gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Fîlmên Yilmaz Guney - Yılmaz Güney Film

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Yılmaz Güney filmleri » Yarın son gündür
A+ R A-

Yarın son gündür

Oylayın / Deng bidin
(0 oy)
ılmaz güney yarin son gundur (1971)
Rating: 7.8 / 10 from 26 users
Yayınlanma Tarihi: 1971 (Turkey)
Ülke: Turkey
Süre: min
Tür: Action
Yönetmen: Yilmaz Güney
Yazar:  
Oyuncular: Nükhet Egeli, Fatma Girik, Yilmaz Güney
Konu:  
   
   
   

 Le Clan des Siciliens’ (1969) (Morricone) melodisi. Kara Çocuk, Tarih kitabının (Emin Oktay) arasına sakladığı Tom Miks’i okuyan Mavi Çocuk’un resmini yapıyor..
Mavi Çocuk (Nevin Akkaya’nın sesi ile) ; “Peki, Nizam-ı Cedit ne demektir?”
Kara Çocuk (Abdurrahman Palay’ın sesi ile) ; “Nizam-ı Cedit, III.Selim tarafından kurulmuş, Fransa’dan getirilen teknik uzmanlar idaresinde düzenlediği ıslahat ordusudur.”
Mavi Çocuk ; “Peki, Duyun-u Umumiye nedir?”
Kara Çocuk ; “Duyun-u Umumiye, genel borçlar anlamında olup Osmanlı Devletinin yabancılara olan borçlarını tahsil etmek için kurulan bir teşkilattır. Pekala, Sekban-ı Cedit ne demektir?”
Mavi Çocuk ; “Sekban-ı Cedit? [‘Thème de Borsalino’ (1970) (Claude Bolling) melodisi başlar] Sekban-ı Cedit? Daha oraya gelmedim.”
Aynı soruyu, biraz sonra Komiser Süleyman da (Kara Çocuk ona Sümüklü Sülüman diyor) yanıtlayamaz. (Yılmaz Güney, çok akıllı bir şekilde, film boyunca sorulan bu sorunun yanıtını öğrenmeyi seyirciye bırakmış.)

Emniyet Müdürü (Mümtaz Ener’in sesi ile), bir slayt gösterisi ile memurlarına eski suçluları tanıtıyor ; “..İşte belanın 9 türlüsü Kara Çocuk..Sürgünden yeni döndü. Şimdi kuluçka devresinde. Fakat her an bir şeyler yapması mümkündür..Bu da Mavi Çocuk, Kara Çocuk’un sevgilisi. Hiç ayrılmazlar. Hayatın her türlü belasını, cefasını ve sefasını beraber bölüşürler. Kara Çocuk’a 20 metre yaklaşan, tehlike hudutları dahiline girmiş sayılır. Şimdi cezalarını bitirmiş uslu çocuklar gibi kendi hayatlarını yaşıyorlar..”
İkisi de ‘yeni ve güzel bir yaşam’ istiyor ama.. ‘Adını Anmayacağım’ (1971) (Mehmet Erbulan / İsmet Nedim) şarkısını söyleyip uçurtma uçurdukları tepede Mavi Çocuk’un sözleri (üstelik uçurtmaları da düşüyor) olacakların habercisi gibi ; “Bazen bu güzel günler kısa sürecek sanıyorum..” Kaderin cilvesi, en iyi arkadaşları bir komiserdir. Kara Çocuk ona “Yahu, sen Padişah da olsan benim için Sümüklü Sülüman’sın. Ne kasılıp (aslında aile sorunları nedeniyle ne kadar mutsuz olduğunu bir bilse) duruyorsun be?” diyor. (Filmin iç acıtan sonunda evdeki huzursuzluk etkili olmuştur belki de.) 
Kahramanlarımızın can düşmanı Yakup ve Rıza’yı Emniyet Müdürü şöyle anlatıyor ; “Aslan Avcısı Yakup ; Büyük teşkilatçı ve kaçakçı. Zengin bir ailenin çocuğu. İşlerini hesaplı kitaplı görür. Hukukun bütün boşluklarını değerlendirmeye çalışır. Tilki gibi kurnaz ve gaddar bir adamdır. Pehlivan Rıza ; Eski pehlivanlardan. Şimdi kanunsuz yolun sayılılarından. Çok kuvvetlidir. Adına Kemik Kıran derler.”
İkisi de tedirgin ; “..Bizim için iki yol var..Kara Çocuk’la anlaşabilirsek ne âlâ, anlaşamazsak ‘malum’.” Olumsuz yanıt alınca (“Bak Aslan Avcısı Yakup Bey, ben emekliye ayrıldım artık. Kanunsuz işlere paydos”) ‘malum’u gerçekleştirmek için evini basarlar. Ama Kara Çocuk onları ‘kurşun yağmuru’na tutuyor. İki kişi ölür. Mavi Çocuk ; “Zor günler yeniden başladı Kara Çocuk. Artık hayat bizim için kolay değil. Hakkımızda ‘vur emri’ var.” 
Bundan sonra onları 34 FR 931 plakalı kırmızı arabalarıyla Bonnie ve Clyde gibi (Agâh Özgüç) umutsuz bir kaçış içinde görüyoruz. Üstelik Mavi Çocuk hamileymiş. Para bulabilmek için Cazip Bey’in yanında çalışan Zülfikâr’ı kaçırırlar. Kaçırdıklarıyla kalırlar çünkü Cazip Bey onlara metelik koklatmaz. 
1971. ‘Bol’ geldiği ve ‘lüx’ olduğu iddia edilen başka şeyler gibi Kara Çocuk da yolun sonuna geliyor.
Film biterken Belgrat Ormanı. Eski, terkedilmiş bir değirmen. Peş peşe dinlediğimiz iki güzel melodi ; ‘Le Passager de la Pluie’ filminden (1969) ‘Theme Mellie’ (Lai) ve ‘Sunflower’ (1970) filminden ‘Love Theme from Sunflower/The Parting in Milan’ (Henry Mancini). Yerde iki kırmızı gül. Kanlar içindeki Kara Çocuk’a sarılmış gözü yaşlı Mavi Çocuk. Biraz ilerde, olaya zamanında müdahale edememiş olan Komiser Süleyman. ‘The Retreat’ (1970) (Mancini).

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Umut 1970 Ağıt filmi 1972 »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:1460

Son Smeshnogo Cheloveka (1992)

Temaşekirin-İzleme:1375

Stalingrad

Temaşekirin-İzleme:11549

Fifty Dead Men Walking – 50 Ölü Adam

Temaşekirin-İzleme:2342

Serçelerin Şarkısı

Temaşekirin-İzleme:1468

Ayı Yogi / Yogi Bear 3D

Temaşekirin-İzleme:1172

Fanaa

Temaşekirin-İzleme:1253

Hayvan Çiftliği

Temaşekirin-İzleme:1312

Babam ve Oğlum

Temaşekirin-İzleme:1188

Melekler ve Şeytanlar 2009

Temaşekirin-İzleme:1140

BAY VE BAYAN SMITH

Temaşekirin-İzleme:1320

Peter Pan (1953)

Temaşekirin-İzleme:1245

Mavi

Temaşekirin-İzleme:1523

Broken Blossoms (1919)

Temaşekirin-İzleme:1288

Arslanı Kuzulara / Lions for Lambs

Temaşekirin-İzleme:3113

Sükut

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

Talaash

Talaash

Polis müfettişi Surjan (Aamir Khan) oğlu Karen'i bir kaza sonucu kaybettiğinden eşi Roshin...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 432 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 432 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.