gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Fîlmên Gerîla

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Gerilla Filmleri » Bakur İzle
A+ R A-

Bakur İzle

Oylayın / Deng bidin
(88 oy)

Yapım Tarihi: 2014

Süresi: 01:32:00
Formatı: Belgesel, Renkli, Türkçe
Yönetmen - Çayan Demirel, Ertuğrul Mavioğlu
Yapımcı - Ayşe Çetinbaş
Görüntü Yönetmeni - Koray Kesik
Montaj - Burak Dal
Ses Kayıt - Ahmet Bawer Aydemir
Final Mix - Ferhat Güneş
Yapım Şirketi - Surela Film Productions
Dünya Hakları - Surela Film Productions

 

 

Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR


Gerillaların yedikleri yemekten, eğitimlerine, oynadıkları oyunlardan yattıkları yerlere kadar gündelik yaşamlarını aktaran belgesel gerillanın dilinden konuşuyor. Gerillalar anlatıyor, konuşuyor ya da oynuyorlar.

“Belgesel boyunca birlikte yattık, akşam sekiz, dokuzda yatıp sabah 4.30’da kalktık” diyen Mavioğlu günlük yaşama birebir dahil oldukları için kameranın varlığının da unutulduğunu söylüyor.

“Buradaki hiçbir şey kurmaca değil. Birilerine ‘yürü’ deyip yürütmedik, kimseye ‘hamur aç’, ‘yemek yap’ demedik. Onlar kendi normal hayatlarını sürdürdü biz de biraz kamerayı dolaştırdık. Tabii ki söyleşilerimiz oldu.”

Mavioğlu, belgesel için “Hem PKK budur, hem de bundan fazlası” diyor. Dertlerinin devletin ya da başka bir otoritenin süzgecinden geçirilmeden efsane gibi anlatılan dağların hikayesini anlatmak olduğunu söylüyor.

Filmde güçlü bir kadın vurgusu var. Hem Öcalan’ın hem de PKK’nin kadın meselesine bakışının anlatılmasının yanı sıra, kadın örgütlenmesinin ihtiyacını da kadın gerillalar anlatıyor. İzleyeni hem gerillanın hem de hareketin liderlerinin kadın meselesini içselleştirmedeki mücadelelerine tanıklık ettiriyor.

Tüm bunların yanında dört kişilik çekim ekibinde kadın olmadığı için bir kadın kampında nasıl fırçalandıklarını anlatıyor Mavioğlu:

“Onları tatlı dille çekim yapmaya ikna ettik. Ama zaten bizim patronumuz kadın, daha ne olsun.”

Belgeselin en enteresan noktalarından biri kamp içindeki cezaevi. Hem mahpusların konuşması hem de cezaevinin kamp içindeki taşıdığı anlam da bir o kadar önemli.

Tabi tüm filmdeki en Can Alıcı konu geri çekilme ve gerillaların bu karara verdiği tepki. Her ne kadar PKK ve Öcalan’ın açıklamalarını bilsek de gerillanın ne istediğini, barış süreciyle ilgili Mavioğlu’ndan dinliyoruz:

“Hiçbiri dağdan inmek istemiyor. 20 senedir dağda yaşayanlar var. Hatırlasınız geri çekilme açıklandığı dönemde Kandil’in ‘orta kademe yöneticiler istemiyorlar, onları zor ikna ediyoruz’ dedikleri dönemde biz oradaydık. Gerçekten de hiçbiri ikna olmuş değillerdi. ‘Önder Apo dedi, mecbur gideceğiz’ diyorlar. Peki gitmeye yönelik hazırlıklar var mıydı, o da yoktu. Yani böyle ille biri arkalarından itecek de gidecekler, öyle bir halleri vardı.

“Gerilla daha çok somut adımlarla ilgileniyor. Çözüm sürecine ilişkin sadece PKK adım attı. Çok uzun yıllardır savaş içinde olduğundan hükümet ve devlete güvenleri sıfır. ‘Neyin üzerinden hareket edebiliriz’ sorusunun yanıtı ise Abdullah Öcalan. ‘Ondan gelecek talimatlar bizim için esastır’ diyorlar.”

Mavioğlu dağdaki hayatı doğal kolektif ve komünal olarak tanımlıyor. Ve ekliyor:

“Birbirleri aralarındaki ilişkilerinde astlık, üstlük olmaması, verici olmaları beni çok etkiledi. İnsan ilişkileri çok etkileyici. Burada ‘Ben PKKciyim’ diye ortalıkta dolaşanlara benzemiyorlar. Aslı suretinden farklı. Belki biz çok bireyci kaldık onların yanında. Bizim ekip de iyi insanlardan oluşuyor gerçi. Ama belki elmanın kırmızısını biz yemişizdir.”Ertuğrul MAVİOĞLU, Yönetmen

 

Türkiye’de 12 Eylül 1980 darbesi olduğunda 19 yaşında olan Ertuğrul Mavioğlu, 1980 – 1991 yılları arasında 8 yılını politik sebeplerle cezaevinde geçirdi. Özgür olduğu dönemlerde gazetecilik lisans eğitimini tamamlayan Mavioğlu, otuz yıla yakın bir süre çeşitli gazete ve televizyonlarda çalıştı ve araştırmacı gazetecilik dalında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından iki kez ödüllendirildi. 12 Eylül 1980 cuntasını anlattığı, ‘Asılmayıp Beslenenler’, ‘Apoletli Adalet’, ‘Bizim Çocuklar Yapamadı’ adlı sözlü tarih türünde yazdığı kitap üçlemesinin yanı sıra Türkiye’deki kontrgerilla örgütlenmesini anlattığı ‘Kırk Katır, Kırk Satır’ adlı iki ciltlik eseri, Ahmet Şık ile birlikte kaleme aldı. Mavioğlu’nun yayınlanmış son kitabı, 2012 tarihli medya analizi niteliğindeki ‘Cenderedeki Medya, Tenceredeki Gazeteci’dir. 2006’da Sedat Yılmaz ile birlikte yönettiği ‘Apoletli Adalet’ adlı 26 dakikalık kısa belgesel film çalışmasının ardından ‘BAKUR’ yönetmenin ilk uzun metraj belgesel filmi.

ÇAYAN DEMİREL, Yönetmen


Çayan Demirel 1977 yılında İstanbul’da doğdu. İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra 2000 yılında sözlü tarih çalışmaları ile belgesel sinemaya başlayan Çayan Demirel 2006’da Dersim olaylarını anlatan ‘38’ adlı belgeselini tamamladı ve 2008 yılında SURELA FİLM YAPIM şirketini kurdu. Gerçekleştirdiği ‘5 Nolu Cezaevi: 1980-84’ belgeseli ile Altın Portakal Film Festivali, Ankara Film Festivali ve SİYAD’dan 2009 yılının ‘En iyi Belgesel Film’ ödüllerini aldı. ‘Dr. Şivan’ (2013) belgeseli 1935-71 yıllarında yaşamışolan Kürt aydını ve ilk sol Kürt gerilla hareketinin kurucusu olan Dr. Sait Kırmızıtoprak’ın hayatını anlatıyor. Çayan Demirel’in belgeselleri birçok uluslararası film festivalinde, üniversitelerde ve STKlarda gösterilmiştir. ‘BAKUR’ yönetmenin en son uzun metraj belgesel filmi.

 

Etiketler:

bakur izle, bakur filmi, bakur filmi izle, bakur belgeseli, bakur full izle, Bakur Belgeseli

Bakur İzle.jpg

 

 

 

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Şiverê - Patika

Şirove - Yorumlar

Merhaba. Biraz önce bir HDP etkinliğinde izledim. Filmin bağımsız etkinliklerde gösterilmesinde bir problem yok. Ancak internet üzerinden yayınlandığında yurt dışında festivallere katılamıyor. Festival organizasyonlar ının prensibi böyle. Bakur filmi yurt dışı festivallerden ödülle dönerse iyi olur. Bu, yapımcıyı benzer filmler yapma konusunda maddi ve manevi olarak teşvik eder. O bakımdan bu filmi sitenizden kaldırmanızı rica ederim. Saygılar.

-1 GONUR 2016-02-12 23:33 #6

Jêgirt - Alıntı

gellek spas dıkım

-1 balyoz21 2016-01-02 16:16 #5

Jêgirt - Alıntı

site admine tşklr ederim bakur filimi için gellek spas dıkım

0 lawke farkine 2016-01-01 20:48 #4

Jêgirt - Alıntı

Film nerde izlemek istiyorum

+1 Hivron 2015-11-23 13:11 #3

Jêgirt - Alıntı

ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ
HERKESİN İZLEMESİNİ TAVSİYE EDERİM...

-1 BAKUR 2015-11-10 18:06 #2

Jêgirt - Alıntı

Bakur filmini nie kaldırdınız lütfen yükleyin..

0 mervan 2015-10-16 21:47 #1

Jêgirt - Alıntı

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:2344

Fedailer Treni

Temaşekirin-İzleme:1539

Batan Güneş

Temaşekirin-İzleme:1269

Sabata 1969

Temaşekirin-İzleme:2156

Mor Defter

Temaşekirin-İzleme:1436

Benim İçin Öldür 2013

Temaşekirin-İzleme:1306

Babam ve Oğlum

Temaşekirin-İzleme:1186

Avare Awaara 1951

Temaşekirin-İzleme:1060

Metrodan Kaçış

Temaşekirin-İzleme:2195

Hearty Paws 2 (2010)

Temaşekirin-İzleme:4581

Eylül Fırtınası

Temaşekirin-İzleme:1141

Kız ve Kurt

Temaşekirin-İzleme:1485

Güneş Prensesi

Temaşekirin-İzleme:1847

The Hittites Hititler

Temaşekirin-İzleme:1188

Sonun Baslangıcı

Temaşekirin-İzleme:1126

Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Konu: Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. The Boy in th...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 260 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 260 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.