5. Köln Kürt Film Günleri başladı

0
83

Almanya’nın Köln kentinde YXK tarafından düzenlenen 5.Kürt Film Günleri, dün akşam Rojavalı yönetmen Mano Xelîl’in ‘Arıcı’ filmiyle başladı. 

Yekitiya Xwendevanên Kurdistan( YXK) tarafından Almanya’nın bir çok kentinde düzenlediği Kürt Film Günleri etkinliğine bu kez Köln’de gerçekleşti

 Bu yıl 5’incisi yapılan Köln Kürt Film Günleri, Cuma akşamı Ludwig Film Müzesi’nin Filmforum Salonu’nda yapıldı. Etkinlik İsviçre’de yaşayan Rojavalı yönetmen Mano Xelîl’in  “Arıcı” belgeseliyle start aldı.  

“Arıcı” belgeselinin ardından Ömer Leventoğlu’nun “Mavi Ring” filmiyle devam eden etkinlik, yarın akşam sona erecek. Etkinliğe başta Kürdistan, olmak üzere Türkiye ve Avrupa’dan birçok 

Kürt yönetmenin filmi gösterilecek. “Qerîn”,”Denke Derî”, “Salpa”, “Faili Devlet”, “Asya” ve “Hêvî” filmleri, bunların başından geliyor. 

‘AMACIMIZ KÜRT FİLMLERİNİ İZLETTİRMEKTİR’

5. Köln Kürt Film Günleri’ne ilişkin bilgi veren tertip komitesi üyeleri Delal Coşkun ve Sema Kocatepe, amaçlarının Kürt filmlerini Avrupalılara ve burada yaşayan Kürt seyircisine ulaştırmak olduğunu söyledi. 

Sema Kocatepe, Kürdistanlı öğrenciler olarak, sanatın yürütülen mücadelede önemli bir yer tuttuğunu belirterek,”Kürdistan”da yüzyıllardır, toplumsal bir drama yaşanıyor ve son yarım asırdır da Kürt halkının verdiği mücadele ile bir özgürleşme ve dirilişten bahsetmek mümkündür. Özellikle Kuzey Kürdistan’da geliştirilenDevrimci Özgürlük mücadelesi Kürt toplumunda bir rönesansı  açığa çıkarmıştır. Bu yenilenmeyi belirgin bir şekilde sanat alanında görmek mümkündür. Resim, müzik, 
edebiyat ve özellikle sinema alanında Kürdistan’da özgürleşen toplum ve bireyle birlikte büyük bir canlanmayı hatta varoluş, yaşıyor. Biz YXK olarak burada kendimize Avrupa’da misyon biçiyoruz ve açığa çıkan bu toplumsal-sanatsal değerleri Kamuoyuyla buluşturmayı kendimize amaç ediniyoruz” dedi.

Film günlerinin kendileri için politik çalışmanın parçası olduğuna dikkat çeken komite üyesi Kocatepe, şunları söyledi:” Gösterdiğimiz filmler çoğunlukla politik, toplumsal içerikli eserlerdir. Özellikle filmler, üzerinden toplumsal sorunların insanlara kavratılması ve kamuoyunun duyarlı kılınması çok daha güçlü olabiliyor. Film üzerinden görsel, duyusal ve hisler üzerinden kamuoyuna çok yoğun hitap edebiliyorsun. Bir Roboski veya Halebçe belgeselini bir Sinemada onlarca insanla birlikte izleyim etkilenmeyecek ve bu trajedilerden sorumlu olanlardan nefret etmeyecek insan olamaz. Ya da Amed zindanını kitaplardan okuyabilirsiniz, başkalarından dinleyebilirsiniz, ama 5 Nolu ceza evi filmini izlediğinizde size etkisi çok farklı oluyor. Amacımız bu ortamı yaratmaktır.”

‘YETERLİ BİR İLGİ YOK’ ELEŞTİRİSİ 

Delal Coşkun ise yıllardır YXK tarafından yapılan Kürt Film Günleri etkinliğinin bir düzeyi yakaladığını ancak hala bir çok sorunu olduğunu belirterek, amaçlarının bunu aşmak olduğunu belirtti.

Coşkun, film etkinliğine ilgisizlikten yakındı:  “Amacımız bu film etkinliklerini daha da geliştirmektir.Çalışmalarımız buna yöneliktir. Ancak birçok sorunumuz var. Örneğin birçok yerde öğrenciler olarak, yaptığımız bu  film etkinliklerine halkımız yeterince ilgi göstermiyor. Açıkçası biz daha çok farklı bir katılımın olmasını bekliyoruz. Burada yaşayan Alman ve yabancıların ilgisi daha fazla. Ama bizim genç arkadaşlar ve halkımız film kültüründen oldukça uzak. Bu da açıkçası bizi üzüyor. Bu kadar çalışma ve uğraşının sonunda halkımızın daha duyarlı olmasını ve gelip, bu etkinliklerimize katılmasını isterdik.”

Dün akşam başlayan film günlerinin bugün ve yarınki programı şöyle:

• Qêrîn (kısa film, saat; 18:15)

• Denke Derî (Belgesel, saat;18:30)

• Simurg (film, saat:19:45)

Yarın:
• Salpa (kısa film, saat: 18:15)

• Hevî (Belgesel film, saat: 18:30)

• Faîlî Dewlet(Belgesel, saat: 20:30)

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse