yılki temasının “Barış için sinema” olduğunu söyledi. 3 yıldır Antep’te çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Yıldız, festival kapsamında gösterimde olacak filmleri içinde bulundukları süreci gözeterek, seçtiklerini söyledi. Amaçlarının barışın sesini yükseltmek olduğunu belirten Yıldız, “Yaptığımız bu etkinlikle bunun sesinin duyurmaya çalışıyoruz. 2 Mayıs’ta Antep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenleyeceğimiz ‘Sinema ve Barış’ söyleşiyle başlayacağız. Söyleşiye yönetmen-eleştirmen Vecdi Sayar, Evrensel Kültür Dergisi’nin Yazıişleri Müdürü Nuray Sancar ve Film Arası dergisinden bir arkadaşımız katılacak. Açılıştan sonra Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Ali Sait Liman’ın hazırladığı ‘Büyülü Fener Gaziantep’te Sinema’ filminin galasıyla gösterimlerimiz başlayacak” dedi.

‘Sanatın insanlar arasında birleştirici bir rolü var’

Festivallerin sinemaya çok şey kattığını dile getiren Yıldız, festivallerin artması gerektiğini ifade etti. Genellikle sinema salonlarında bütçesi yüksek filmlerin gösterildiğine belirten Yıldız, salonlarda ağırlıklı olarak tema ve sanattan yoksun olan filmlerin gösterildiğini söyledi. Yurtdışında ödül alan filmlerin çeşitli nedenlerle ülke salonlarında yer bulamadığına değinen Yıldız, Antep gibi tarihi bir kentte bu duruma seyirci kalmadıklarını ifade etti. Yıldız, şunları dile getirdi: “Ve yola Nar Sanat olarak çıktık. İlk başladığımızda ilgi görür mü görmez mi? tartışmaları olmuştu. 2’inci festivalimize yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Bu durum bizi çok umutlandırdı. Bu yıl bunun daha da iyi olacağını düşünüyoruz. Antep’te sinemaya ilgiye eskisine göre ciddi bir azalma var. Sinema salonları AVM’lerin içine sıkıştırılmış durumda. Bu şekilde etkisi azalıyor. Ama insanlar sinemaya kayıtsız değil. Bazı insanlar istedikleri filmleri bulamadıklar için sonuna kadar festivali bekliyorlar. Yani Antep’te böyle bir alt yapı var. Sanatın insanlar arasında birleştirici bir rolü var. Bununla birlikte önyargılara, toplumsal adaletsizliklere karşı yıkıcı bir etkisi var. Biz bu şiarla yola çıktığımız için ‘Barış için sinema’ dedik. Gösterimlerimiz ücretsizdir. Bizimle bu duyguyu paylaşan herkesi festivale bekliyoruz.” 

3. Nar Film Festivali’nde Antep’li sinemaseverler şu filmleri izleyecek; 

“Büyülü Fener: Gaziantep’te Sinema, Dom, Çöp, Dışardakiler, Gündöndü, Gözetleme Kulesi, Fecira, Maybe Another Time, Lal Gece, Hearth Of Sky Hearth Of Earth, Yuva, Private Sun 25, Faili Devlet, Ana Dilim Nerede, Was, My Freedom Your Freedom, Tepenin Ardı, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Mixed Kebab, Duma, Jin, Ben Uçtum Sen Kaldın, Benim Çocuğum, Toprağın Çocukları, Love History, Greetings From The Colony, Ölücanlar, Süryanilerin Dönüşü, Yük, Asla Hoşça kal Demedik Varosha, Bir Avuç Cesur İnsan, Şam Çatıları Cennet Bahçeleri, Goristan, Buhar, Maşuk, Sarhoş Bulutlar, Parça Kâğıt ve Toprak Arasında, Yer altı, Yaşam Marangozu, Nava, Gerçekleri Yazdım Lice Defteri, Azadi St. Gece Gündüz, Diyarê Dilşad, Lorina Kewên Mirî.”  DİHA

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne