Alba Sotorra’nın kamerasında YPJ

0
26

Okuduğu bir makaledeki “Orada savaşan kadınlar var” cümlesindeki kadınları tanımak için yollara düşen Katalanyalı yönetmen Alba Sotorra, Rojava kadın devrimi ve Kobanê direnişiyle dünyanın gündemine oturan Kürt kadınlarının belgeselini çekiyor. 

Alba Sotorranın kamerasında YPJ

Katalonyalı yönetmen Alba Sotorra, dünyanın farklı ülkelerinden kadınların hikayelerini belgeselleştiriyor. İnsan hakları aktivisti ve  kadın hakları aktivisti bir çok kadının portresini hazırlayan Sotorra, şimdilerde Kürdistan’ı gezerek Kürt kadınlarının hikayelerini topluyor.  YPJ’li kadınları çekeceği yeni belgeselini ve kadın bakış açısından çektiği belgesel filmlerini anlatan Sotorra,

daha önce de insan hakları savunucusu Eren Keskin’inde aralarında bulunduğu birçok kadının mücadelesini belgesellerine konu edindiğini ve kamerasını kadınlara yönelttiğini kaydetti. Aynı zamanda aktivist olan Sotorra, ataerkil sistemin etkisi yoğun hissedildiği sinema alanında, memleketi Katalonya’dan, şimdi çalıştığı Almanya’ya kadar kadın dayanışması çalışmalarında yer alıyor.

 


Anadili özgürlüğü

1980 yılında dünyaya gelen Alba Sotorra, doğumunun İspanya iç savaşının ardından Katalan dil ve kültürünü yasaklayan diktatörlük döneminin bittiği döneme denk geldiğini ve kısmen şanslı olduğunu belirtti. Sotorra, Katalonya’nın tam anlamıyla özgür olmadığı, ancak anadil ve kültür haklarını kullanma açısından özgür olduğu bir dönemde doğduğunu belirterek, kendi annelerinin anadil özgürlüğünü kullanamadıkları için kendi çocuklarına özgürlüğün değerini öğrettiklerini, bu nedenle yeni neslin duyarlı olduğunu söyledi.

Kürt özgürlük mücadelesini anladığını ve kendini bu mücadeleye bağlı hissettiğini ifade eden Sotorra, “Özerk ya da bağımsız Katalonya’ya daha yakınız ama referandum isteğimizi İspanya hükümeti reddetti. Bu da demokrasideki büyük eksikliği gösteriyor. Bunun için Kürt halkının davasını anlıyorum ve ona kendimi yakın hissediyorum. Onlar bizden daha zor süreçlerden geçti, bunun için çok saygı duyuyorum” dedi.


YPJ’lileri anlatacağım

Birkaç ay önce Kobanê’de DAİŞ’e karşı savaşan bir grup kadın gerillayı anlatan bir makaleyi okuduğunu ve o günden sonra Kobanê’ye dair çıkan haberleri takip ettiğini belirten Sotorra, YPJ’li kadınların bütün tehlikelere rağmen kendi gelecekleri konusunda kendilerinin karar verdiğine vurgu yaptı. YPJ’li kadınları bütün kadınlar için büyük bir esin kaynağı olarak gördüğünü söyleyen Sotorra, bu inançla film yapmak üzere Kürdistan’a gitmeye karar verdiğini dile getirdi. 8 Mart dönemde Kürdistan’da ve özellikle Dünya Kadın Yürüyüşü’nün (DKY) startının verildiği Nisêbîn’de çekimlere başladığını ifade eden Sotorra, 2 yıl içinde bitireceği belgesel filmini Alman televizyonun yanı sıra çeşitli uluslararası film festivallerine göndereceğini söyledi. Sotorra, “YPJ’lilerin savaşma  nedenlerini ve nasıl beraber çalıştıklarını ele alacağım”dedi.


‘Kadınlarla çalışmak görevimiz’

Hem Katalonya’da hem de yeni taşındığı Berlin’de film alanında çalışan kadınlar için mücadele ettiğini de söyleyen Sotorra, Berlin’e ilk taşındığında film endüstrisinde en çok cinsiyet eşitsizliğiyle karşılaştığını dile getirdi. Karşılaştığı eşitsizliklerden örnekler veren  Sotorra, “İspanya ve Katalonya’da film endüstrisinde erkekler tamamen egemen. Yönetmenlerin sadece yüzde 14’ü kadın. Bunun, cinsiyet olarak daha eşitsiz, ekonomik olarak daha az gelişmiş güney Avrupa’ya has bir durum olduğunu düşünüyordum; ama Almanya’ya geldiğimde bu eşitsiz, dengesiz orantının birebir aynısını gördüm” diye konuştu.  


 CAROLINE  MC KUSICK/JINHA/AMED

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse