gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Derhênerên Kurd ên ku zedetirîn hatine şopandin - En takip edilen Kürt yönetmenler

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » kürt yönetmenler » Hasan Demirtaş
A+ R A-

Hasan Demirtaş

Oylayın / Deng bidin
(3 oy)

1 Ocak 1990, Mardin doğumlu. Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Kocasırt köyünde doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini Mardin de tamamladı. 2004- 2007 yılları arasında Mardin Spor Paf takımında oynadı. 1999 yılından beri üyesi olduğu Mardin Gençlik ve Kültür Evinde sosyal sorumluluk projelerine katıldı. Uluslararası olan VARIANT VISIONS TO CULTURES (KÜLTÜRLER ARASI DIYALOG) projesine katıldı. 10-16 temmuz 2010 tarihleri arasında Mardin Gençlik Derneğinin Letonya da düzenlemiş olduğu 7 merak (7 wonders) projesine katıldı. Gençlik Evi bünyesinde olan Figürsüz Masallar tiyatro grubunda üç yıl oyuncu olarak rol aldı. Gençlik Evinde Fotoğrafçılık , Belgesel ve Sinema eğitimi aldı.Hüseyin Kuzunun düzenlemiş olduğu Sinema Evi atölyesine katıldı. Mardin Gençlik ve Kültür Evinin 08-11 2009 tarihleri arasında Gap Gençlik Festivalinde görev aldı.Batmanda düzenlenen 07-10 2010 tarihleri arasında 2.Uluslararası Gap Gençlik Festivalinde görev aldı. 2006-2009 yılları arasında Mardin’de Toplum Gönüllüleri dönemsel yaz projelerine katıldı.2009 yılında Mardin Toplum Gönüllüleri kuruculuğunu yaptı ve Tog’da Demokrasi ve haklarımızın Eğitmenliğini yapmakta.. Ağabeyinin çektiği ve başrolde babasının oynadığı Babam Tarih Yapıyor adlı belgeselde oyunculuk ve görüntü yönetmeni asistanlığı yaptı. 2009 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunu kazandı. Marmara Üniversitesine yatay geçiş yaptı Bahçeşehir Üniversitesinde de Derviş Zaim’in senaryo derslerini almaktadır. Hala aktif olarak Mardin Gençlik ve Kültür Evinde çalışmalarını sürdürmektedir. Marmara Üniversitesi Toplum Gönüllülerinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI BELGESEL FİLMLER 

Engel Siz - 2012
2. Uluslararası Ficts İstanbul Spor Filmleri Festivali, Jüri Özel Ödülü. 2012

 

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER 
Dar Alan (Tengav) (Tight Space) - 2013 .... Kurmaca, 00:15:00
18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Competition Finalist & Screening. 2013

 

DİĞER FİLMOGRAFİSİ 
Gezici Nalbant - 2008 .... Set Amiri, Görüntü Yönetmeni Asistanı (Belgesel)
Babam Tarih Yapıyor - 2010 .... Oyuncu, Görüntü Yönetmeni Asistanı (Belgesel)
Harran Yok Olmasın - 2010 .... Yardımcı Yönetmen (Belgesel)

Kaynak
Hasan DEMİRTAŞ
hasan47_ @ hotmail.com

 

Hasan Demirtaş was born in Mardin in 1990. He finished his primary and high school education in Mardin. He played football between 2004 and 2007 at Mardin Sports Club Youth Team. He, later on, participated in national and international social responsibility projects within Mardin Youth and Culture House of where he has been a member since 1999. He was one of the co-founders of the Foundation of Society Volunteers in Mardin (TOG), 2009, where he has been a trainer in democracy and human rights at TOG. For three years, he performed as one of the actors in a play, Stories without Figures, created by the Youth House. He participated in Cinema House workshops organized by Huseyin Kuzu. In 2009, he began attending the School of Physical Education and Sports at Mustafa Kemal University, and then transferred to Marmara University with the same major. He was a member of the directing crew of Derviş Zaim’s movie, The Fish. Currently, he takes scenario and script classes from Derviş Zaim.

 


 

Tengav

Kurdî

Dîroka Çêkirinê 2013

Format: Kurmaca, Renkli, Türkçe

Derhêner: Hasan Demirtaş

Senaryo: Hasan Demirtaş
Lîstikvan: Salih Ünal Öz, Halime Kandemir

Mijar: Ev fîlm li ser bajaroka kevnar a Heskîfê hatiye kişandin. Heskîf gav bi gav di nav avê de dimîne, her roja ku diçe Heskif ji giyana mirovatiyê dûr dikeve, dîrok yek bi yek wenda dibe. Dîrokêk ku wenda bibe jî goreke ku dapîra Cemîleyê naxwaze di bin avê de bimîne ye. Dapîra cemilê rondikên çavên xwe bi benda Heskifê re diqe yek..Di nav neçaretiyekê de xwe bi gorê re dipêçe. Dayika cemîlê dixwazê bêje ku hebuna min jî di nav heskîfê de bi vê gorê re têkeve binê avê. Bi vê wateyê ev fîlm giredayina  dîrok, Heskîf û mirovatiyê baş nîşanî mirov dixe. Her wekî din rista Elî û hevalên wî jî di nav lêgerinekê de ne, ev lê gerin jî rastiya azadiya axa mirov nîşan dixe. Dapir bi gorê re, zarok bi lêgerinekê re dibejin dîrok roja me ye, roja me dîrok e..


English

 Written and Directed by Hasan Demirtaş

Cast: Salih Ünal Öz, Halime Kandemir
Short / 15 min. / 2013

Synopsis
The film is about a village located by Tigris River, which has been endangered of getting submerged and losing all if its cultural heritage because of Ilısu Dam, which is being planned in Hasankeyf. Ali and his friends work as guides for tourists visiting Hasankeyf, a natural wonder. After telling tourists about Hasankeyf and its beauty, kids gather in the football pitch. Each day it gets more and more difficult to find a place to play football because of the rising waterline. Granny Cemile, who stands by the grave, is so sad because of the grave going underwater.

dar alan 2

Türkçe

Yapım Tarihi: 2013

Süre: 00:15:00
Format: Kurmaca, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Hasan Demirtaş
Senaryo: Hasan Demirtaş
Oyuncular: Salih Ünal Öz, Halime Kandemir

Konu: Bu film Hasankeyf üzerinde planlanan Ilısu barajı ile sular altında kalma ve tüm kültürel hazinesini yitirme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Dicle nehri kıyısında kurulan yerleşim yerini anlatıyor. Ali ve arkadaşları doğa harikası olan Hasankeyf’i ziyaret eden turistlere hasan keyfi anlatır.Hasankeyfteki çocuklar turistlere doğa harikası Hasankeyfi tanıttıktan sonra oyun alanında toplanmaya başlarlar.Her , buldukları alan gün geçtikçe sular altında kalır .Mezar başında duran , Cemile nineyi mezarın sular altında kalmasının hüznü sarar… Cemile nine mezarı kendisiyle yaşatması için mezar taşını ve mezardan toprak alarak Hasankeyf’in tepesine alır… Çocuklar ise bir sıra halinde Hasankeyf’in tepesine çıkarlar yeni bir oyun alanı bulma umuduyla…

 

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Gülistan Acet Chepo Gewez »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Derhenêrekê/î Rexne Bike - Bir Yönetmen Eleştir

20 Tem 2013
Kudret GÜNEŞ
Kudret GÜNEŞ

Ankara’nın küçük bir köyünde dünyaya gelen Kudret Türkçeyi ilkokula başladığı yıl öğrendi. İlk, orta ve lise öğrenimini Anadolu’nun küçük bir kasabasında bitirdi. 

Zêdetir-Devamı...
22 Şub 2013
Çayan Demirel
Çayan Demirel

Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Belgesel Ödülü'nü alan 5 No'lu Cezaevi'nin yönetmeni Çayan Demirel, üniversitede iktisat okuyan bir isim. Belgesel çekmek dışında bir işi olmadığını söyleyen Demirel 'Bugüne kadar...

Zêdetir-Devamı...
23 Oca 2013
İrfan ATASOY
İrfan ATASOY

Doğum Tarihi - 3 Şubat 1937, Adana

Zêdetir-Devamı...
07 Oca 2013
Sabite Kaya Ekinci
Sabite Kaya Ekinci

Sabîte Kaya derhênereke kurd e. Sabîte Kaya ji bajarê Muşê ji bakurê Kurdistanê ye. Ew 14 salan wekî mamoste li Stenbolê xebitiye. Ji sala 2005'a ta 2006'a ew li Stenbolê beşdarî kursekî “zanista film û televizyonê” bûye.

Zêdetir-Devamı...
07 Oca 2013
Züli Aladağ
Züli Aladağ

Kürt olanı Alman, yönetmen, senarist. 1966 Van doğumlu. 1973 yılında Almanya'nın Stuttgart kentine okuma amacıyla gitti. Orada tiyatro eğitimi (Theaterwissenschaften) aldı.

Zêdetir-Devamı...
07 Oca 2013
Nuray Şahin
Nuray Şahin

1994 yılında Almanya’ya yerleşerek Berlin’de Alman Film Akademisi’ni (DFFB) bitiren Kürt yönetmen  Şahin, ‘Güneş Kadar Uzak’, ‘Dar+’, ‘Son Kurşun’ ve ‘Lotus Çiçeği’ isimli filmlere imza attı.

Zêdetir-Devamı...
19 Şub 2013
Asmin Bayram
Asmin Bayram

1987 yılında Diyarbakır merkezde doğdu. İlköğretim ve liseyi Diyarbakır’da tamamladı. 2005 yılından itibaren Dicle Haber Ajansı (DİHA) Görsel Servisi’nde çalışmaya başladı. 2009 yılında ise Sim Prodüksiyon’da kameraman ve montaj elemanı...

Zêdetir-Devamı...
06 Oca 2013
Ayten Mutlu Saray
Ayten Mutlu Saray

Doğum Tarihi, Yeri - YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ Zara - 2009Roma 3. Heviya Azadiye Kürt Sinema Festivali, Gösterim. 2010YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER La Mort En Exil - 2002 .... Kurmaca

Zêdetir-Devamı...
08 Oca 2013
Mehdi Hesen
Mehdi Hesen

Mehdi Hesen Ebil’deki Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde tiyatro eğitimi aldı. Kürdistan TV’de yönetmen olarak çalışan Hesen “Su” adlı (2007) bir kısa film çekti. “Su” 2007’de düzenlenen 5. Londra Kürt Film Festivali bünyesinde düzenlenen...

Zêdetir-Devamı...
23 Oca 2013
Mahir CANOVA
Mahir CANOVA

Doğum Tarihi : 1915, KavalaÖlüm Tarihi : 16 Şubat 1993

Zêdetir-Devamı...
23 Oca 2013
Çağan IRMAK
Çağan IRMAK

Doğum Tarihi : 1970, İzmir, Seferihisar

Zêdetir-Devamı...
01 May 2013
Şepol Ebasî
Şepol Ebasî

Şepol Ebasî, hunermend û filîmsazê Kurd, dibêjit, destpêka Sînama Kurdî heye, lê ji rûyê hunerî ve û weka sinaat, Kurd ne gihiştine wê qonaxê karibin bêjîn, me Sînema Kurdî heye....

Zêdetir-Devamı...
05 Oca 2013
Ayşe Polat
Ayşe Polat

Ayşe Polat (d. 1970, Malatya), Kürt Alman film yönetmeni. 1978 yılında Almanya'nın Hamburg kentine göç eden bir Kürt-işçi ailesinin 3. çocuğudur.

Zêdetir-Devamı...

Şopandina Derhênerên Dawî - En Son Bakılan Yönetmenler

Behrooz ASRARI

Behrooz ASRARI

Behrooz ASRARI Bom in 1966. For 20 years I work as a filmmaker, photographer and teac...

Derhênerên Ku Nû Hatin Barkirin - Yeni Eklenen Yönetmenler

Ayhan Sarıgöl

Ayhan Sarıgöl

Doğum Tarihi - YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER Kesit (Qilm) - 2013 .... Kurmaca1. Am...

Derhênerên Kurd - Kürt Yönetmenler

Lauand Omar

Lauand Omar

Omar genç bir Kürt yönetmen olmasının yanı sıra, senaryo yazarlığı ve produktörlük de yapı...

Hevpeyvîn - Röportajlar

Zülfiye Akkulak Röportajı

Zülfiye Akkulak Röportajı

Avrupa’da tek Kürt kadın yapımcı Zülfiye Akkulak, “Aslında Kürt sinemasının kendisi de b...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 382 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 382 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.