Anneme sözüm var cenazeyi getireceğim

0
78

 

Kürt yönetmen Garip Çelik, Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yaşamını yitiren ağabeyinin cenazesini bulmak için çektiği belgeseli tamamladı. “Hoşçakal Kardeşim” adlı belgeseli tamamlamasına rağmen Çelik, ağabeyinin cenazesine halen ulaşamadı. Ağabeyinin 6 arkadaşı ile birlikte pusuya düşürülerek kimyasal silah ile katledildiğini söyleyen Çelik, “O dönem babam cenazeyi almak için Karakoçan’a gitmişti. O dönemki jandarma ya da emniyet birimleri babamı dövüyorlar. Babam da geri geliyor. Cenazeyi alamadık. O dönem Kürdistan’da vahşetler yaşandığı için herkes korkmuştu. Kimse ölülerine sahip çıkamıyordu” dedi.

Arayışım devam ediyor

Başvuru ile birlikte bir arayışa başladığını aktaran Çelik, “Tanıklar bana ulaştı, yola çıkarak kendi bireysel çabalarımla arayış içinde kaldım ve bu arayışı belgelemek istedim. Ağabeyimin katledildiği eve gittim. Ama o dehşet anları hala silinmemiş. Tanıklarla görüştüm. Bir odanın içinde altı arkadaşı ile birlikte vücutlarında hiç kurşun izi yokmuş ve kimyasal atılmış” dedi. Belgesel çekmeye de bu arayış sırasında karar verdiğini dile getiren Çelik, “Anneme bir sözüm vardı ‘Cenazeyi bulup getireceğim’ diye. Hedefim gerçekten ağabeyimi bulabilmektir. Karakoçan’da o kadar çok vahşet yaşanmış ki; ben oraya gidince bir çok hikayeyle karşı karşıya geldim. Onları da belgeselin içine dahil ettim. Birçok köye gittim her yerde işlenmiş cinayetler, toplu mezarlar, faili meçhuller var. Ağabeyimin cenazesini bulamadım ama arayışım hala devam ediyor bu son değildir” diye konuştu.

Çözüm süreci umut oldu

Çözüm süreci ile birlikte ağabeyinin cenazesinin bulunması için bir umut içinde olduğunu ifade eden Çelik, “Eğer çözüm sürecindeysek kendi ölülerimizle yüzleşmemiz gerekiyor. İnsanlar orada toprak altındayken sahipsizken bir açılım olmaz. Herkesi filmi görmeye davet ediyorum. Görsünler ülkemizde neler yaşanmış” diye konuştu. Belgesel, 24 Ağustos Cumartesi günü Garajistanbul’da izleyici ile buluşacak.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse