gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Derhênerên din ên ku zedetirîn hatine şopandin - En takip edilen diğer yönetmenler

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Derhêner » Derhênerên Din » Türkan ŞORAY
A+ R A-

Türkan ŞORAY

Oylayın / Deng bidin
(0 oy)
Lakabı : Sultan
Doğum Tarihi - 1945, İstanbul


28 Haziran 1945′de İstanbul da doğdu. Babası Halit Şoray devlet demir yollarında memur, annesi ev hanımıydı. Maddi imkanların kısıtlı olduğu bir ailede dünyaya geldi. Öğrenimine Rami Taş mektebinde başladı fakat sürekli mahalle değiştirdiklerinden, eğitimini 1956'da Feriköy ilkokulunda tamamladı. Fatih Kız Lisesi'nin orta kısmından sonra öğrenimini bıraktı. Okul sıralarından sinemaya geçti.

1954'te Meliha ve Halit Şoray çifti boşanır. Çocuklar annede kalır. Karagümrük Sarmaşık Sokak a taşınırlar. Burada ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız’la tanışır, onun sayesinde de Yeşilçam a adım atar. Bir gün onunla beraber film setine gider ve böylece ünlü Yeşilçam Sokağına adımını atmış olur. Şoray o dönemde on beş yaşındadır. Emel Yıldız, o sıra Köyde Bir Kız Sevdim adlı filmin başrolünde oynayacaktır. Bir gün filmin setine Şoray’ı da götürür. Kenarda bir yerde otururken Türker İnanoğlu'nun dikkatini çeker. Şoray la tanıştırılır. İnanoğlu başrol için Türkan Şoray'ın daha uygun olacağına karar verir. Şoray'ın Yeşilçam a girişi de böylece gerçekleşir.


Bir Yıldızın Doğuşu (1960'lar)
1960 yılında Berker İnanoğlu'nun yönettiği Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle ilk kez beyazperdede gözüktü. Türkan Şoray bu filmin ardından yeni yeni teklifler almaya başlar. Çevirdiği filmlerle, özelikle magazin basının dikkatini çeker ve ilk kez, dönemin ün yapmış haftalık popüler dergilerinden Sinema ya kapak olur (15 Mart 1961, s.18). Ardından Artist, Büyük Gazete ve Ses Dergilerine..

1960 yıllarla birlikte Şoray'ın başarı grafiği de yükseliyordu. Artık yaşamında herşey değişmekteydi ve bu değişiklik sosyal durumdan fiziğine kadar her şeyine yansıyordu. Erkeklerden gördüğü ilgi ve artan seyirci ilgisi ona güven kazandırıyordu. Artık kararsızlıktan kurtulup kadınlığa adım atıyordu. Artık daha şuh biri halini alacaktır. Bu değişimiyle gerek Yeşilçam çevrelerinde gerek seyircisi arasında büyük bir etki gücüne sahip olur.

İlk Önemli Aşama
Acı Hayat Türkan Şoray'ın sinema hayatındaki ilk dönüm noktasıdır. Otobüs Yolcuları ile bu dönüm noktasının ilk kıpırtılarına veren Şoray Acı Hayatla ilk önemli aşamasını da geçer. Bu filmindeki rolü diğerlerine göre daha tutarlı, tip olarak da gerçeğe daha yakındır. Film o güne kadar yapılmış en başarılı, en şiirsel görüntülü bir aşk filmidir.

1963'te çevirdiği bu filmle 1964'te I. Antalya Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü alır. Ayrıca Acı Hayat sinema yazarlar tarafından yılın filmi seçilir. Artık izleyicide Şoray imgesi oluşmaya başlamıştır. Senaryo yazarları onun için öyküler oluşturabilir, yönetmenler filmlerini onun üzerine kurabilirler.

Hayatına Yön Veren Adam
Rüçhan Adlı'nın Şoray'ın hayatında önemli bir rolü vardır. Onu korumuş, hep zirvede kalmasında büyük rol oynamıştır. Eylül 1962'de bir film setinde tanışırlar. Rüçhan Adlı Şoray'dan tam 23 yaş büyüktür. Görmüşgeçirmiş bir insandı. Şoray hep bir babanın şefkatinden ve sevgisinden mahrum büyümüş, bunlara ihtiyaç duymaktadır. Şoray'da bu sevgi ve şefkati Adlı'da bulur ve 20 yılını onunla birlikte geçirir.

İlişkilerinden sonra Şoray giderek süzgün bakışlı şuh bir kadın olmaktan sıyrılıp, yeni kimliğine bürünür ve 1965'lerden başlayarak Türk sinemasının bir numaralı kadını olur. Dört büyükler arasında olup (Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın) en çok o tutulmaktadır.

Sultan
Şoray'ın Sultan olmasında ve kanunlarının oluşmasında Adlının büyük payı vardır. Adlı, Şoray a gönderdiği çiçek buketlerine iliştirdiği kartlarda ya da bıraktığı notlarda ona hep Sultanım diye hitap eder. (Canım sultanım, hanım sultan.. gibi) Bunlar daha sonra basında yer alır ve dönemin ünlü gazete ve dergilerinde yayınlanır. Böylece Şoray artık Türk sinemasının da, halkın da Sultanı olmaya başlar.

Adlı nın onun hayatındaki yeri ve üzerindeki etkisi, özelikle birlikte yaşamaya başladıkları 1963 yılından başlayarak önemini ve ağırlığını artırır. 1966'nın sonlarına doğru ise birbiri ardına Şoray filmleri çevrilir ve aynı haftalarda Beyoğlu sinemalarında vizyona girince durum bir süre için aleyhine gelişir. Aynı haftalarda oynayan Şoray lı filmler adeta birbirini vurur. Şoray'ın böyle bir hataya kurban gitmesinin nedeni aynı yıl içinde çok sayıda film çevirmesi ve oynadığı filmlerin aynı konuları kapsamasıdır.

Bir süre sonra aleyhine gelişen bu tehlikeli sarsıntıyı güçlükle atlatır ve durumu lehine geliştirip fiyatına zam yapar. Böylece bütün yapımcılar Şoray'ı kara listeye alırlar. Bu karara göre ona film çevirttirmeyecek, mukavele süresi uzatılmayacak, sinema salonlarında da filmleri gösterilmeyecektir. O artık Akün, Acar, Arzu, Duru film….gibi büyük şirketlerin de kara listesindedir. Aleyhine gelişen tüm olaylardan sonra Şoray kendine bir savunma politikası bulur ve yapımcıların karşısına aldığı bazı kararlarla çıkıp, bu kararlardan da taviz vermeyecektir. Böylece Şoray kanunları oluşur.

Şoray Kanunları
1) Türkan Şoray film senaryolarını film çekim tarihinden en az bir ay önce beğenir.
2) Türkan Şoray, Senaryoyu beğenmediği takdirde yeni senaryo verilecektir.
3) Her senaryoda beğendi mutabakatı şarttır.
4) Filmde öpüşme ve açık sahneden olmayacaktır.
5) Filmdeki modern giysiler Türkan Şoray a tarihsel olanlar ise şirkete aittir.
6) Film çekimi İstanbul dahili olup Türkan Şoray İstanbul dışına çıkamaz.
7) Çalışma saatleri sabah 8 ile akşam 19 arasıdır.
8) Pazar günleri Türkan Şoray çalışmaz.
9) Türkan Şoray adı jenerik, afiş ilan ve sinema fenerlerinde başta ve tek olarak yazılacaktır.
10) Filmin her oynadığı yerde 9. madde uygulanacaktır.
11) Filmlerin seslendirilmesinde Türkan Şoray'ın sesi için kendi mutabakatı şarttır.
12) Şirket filmi kendi hesabına çeker. Eğer başka şirketle ortak yapıma gidilirse Türkan Şoray'ın mutabakatı şarttır.
13) Film renkli ise Türkan Şoray'ın mutabakatı ile çekim günleri uzayabilir.
14) Çekilecek filmin rejisörü ve baş erkek oyuncusu için Türkan Şoray'ın mutabakatı şarttır.
15) Bu şartlara riayet etmeyen film şirketi 100 bin lira ödemeyi taahhüt eder.
16) İhtilaf vukuunda merci mahkemeleri İstanbul mahkemeleridir.
17) Türkan Şoray şirketlerden film başına 60 bin lira alır.
18) Türkan Şoray mecburi gecikmeleri 10 günden fazla beklemez.

Dönemine göre bu oldukça ağır koşullar, 1967'de son halini alıp yazılı bir metne dönüştürülür. Türkan ın ünlü ve gişe geliri öylesine yüksektir ki, hiçbir firma, yönetmen veya oyuncu ona karşı çıkamaz. Türkan Şoray la mukavele yapmak için birbirleriyle yeniden yarışa girerler. Bu kanunlarla Rüçhan Adlı, Şoray'ın, Yeşilçam daki imajını koruma altına alır.

Şoray'ın Sinemamızdaki Yeri
1960'larda 4 büyükler saltanatı söz konusudur. Fatma Girik; baştan itibaren dinamik canlı, acul, girişken kolay yılmayan, daha erkeksi, yeni yaşama kültürüyle dalga geçen, alt kültüre yakın bir tip, Filiz Akın; daha modern, toplumun Batıya dönük yüzüydü. O ince sarışın ve kırılgan kişiliğiyle halk kızlarını oynasa da pek inandırıcı olmayacak, daha çok zengin kızlarını, burjuva güllerini temsil ederek biraz farklı bir alana geçecekti. Hülya Koçyiğit, geniş bir canlandırma yelpazesi ve çok farklı kimliklere bürünme yeteneği olan, her sınıfa ait olabilen, kibar evin kızı.

Türkan Şoray ise; güzel, çekici, alımlı bir kadın kişiliği yaratacak ve bunu hem güldürü, hem dramda aynı başarıyla sürdürecekti. Sosyal kökenler itibarıyla bir uçtan öbürüne, bir kutuptan diğerine kolaylıkla gidip gelebilecekti. Türk toplumu, sanatçının halk kızı veya burjuva dilberi tiplemelerini aynı ilgiyle kabul edecekti.

Tip olarak da Türk kadınını yansıtmaktadır. Türk sinemasının en güzel resim veren kadın oyuncusudur. Sinemasal açıdan zengin, seyirciyi çarpan bir görüntüsü vardır. Halkın içinde gelmesi zor şartlarda büyümesi onu halka daha yakın kılacaktır. Türk sinemasında hiçbir kadın oyuncu onun gibi çevresinde yaygın bir etkinliğe sahip olmamıştır. Güzelliği hep abartılıdır ama sıcaklığı da tartışılmaz.

Bu özellikleriyle sinemamızda farklı bir yer açar. Diğer kadın sanatçılara örnek olmuş, uygulamalarıyla da takip edilmiştir. Sinemada en yüksek fiyata sahip oyuncu oluşu, en çok aşık olunan kadın oluşu, kendine has yasaklar koyuşu, her rolün altından başarıyla kalkması, farklı güzelliği, sıcaklığı, bir sultan, bir efsane oluşuyla ve diğer yönleriyle sinemadaki yerini de belirlemiştir.

1970'ler, Şoray, Sinema ve Toplum
Şoray, değişir gözüken bir şeylere karşın, 1970'lerin başlarında da sinema siyasetini hemen hemen aynen sürdürür. Yılda yine 10-12 film yapar. Ünlü yazarların eserlerine el atılır fakat başarılı olunmaz. Sultan Gelin, Cemo gibi yarım başarılar elde edilirken, Vukuat Var, Asiye Nasıl Kurtulur gibi filmler fiyaskoyla sonuçlanır. Ünlü yönetmenlerle (Atıf Yılmaz, Osman Seden, Halit Refiğ..) çalışmak da pek bir şey değiştirmez.

70'lerin başında yine zirvede gözükmektedir. Fakat o artık daha değişik, daha farklı birşey arama çabasındadır. 1972 yılında mesleki yaşamında yeni bir dönem açılır. Film sayısını ciddi anlamda azaltır. Bu yıla iki filmi damgasını vuracaktır. Biri Cemo dur. Bu filmin çekimlerinde Şoray attan düşer ve felç olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Olay, filme iyi bir reklam aracı olur. Asıl büyük tepkilere yol açan olay ise bir diğer filmi Dönüş tür. Çünkü Şoray'ın yönetmenlik denemesi yaptığı ilk filmdir. Şoray birçok çevrenin eleştirisine maruz kalır. Filmin başarılı olmayacağı düşünülür, fakat beklenenin aksine dikkat çeker ve başarılı olur. Şoray, eleştirmenlerin, sinema uzmanlarının ve de ciddi basının dikkatini çeker. Film yılın en büyük iş yapan filmi olur. Şoray a daha önce yüz çevirenler, bu kez onu sahiplenirler. Ayrıca Dönüş 1973'te Moskova Film Festivalinde özel bir ödül alır. Azap ta (1973) ikinci yönetmenlik denemesini gerçekleştirir fakat bu filmde başarılı olamaz.

70'lerin başlarında O hepsi birbirinin aynı, en azından benzeri dram veya komedilerden daha kişilikli, daha gerçekçi filmlere doğru kaymasında, belki yıllardır süre gelen aklı başında, sorumlu ve oldukça poltize bir eleştirinin katkısı olmuştur. Ama temel neden, Türk toplumunun o yıllardaki genel havasıdır. Artık sinema da o uzun yıllar sürdürdüğü pembe rüyadan uyanıyordu. Yönetmenler ilk defa gerçekçi konulara el atmakta, Anadolu bozkırlarında mekan bakmakta, köylü kadınların dramını keşfetmektedirler. Başta Türkan Şoray ve diğer ünlü starlar, gerçekten yaşamış ve yaşayan kadın portreleri çizmeye başlarlar. Konfeksiyon usulü yapılan filmlerin yerini daha gerçekçi konular, daha kapsamlı yaklaşımlar, daha bütüncül çabalar alır. Artık her film ayrı bir proje olup, çok daha dikkatle üzerinde durulacaktır. 76'da 3. Şoray yönetmenliği ürünü olan Bodrum Hakimi ni çeker ve yeniden sahnededir. Yerini yeniden sağlamlaştırmıştır. 1977'de en güzel filmlerinden biri olan Selvi Boylum al Yazmalım da oynar. Bu filmle Şoray a en iyi kadın oyuncu ödülü gelir.

1980ler ve Sonrası Şoray, Toplum ve Sinema
Bu hızlı dönemden sonra Şoray bir süre setlerden uzak kalır. 80'de film yapmaz. 1981'de ise son yönetmenlik ürünü olan Yılanı Öldürseler ile geri döner. Bu arada halk sinemaya gitmeyi reddeder. Artık yeni bir kuşak, yeni yönetmenler, yeni bir anlayış doğuyordu. (ve 80'li 90'lı yıllar boyunca Şoray'da bir çok yeni yönetmene destek verdi.) 1980'lerle bağımsız sinemanın önü açılır. 80'lerde sinemamız artık daha aydın, daha incelmiş ürünler, büyük kentin orta sınıflarına dönük hikayeler vermeye başlayan daha özel bir alan olmaya doğru gidecektir.

1983'te şarkıcı ve türkücülerin oynadığı arabesk ağırlıklı filmler Türk Sinemasındaki yerini ne kadar korumaya çalışsa da, kadın dünyalarını sorgulayan kadın filmleri öne çıkmaya başlayacaktır. Değişen koşullar ve yaşanan ekonomik krizler nedeniyle 1980-86 yıllarında ikişer filmle yetinmek zorunda kalan Türkan Şoray 1987'de bu sayıyı dörde çıkarır.

80'li yıllar Şoray'ın hem mesleğinde hem de özel yaşamında önemli değişikliklere sahne olacaktır. Şoray kanunları yıkılacak, oynadığı Mine adlı filmiyle kadın filmleri akımını da açacaktır. Özel yaşamında ise yirmi yılını feda ettiği Rüçhan Adlı yı 1983'te terk edecek, aynı yıl sinema ve tiyatro sanatçısı Cihan Ünal ile evlenecektir. 84'te annesini kaybedecek ve bir süre sonra kızı Yağmur dünyaya gelecektir. Şoray Ünal çifti beraber birkaç filmde beraber oynarlar fakat filmler beklenen işi yapmaz. 87'de çift ayrılır. 90'lı yılları da birkaç filmle kapatır Şoray. 94'te babasını, 95'te de büyük aşkı Rüçhan Adlı yı kaybeder. Bu yıllarda seyircisinin karşısına birkaç dizi filmle gelir. 2000 yılında çevirdiği İkinci Bahar adlı dizi ise diğerlerinden çok farklı bir yere sahip olacaktır.Ayrıca Türkan şoray Türkiye eğitiminede katkıda bulunmuştur.1973 yılında yaptırmış olduğu ilköğretim okulu Istanbul’un Hisarüstü semtinde yer almaktadır.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Dönüş - 1972
Azap - 1973
Bodrum Hakimi - 1978
Yılanı Öldürseler - 1981

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Buruk Acı 1969 
Yılanı Öldürseler 1981 

OYUNCU FİLMOGRAFİSİ
Aşk Rüzgarı 1960 
Köyde Bir Kız Sevdim 1960 
Güzeller Resmi Geçidi 1960 
Kardeş Uğruna 1961 
Afacan 1961 
Aşk Ve Yumruk 1961 
Dikenli Gül 1961 
Gönülden Gönüle 1961 
Kaderin Önüne Geçilmez 1961 
Sevimli Haydut 1961 
Utanmaz Adam 1961 
Hatırla Sevgilim 1961 
Siyah Melek (Zincirler Kırılırken) 1961 
Otobüs Yolcuları 1961 Nevin 
Melekler Şahidimdir 1961 
Ne Şeker Şey 1962 
Ümitler Kırılınca 1962 
Dikmen Yıldızı 1962 
Kırmızı Karanfiller 1962 
Allah Seviniz Dedi 1962 
Zorlu Damat 1962 Gönül 
Aşk Yarışı 1962 Zeynep 
Bardaktaki Adam 1962 
Bir Haydut Sevdim 1962 
Acı Hayat 1962 Nermin 
Billur Köşk 1962 
Biz de Arkadaş mıyız? 1962 Nihal 
Lekeli Kadın 1962 
Ayşecik Canımın İçi 1963 
Genç Kızlar 1963 
Badem Şekeri 1963 
Bütün Suçumuz Sevmek 1963 
Çalınan Aşk 1963 
İki Kocalı Kadın 1963 
Sayın Bayan 1963 
Küçük Beyin Kısmeti 1963 
Beni Osman Öldürdü 1963 
Adanalı Tayfur 1963 
Çapkın Kız 1963 
Köroğlu-Dağlar Kralı 1963 
Acı Aşk 1963 
Öksüz Kız 1964 
Bomba Gibi Kız 1964 
Yılların Ardından 1964 
Bücür 1964 
Gençlik Rüzgarı 1964 Fatma 
Gözleri Ömre Bedel 1964 
Kader Kapıyı Çaldı 1964 
Macera Kadını 1964 
Anasının Kuzusu 1964 
Kızgın Delikanlı 1964 
Adanalı Tayfur Kardeşler 1964 
Fıstık Gibi Maşallah 1964 Gülten 
Mualla 1964 
Dağların Aslanı 1964 
Vahşi Gelin 1965 
Veda Busesi 1965 
Ekmekçi Kadın 1965 
Elveda Sevgilim 1965 
Garip Bir İzdivaç 1965 
Hayatımın Kadını 1965 
Siyah Gözler 1965 
Sürtük 1965 
Komşunun Tavuğu 1965 
Seven Kadın Unutmaz 1965 
Sana Layık Değilim 1965 Türkan 
Çamaşırcı Güzeli 1966 
El Kızı 1966 
Eli Maşalı 1966 
Ferhat ile Şirin 1966 
Günahkar Kadın 1966 
Karanfilli Kadın 1966 
Meyhanenin Gülü 1966 
Siyah Gül 1966 
Düğün Gecesi 1966 
Altın Küpeler 1966 
Anaların Günahı 1966 
Meleklerin İntikamı 1966 
Kenarın Dilberi 1966 
Çalıkuşu 1966 Feride 
Akşam Güneşi 1966 Jülide 
Tapılacak Kadın 1967 
Her Zaman Kalbimdesin 1967 
Kara Duvaklı Gelin 1967 
Kelepçeli Melek 1967 
Ölümsüz Kadın 1967 
Sinekli Bakkal 1967 Rabia 
Ağlayan Kadın 1967 
Ana 1967 Döndü 
Ayrılsak da Beraberiz 1967 
Bir Soförun Gizli Defteri 1967 
Bir Dağ Masalı 1967 
Kadın Değil, Baş Belası 1968 Çengi Naciye 
Kadın İntikamı 1968 
Ağla Gözlerim 1968 
Artık Sevmiyeceğim 1968 
Aşk Eski Bir Yalan 1968 
Dünyanın En Güzel Kadını 1968 
Kadın Severse 1968 
Abbase Sultan 1968 Abbase 
Hapishane Gelini 1968 Çengi Naciye 
Ayşem 1968 Ayşe 
Vesikalı Yarim 1968 Sabiha 
Kahveci Güzeli 1968 Nermin 
Günah Bende Mi? 1969 
Kölen Olayım 1969 
Ateşli Çingene 1969 
Seninle Ölmek İstiyorum 1969 Selma 
Sana Dönmeyeceğim 1969 
Sonbahar Rüzgarları 1969 Nalan 
Aşk Mabudesi 1969 Leyla 
Fosforlu Cevriye 1969 Fosforlu Cevriye Necla 
Buruk Acı 1969 Ülker 
Bana Derler Fosforlu 1969 Fosforlu 
Mağrur Kadın 1970 
Buğulu Gözler 1970 
Tatlı Meleğim 1970 Leyla 
Herkesin Sevgilisi 1970 
Merhamet 1970 
Arım, Balım, Peteğim 1970 Zeynep 
Birleşen Yollar 1970 Feyza 
Hayatım Sana Feda 1970 
Bülbül Yuvası 1970 
Kara Gözlüm 1970 Azize 
Mazi Kalbimde Yaradır 1970 Şükran/Türkan 
Ağlayan Melek 1970 Sabahat 
Bir Genç Kızın Romanı 1971 Selma 
Gülüm, Balım, Çiçeğim 1971 
Bir Kadın Kayboldu 1971 
Sevmek Ve Ölmek Zamanı 1971 
Gelin Çiçeği 1971 
Mavi Eşarp 1971 Leyla 
Yedi Kocalı Hürmüz 1971 Hürmüz 
Güllü 1971 Güllü 
Unutulan Kadın 1971 Zeynep 
Melek Mi Şeytan Mı? / Asrın Kadını 1971 Nesrin 
Ateş Parçası 1971 Azize 
Vukuat Var 1972 Güllü 
Cemo 1972 Cemo 
Dönüş 1972 Gülcan 
Çile 1972 Elif 
Zulüm 1972 Ayla 
Sisli Hatıralar 1972 Dürrin Akbel 
Dert Bende 1973 
Gazi Kadın / Nene Hatun 1973 Zeynep 
Mahpus 1973 Ümmühan 
Namus Borcu 1973 
Yalancı / Çok Yalnızım 1973 
Sultan Gelin 1973 Sultan 
Asiye Nasıl Kurtulur 1973 
Güllü Geliyor Güllü 1973 Güllü 
Azap 1973 Elif 
Açlık 1974 Meryem 
Çılgınlar 1974 
Yüreğimde Yare Var 1974 Nurten 
Şenlik Var / Bal Kız 1974 Zeliş/Leyla Taner 
Acele Koca Aranıyor 1975 
Devlerin Aşkı 1976 
Bodrum Hakimi 1976 Nevin 
Deprem 1976 Zeynep 
Dila Hanım 1977 Dila Hanım 
Selvi Boylum, Al Yazmalım 1977 Asya 
Baraj 1977 Ayşe 
Tatlı Nigar 1978 Nigar 
Cevriyem 1978 Cevriye 
Bir Aşk Masalı 1978 Banu 
Sultan 1978 Sultan 
Hazal 1979 Hazal 
Küskün Çiçek 1979 
Yılanı Öldürseler 1981 Esme 
Seni Kalbime Gömdüm 1982 Eylül 
Mine 1982 Mine 
Metres 1983 
Seni Seviyorum 1983 Aygül,Selma 
Bir Sevgi İstiyorum 1984 Melike 
Bir Kadın Bir Hayat 1985 
Körebe 1985 Meral 
Rumuz Goncagül 1987 Gülsün 
On Kadın 1987 
Gramofon Avrat 1987 Cemile 
Hayallerim, Aşkım Ve Sen 1987 Derya Altınay 
Ada 1988 Eser 
Ölü Bir Deniz 1989 Yüksel 
Berdel 1990 
Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu 1990 
Menekşe Koyu 1991 Neriman 
Şahmaran 1993 Sultan 
Tatlı Betüş 1993 Betüş 
Bir Aşk Uğruna 1994 Selma 
Yer Çekimli Aşklar 1995 
Gözlerinde Son Gece 1996 
Nihavend Mucize 1997 Suzan 
İkinci Bahar 1999 Hanım 
Tatlı Hayat 2001 Sevinç 
Gönderilmemiş Mektuplar 2002 Gülfem 
Mürüvvetsiz Mürüvvet 2004 Mürüvvet
Cemile - 2006

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI
Buruk Acı 1969 
Dönüş 1972

ÖDÜLLERİ
- 1964 I. Antalya Film Festivali. Acı Hayat la en başarılı kadın oyuncu. (Altın Portakal)
- 1968 5. Antalya Film Festivali: Vesikalı Yarim le en başarılı kadın oyuncu. (Altın Portakal)
- 1969 Ekspress Gazetesi: Halk oyu ile yılın kadın artisti
- 1971 Ekspress Gazetesi: Halk oyu ile yılın kadın artisti.
- 1973 5. Adana Film Festivali: Mahpusla en başarılı kadın oyuncu. (altın Koza)
- Moskova Film Şenliği (Rusya): Dönüşle özel ödül.
- Ankara Gazeteciler Cemiyeti: Yılın Artisti
- Kelebek Gazetesi: Halk oyu ile yılın kadın sanatçısı.
- Kıbrıs Gazeteciler Cemiyeti: Yılın Sanatçısı
- Tercüman Gazetesi: Halk oyu ile en iyi sanatçı
- İzmir Kadınlar Birliği: Dönüş ile en iyi kadın oyuncu.
- 1978 Taşkent Film Şenliği: Selvi Boylum Al Yazmalım la Uluslararası Aytmatov Kulübü nün geleneksel ödülü.
- 1987 27. Antalya Film Festivali: Hayallerim, Aşkın ve Sen deki yorumuyla en iyi kadın oyuncu. (Altın Portakal)
- 1990 2. İzmir Film Festivali: Altın Artemis onur ödülü.
- 1992 8. Bastia Akdeniz Sinemaları Festivali Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu filmindeki  yorumuyla en iyi kadın oyuncu.
- 1994 6. Ankara Film Festivali: Emek ödülü.
- 31. Antalya Film Festivali: Bir Aşk Uğruna filmindeki yorumuyla en iyi kadın oyuncu. (Altın Portakal)
- 1996 15. Uluslararası İstanbul Film Festivali: Sinema onur ödülü
- Magazin Gazekiciler Derneği 4. Altın Objektif Ödülü, Onur Ödülü.
- 1999 Roma Film Festivali: Büyük Ödül
- 2. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali: Kadın yönetmen ödülü.
- 2000 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi: Zirvedekiler 2000 ödülü
- 31. Antalya Film Festivali: Bir Aşk Uğruna filmindeki yorumuyla en iyi kadın oyuncu. (Altın Portakal)
- 2001 Sakıp Sabancı Türk Kalp Vakfı: İkinci Bahar dizisiyle iyi kalp ödülü.
- 2001 İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi-Tekofaks Panasonic: İkinci Bahar dizisindeki rolüyle 2000 yılının başarılı iletişimci ödülü.
- Akademi İstanbul: Yılın en başarılı sanatçısı ödülü.Kaynak
Türk Sineması Veri Tabanı
Internet Movie Database
Sinemaya Giriş / Prof. Dr. Alim Şerif ONARAN / Filiz Kitapevi Ekim 1999
http://www.turkansoray.com
Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Sami GÜÇLÜ Ümit ELÇİ »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Derhenêrekê/î Rexne Bike - Bir Yönetmen Eleştir

19 Şub 2013
Ahmet Soner
Ahmet Soner

1945 yılında Üsküdar’da doğan Ahmet Soner, Liseden sonra eğitimini sürdürmedi. Atıf Yılmaz, Lütfü Akad, Vedat Türkali, Yavuz Özkan, Şerif Gören gibi yönetmenlerle ve 1971'de Yılmaz Güney ile çalıştı. (İlk Ustam...)İlk kısa...

Zêdetir-Devamı...
23 Şub 2013
Bijan Zamanpira
Bijan Zamanpira

Bijan Zamanpira was born in Sanandaj, Iran in 1965. He studied Persian language and literature at Payame Noor University in Tehran and has directed eleven short films and documentaries. ABOUT...

Zêdetir-Devamı...
23 Şub 2013
Ali Kemal Çınar
Ali Kemal Çınar

Diyarbakır, 1976 doğumlu. Diyarbakır'da yaşıyor. Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü'nden mezun oldu. Film üretimini doğduğu ve yaşadığı şehir olan Diyarbakır'da sürdürmektedir.

Zêdetir-Devamı...
10 Oca 2013
Bülent Gündüz
Bülent Gündüz

Bülent Gündüz (z. 18ê berfanbarê 1976, Qereyazî) derhêner û nivîskarekî kurd e. Bülent Gündüz li gundê Kosa, li Qereyaziya Erzîromê ji dayik bûye. Piştî perwedeyiya serata li vî gundê, ew lîseyê li Erzîromê diqedîne....

Zêdetir-Devamı...
20 Tem 2013
Kudret GÜNEŞ
Kudret GÜNEŞ

Ankara’nın küçük bir köyünde dünyaya gelen Kudret Türkçeyi ilkokula başladığı yıl öğrendi. İlk, orta ve lise öğrenimini Anadolu’nun küçük bir kasabasında bitirdi. 

Zêdetir-Devamı...
06 Oca 2013
Ayten Mutlu Saray
Ayten Mutlu Saray

Doğum Tarihi, Yeri - YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ Zara - 2009Roma 3. Heviya Azadiye Kürt Sinema Festivali, Gösterim. 2010YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER La Mort En Exil - 2002 .... Kurmaca

Zêdetir-Devamı...
11 Oca 2013
Murat Balkî
Murat Balkî

Murat Balkî derhênereke kurd e. Murat Balkî li Dêrsimê ji dayik bûye û li Stenbolê aboriya şirketan û dûra jî aboriya film û televizyonê xwendiye.

Zêdetir-Devamı...
01 May 2013
Deniz Oğuzsoy
Deniz Oğuzsoy

Doğum Tarihi - 14 Ekim 1979 Diyarbakırdeniz.212 @ hotmail.com Fırat Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo-TV ve Sinema bölümü öğrencisi. Kısa film çalışmalarını kısa-ca film atölyesinde sürdürmektedir.

Zêdetir-Devamı...
11 Oca 2013
Nizamettin Ariç
Nizamettin Ariç

Nizamettin Ariç hunermendekî kurd e. Bi muzîk û fîlmên xwe tê nas kirin. Ew bi navê Feqiyê Teyran hatiye naskirin, lê belê navê wî yê rastîn Nizamettin Ariç e.

Zêdetir-Devamı...
11 Mar 2013
Bişar M.Tahir
Bişar M.Tahir

Jînenîgarî Bişar M.Tahir li sala 1973 de li Duhok ê dayikbû û ji sala 1989 heta nuha karê şanoyê dike û nêzîkê 10 şanoyan de derhênerî kiriye herwusa beşdariya 25 şanoyan...

Zêdetir-Devamı...
07 Oca 2013
Nazmi Kırık
Nazmi Kırık

Nazmî Kirik şanoger û hunermendê sînemayê Di sala 1976an de li Diyarbekirê ji dayik bû. Dibistana navincî li Qoserê lîseyê jî li Diyarbekirê xwend. Di dema perwerdehiya xwe de li Şaxa Amedê ya Navenda Çanda Mezopotamyayê...

Zêdetir-Devamı...
28 Mar 2013
Allan Amin
Allan Amin

Allan AminFrom Wikipedia, the free encyclopediaAllan Amin is an action director in India's Bollywood, Tollywood and Mollywood film industries. He received the Filmfare Award for Best Action in 2001, 2004...

Zêdetir-Devamı...
24 Şub 2013
Havi İbrahim
Havi İbrahim

Havi İbrahim is a Kürt - Irak film yönetmeni. O taşındı İngiltere o çağdaş sanat eğitimi daha sonra 2001 yılında University of Lincoln ve sonra da televizyon ve film Tasarım...

Zêdetir-Devamı...

Şopandina Derhênerên Dawî - En Son Bakılan Yönetmenler

Ümit ELÇİ

Ümit ELÇİ

Rojbûn: 1 Çile 1948 Bûngeh: Silifke/Mersin Perwerdehî : Zanîngehê Bogaziçi Wêjeyê Îngilî...

Derhênerên Ku Nû Hatin Barkirin - Yeni Eklenen Yönetmenler

Ayhan Sarıgöl

Ayhan Sarıgöl

Doğum Tarihi - YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER Kesit (Qilm) - 2013 .... Kurmaca1. Am...

Derhênerên Kurd - Kürt Yönetmenler

Mesud Arif Salih

Mesud Arif Salih

Mesud Arif Salih derhênerekî kurd e. Mesud Arif Salih li Duhokê li başûrê Kurdistanê hati...

Hevpeyvîn - Röportajlar

A. Haluk Ünal Röportajı

A. Haluk Ünal Röportajı

Drama İstanbul Film Atölyesi'nin kurucularından Ahmet Haluk Ünal ile söyleşimize sanatla t...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 389 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 389 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.