gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik
Anasayfa - Mal » Manifesto
A+ R A-
e-Posta Yazdır PDF
 

sinemaya kurdi logo 2

Sinemayakurdi.com, sanatın bir yaam tarzı olduu prensibiyle sinemayı bir sanat olarak ele alıp, sinemayı tarihsel deerlerin güne yansıması olarak deerlendirmekte ve aynı zamanda sinemayı, hakikat rejiminin ifade gücü olarak ele almaktadır.

Sinemayakurdi.com web sitesi, özelde Kürt Sinemasının, genelde ise Dünya Sinemasının sinema tarihinin sevilen filmlerinin Demokratik, Ekolojik ve Cinsiyet Özgürlükçü Paradigma eksenli deerlendirmeleri, güncel festivallerde öne çıkan eserlerin sine-analizleri ve sine- festival deerlendirmeleriyle sinemanın yaratıcı enerjisi, ve filmlerin aktüel devinimi içindedir. Kürt kültürü ve sanatı açısından ayrıca bir ilke imza atmıolan Sinemayakurdi.com web sitesi devrimci-demokrat yönetmenleri, sinemacıları bir araya getirerek kolektif bir hizmete zemin sunmaktadır.

Sinemayakurdi.com, Daha genikapsamlı içeriiyle özgün Kürtçe ve Türkçe makaleler, haberler, sinopsisler röportajlar yayınlayarak bu eserleri fikirsel bir mercek altında sosyal medyada sunmaktadır. Bu eserleri inceleyen, okuyan bir çok sinemacı tarafından deerlendirilmekte, yorumlar gelitirilmektedir.

Sinemayakurdi.com, Türkiye ve Kürdistan’da sinema ve görsel video alanlarında film gösterimleri, sine-paneller, aratırma, yayın ve eitim çalımaları yapmak, özellikle Kürt sinemacılara kendilerini gelitirebilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri bir merkez sunma, kolektif bir üretim modeli oluturabilme amacıyla kurulmutur” demektedir. Bunun yanı sıra Sinemayakurdi.com Sinemayı sermayenin kontrolünde, sadece parası olanın üretebildii bir sanat olmaktan çıkarmak için bunun fikrini, inancını, dilini yeni makaleler ve pratik örnekler üzerinden yeniden göstermeyi, kanıtlamayı, tartımayı ve buradan yeni umutlar üretmeyi amaçlar” demektedir.

Sinemayakurdi.com Kendisini her türlü dogmatizmden, sansürcülükten ve kısıtlamadan baımsız olarak tarif etmektedir. DaSinemasına ilikin filmler yayınlayan site ayrıca 1926 yılında Ermenistan’da çekilen ve Kürtlerin yaamını sergileyen Zare isimli filmi sosyal medyada ilk kez yayınlayarak bir ilke imza atmıtır.

www.facebook.com/Sinecav

www.sinemayakurdi.com

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 382 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 382 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.