gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Derhênerên Kurd ên ku zedetirîn hatine şopandin - En takip edilen Kürt yönetmenler

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » kürt yönetmenler » Nuray Şahin
A+ R A-

Nuray Şahin

Oylayın / Deng bidin
(2 oy)
1994 yılında Almanya’ya yerleşerek Berlin’de Alman Film Akademisi’ni (DFFB) bitiren Kürt yönetmen  Şahin, ‘Güneş Kadar Uzak’, ‘Dar+’, ‘Son Kurşun’ ve ‘Lotus Çiçeği’ isimli filmlere imza attı.


2004’te 29 ülkeden 49 filmin yarıştığı Mannheim Heidelberg Film Festivali’nde “İzleyici Ödülü”nü alarak filmin genç oyuncusu Peygah Ferydoni ile dikkatleri üzerlerine çeken yönetmen, 2005 yılında Ankara Film Festivali’nde Umut Veren Yeni Yönetmen ve Umut veren Yeni Senaryo Yazarı ödüllerinin de sahibi oldu. 28 yaşındaki Şahin, bu filmiyle Türkiye’den Almanya’ya gelen ailelerin parçalanışını konu alıyor. Genç yönetmen Nuray Şahin, sorularımızı yanıtladı.

Yönetmenliğe nasıl adım attınız?
Çocukluğumdan bu yana hikâye yazmayı çok severim. Film yapmaya karar verdiğim zaman önce yönetmen kimdir, ne yapar diye sordum ve araştırmaya başladım. Berlin’de yaşıyorum. Alman Film Akademisi’ni (DFFB) bitirdim. Çok özel ve zor bir meslek olduğunu gördüm. Yani biraz da doğuştan gelen ve yetenek isteyen bir şey yönetmenlik.

Sizi kamera arkasına çeken en büyük etken neydi?
Yazdığım şeyleri canlandırma ve herkesle paylaşmak arzusu. Kamera arkası, demin bahsettiğim gibi zor ama o kadar da eğlenceli ve yaratıcı bir şey. Kamera arkasında bir dünya yaratıyorsunuz. Çok büyük bir saygıyla yapılırsa o oranda da güzel seyler çıkar ortaya. Filmin çekiminde bazı trajik sahnelerde ağlamamak için kendimi zor tuttuğum anlar da oldu. Yazdığım senaryolar bazen kendi yaşadığım hikâyelerden oluştuğu için oyuncuları o havaya sokup onlara o anı yaşatmak çok etkileyici ve anlamlıydı.

Filminizin adını neden “Tüyü Takip Et” koydunuz?
Tüyün bizim ailede özellikle beni çok etkileyen bir hikâyesi ve anlamı var. Dedem Alevi dedesidir. Ölüm döşeğinde hep tavana bakıp elleriyle bir şey yakalamak isteyen dedeme annem ne yapıyorsun diye sordu. Dedem de “Ben bir tüy görüyorum, eğer onu yakalayabilirsem iyileşeceğim, ama yakalayamazsam öleceğim. Ben öldükten iki gün sonra o tüy sizin yanınıza gelecek, onu alın ve saklayın” dedi. Dedem öldü ve tüy gerçekten iki gün sonra odanın içinde belirdi. Ben bu hikâyenin etkisinde kalarak yıllar sonra bu filmi çektim ve tüyü anlattım ve takip ettim. “Tüyü Takip Et!”, yani kendini bul, doğru yoldan şaşma diye de açıklanabilir. Tüy bir yaşamı simge ediyor. İnsan doğduğunda aldığı ilk nefesi ölürken verirmiş. Onun simgesi. Aynı zamanda kendine yönelik bir arayış, daha doğrusu insanın kendisine yakınlaşması ve erişkinliğe giden doğru yolu takip etmesi...

Filminizden bahsedebilir misiniz?
Ana fikir; Almanya’ya göç edip çocuklarını geride bırakanların çocuklarının hikâyesi. Tabii ki çok tipik bir aileyi konu almadım. İşin biraz zoruna kaçıp daha değişik, modern, karmaşık bir aileyi aldım. Başkarakter Helin, Tunceli’de babası ve ninesiyle yaşıyor. Babası ölüm döşeğindeyken ona “Ben öldükten sonra bir tüy göreceksin onu al ve Berlin’e annenin yanına git” der. Helin Tunceli’den Berlin’e annesini ve ablasını bulmaya gidiyor. Annesi bir Almanla evli, ablası lezbiyen. Annesinin sahibi olduğu İtalyan restoranında kendilerini İtalyan diye tanıtıyorlar. Filmim benim sinema okulundan mezuniyet çalışmam. Bunun için değişik bir şey olmasını istedim. Çünkü mezuniyet filmleri çekilirken öğrenciler daha özgür bırakılıyor ve ben de bu şansı kullanıp bizim Alevi kültürünü rüyalarla Berlin’den anlatmaya çalıştım. Normalde böyle bol rüyalı film yapamazdım.
Kendi hikâyenizden yola çıkarak yaptığınız bir film diyebiliriz o zaman...
Helin karakterinin bana benzer yanları var. Ama ben bu filmi yazarken evrensel olmaya çalıştım. Kendimi anlatmak gibi bir şeye saplanmadım. Ben alevi kültürüyle büyüdüm. Benim küçüklüğüm Dersim’in bir köyünde geçti ve o zamanlar televizyon filan yoktu, insanlar doğadan başka bir şey de tanımıyorlardı. Yani şanslı bir ortamda büyüdüm.

Rüyalara yer vermenizin nedenini açıklayabilir misiniz?
Dersim’de yaşayan Aleviler rüyalara çok önem verir, bütün doğa inançlı toplumlarda olduğu gibi. Aslında şamanist olan Anadolu toplumunun her kesiminde bunu görebilirsiniz. Ama onlar Aleviler kadar doğal kalamamışlar. “Tüyü Takip Et” deki rüya sahneleri benim gördüğüm rüyalarımın realizesi. Başkarakter Helin’in yaşındayken gördüğüm rüyalardı. Ergenlikten yetişkinliğe geçişin bir yansıması ya da bilinçaltında bu paralelle iç psikolojiyi dengede tutmak ve arayışı orada bulmak. Rüyalar bize çok şey anlatır.

Kadın ilişkileri öne çıkıyor filminizde. Sinemada kadına bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz ve kadına özel bir dil yaratmayı amaçlıyor musunuz?
Bildiğiniz gibi çok kadın yönetmen yok. Zaten yönetmenin kadın olması bir çözüm değil, kadın filmi yapmış olmak için. Birçok kadın filmi izledim tam erkek kafasıyla çekilmiş. Bir fark yok. Bu bir şey getirmez. Kadın filmi bence kadın olarak düşünülen ve yapılan hikâyelerdir. Zaten dünyaya erkekler egemen. Biz kadınlar ancak bizden ne isteniliyorsa onu yapıyoruz. Tam köleler gibi...
Her toplumun kadından kendi ortamına göre bir bekleyişi var. Ve biz kadınlar ne bekleniliyorsa onu veriyoruz. Bence kadınların derin bir nefes alıp düşünmeleri lazım. Ben de bunu filmlerimde göstereceğim. Ama bu demek değildir ki erkeklere karşı feminist filmler yapmak istiyorum. Ben bütün insanları ayırmadan, onları anlamaya çalışıyorum. Erkek veya kadın, iyi ya da kötü insan olarak değil.

Keyfinizden film yapmadığınızı söylüyorsunuz. Sinema sizin için ne ifade ediyor?
Evet, keyfimden sinema yapmıyorum. Çok büyük yoksullukla sinema okudum. Hâlâ bir kazancım yok. Ama beni bu yoldan ayırmayan fikirlerim ve senaryolarım var. Ben kendimi sinemada güzel meyveler verecek olgunlukta hissediyorum. Ben on yıldır film işinin içindeyim, daha çocuk denilecek yaştan beri de tiyatronun. Film bir akıl işi tiyatro yürek işi diye düşünüyorum. Tiyatroya aşık olup, ona dört elle sarılmanız lazım. Filmde akıllı olup onu kullanmanız lazım. Ben ikisini birleştirip sinemaya adadım kendimi. Çoktandır tiyatro yapmıyorum, çok özledim ve bir gün tekrar yapacağım. Sinemada beni büyüleyen aklımı alan bir şey var. O da zekanın teknolojiyi kullanması. Hislerinizi rüyalarınızı alıp teknik aracılığıyla yaratıcı duruma geçiriyorsunuz. Bu inanılmaz bir şey.

Alman Yönetmen Hannes Stöhr’ün “Avrupa’da Bir Gün” isimli filminde de oyunculuk yaptınız. Bu filmde nasıl bir karakteri canlandırdınız ve Türkiye’de gösterime girecek mi?
Hannes Stöhr’ün “Avrupada Bir Gün” filmi Almanya’da vizyona girdi . Yaklaşık 15 ülkede vizyona girecek, bu ülkelerden birisi ise Türkiye. Filmde bir kadın polis karekterini oynadım. İlk başta zor oldu, ama İstanbul’da bir karakola gidip bir komiserle görüştüm. Bana emrindeki kadın polislerle nasıl davranmam gerektiğini öğretti. Oyunculuğu çok seviyorum. Yaratmanın başka bir açısı var. Tiyatroyu biraz yaşayabiliyorum oynarken ve bu beni çok mutlu ediyor. Kesinlikle oyunculuğa devam etmeyi düşünüyorum.

Bir belgesel iki uzun metrajlı film hazırlığı içerisindesiniz. Bunlardan bahsedebilir misiniz?
Yeni projelerim var. Aleviliğin özünü anlatan bir belgesel çekmek istiyorum, bir de İstanbul, Tunceli ve Berlin’de geçen bir macera filmim var. Daha başka projelerim de var, onları bir an önce hayata geçirmek benim için çok önemli. Senaryo yazmaya devam ediyorum ve projelerimin yapımı için uğraşıyorum. Bir de Berlin’e ilkbahar çok güzel geldi, onu yaşıyorum. Ayrıca filmimin dünya dağıtımcısı Bavaria. Umarım Türkiye’den ilgilenen bir dağıtım şirketi çıkar da film vizyona girebilir. İlgilenenler Bavaria ya başvursun. Filmin orijinal adi: “ Folge der Feder!”
Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Miraz Bezar Rehîm Zabîhî »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Derhenêrekê/î Rexne Bike - Bir Yönetmen Eleştir

03 May 2013
Dilşad Bayram
Dilşad Bayram

1990 Şırnak doğumlu. İlk öğrenimini Balveren ilköğretim okulunda okudu. 2007 de Şırnak Anadolu lisesini bitirdi. Şu an Anadolu üniversitesi eczacılık fakültesini okumakta.

Zêdetir-Devamı...
08 Oca 2013
Shaxawan Idrees
Shaxawan Idrees

Shaxawan Idrees Güney Kürdistan’da değişik Kürt gazetelerinde muhabirlik yaptı. “Petrolümüz var” adlı kısa bir film çeken İdrees şu anda Kürdistan Kültür Bakanlığı Sinema Bölümü’nde prodüksüyon menejeri olarak çalışmakta.

Zêdetir-Devamı...
10 Oca 2013
Gazi Köroğlu
Gazi Köroğlu

Gazi Köroğlu derhênerekî kurd e. Gazi Köroğlu di sala 1975'a de li Meletîyê ji dayik bûye. Wî zanista civakî xwendiye û ev 15 salen wî ne ku leystikvanê şanoyê ye û du kurtefîlm kişandine.

Zêdetir-Devamı...
23 Oca 2013
Aslı ÖZGE
 Aslı ÖZGE

Doğum Tarihi - 1975, İstanbulAslı Özge 1975'te İstanbul'da doğdu. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölümü'nden mezun oldu. 2000'de çektiği BÜYÜK HARF C adlı kısa filmiyle çeşitli festivallerde...

Zêdetir-Devamı...
10 Oca 2013
Bibi Bozzato
Bibi Bozzato

Bibi Bozzato derhênereke îtalî e. Derhêner û muzîkvan Bibi Bozzato li Venezia ji dayik bûye û wekî profesor li komek zanîngehan dersa teknîka filman dide. Ji sala 2000'a ta 2005'a wî bernameya radyoyê ya sînema...

Zêdetir-Devamı...
22 Şub 2013
Çayan Demirel
Çayan Demirel

Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Belgesel Ödülü'nü alan 5 No'lu Cezaevi'nin yönetmeni Çayan Demirel, üniversitede iktisat okuyan bir isim. Belgesel çekmek dışında bir işi olmadığını söyleyen Demirel 'Bugüne kadar...

Zêdetir-Devamı...
01 Nis 2014
Chepo Gewez
Chepo Gewez

Chepo Gewez (z. 1973 li Gimgimê), lîstikvan, nivîskarên senaryoyan û derhênerê kurdo-elman e.Gewez, gava ku hê li welat dijî, li Meletî psîkolojiyê qedand û pistî ku kocî Elmanyayê kir li...

Zêdetir-Devamı...
19 Şub 2013
Asmin Bayram
Asmin Bayram

1987 yılında Diyarbakır merkezde doğdu. İlköğretim ve liseyi Diyarbakır’da tamamladı. 2005 yılından itibaren Dicle Haber Ajansı (DİHA) Görsel Servisi’nde çalışmaya başladı. 2009 yılında ise Sim Prodüksiyon’da kameraman ve montaj elemanı...

Zêdetir-Devamı...
07 Oca 2013
Mustafa Özgün
Mustafa Özgün

Doğum Tarihi, Yeri - 20 Aralık 1987, İzmir Çınarlı Anadolu Teknik Lisesi, Radyo Televizyon Bölümü mezunu. İzmir’de yaşayan genç yönetmen, Özgün Film Topluluğu adında bir film ekibiyle çalışıyor. 103 dakikalık “Beyaz...

Zêdetir-Devamı...
03 May 2013
Özcan Alper
Özcan Alper

1975 yılında Artvin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nü bitirdikten sonra sinema kariyerine başladı. 1996-1997 tarihleri arasında Mezopotamya Kültür Merkezinin seminerlerine devam etti. Üç yıldır çeşitli televizyon kanallarında çalışmakta. Ax (Toprak)...

Zêdetir-Devamı...
11 Oca 2013
Hejar Xorşîd
Hejar Xorşîd

Hejar Xorşîd derhênerekî kurd e. Derhêner Hejar Xorşîd di sala 1978'a de ji dayik bûye û li Duhokê dijî. Piştî wergirtina dîploma zanista şanoyan ew heşt salan di warê çapemeniyê de xebitiye, bi taybetî...

Zêdetir-Devamı...
11 Mar 2013
Kaywan Karimi
Kaywan Karimi

Kaywan KARIMI Born in Baneh / Kurdistan / Iran, 1985Bachelor of communication science from Tehran University, social science faculty.Professions: making documentary and short films, performing executive work for cinema and researching...

Zêdetir-Devamı...
21 Mar 2013
Zeki DEMİRKUBUZ
Zeki DEMİRKUBUZ

1 Ekim 1964, Isparta doğumlu. Sinemaya başladığında ortaokuldan atılmıştı. Gönen Öğretmen Okulunda okuyordu, sonra oradan atıldı ve eğitimine çok sonraları yani sinemayla tanıştıktan sonra devam etti. Askerlik sorunu yüzünden liseyi...

Zêdetir-Devamı...

Şopandina Derhênerên Dawî - En Son Bakılan Yönetmenler

Züli Aladağ

Züli Aladağ

Kürt olanı Alman, yönetmen, senarist. 1966 Van doğumlu. 1973 yılında Almanya'nın Stuttgart...

Derhênerên Ku Nû Hatin Barkirin - Yeni Eklenen Yönetmenler

Ayhan Sarıgöl

Ayhan Sarıgöl

Doğum Tarihi - YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER Kesit (Qilm) - 2013 .... Kurmaca1. Am...

Derhênerên Kurd - Kürt Yönetmenler

Binevşa Berivan

Binevşa Berivan

İstanbul doğumlu yönetmen yaşamını Belçika’da sürdürmekte. Brüksel’de Inraci Film Okulu’nd...

Hevpeyvîn - Röportajlar

Hevpeyvîna Veysi Altay

Hevpeyvîna Veysi Altay

Derhênerê Kurd birêz Veysi Altay Pirsên me dibersivîne. Sînemaya Kurdî, belgefîlîm, bûye...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 421 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 421 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.