gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Direjefîlm -Uzun Film

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

A+ R A-

Ararat

Oylayın / Deng bidin
(6 oy)
Ararat, 2002 Kanada-Fransa ortak yapımı filmin yönetmenliğini, senaryo yazarlığını ve yapımcılığını Ermeni asıllı Kanadalı Atom Egoyan yaptı.

Konu

Film yönetmeni Edward Saroyan (Charles Aznavour), Amerikalı misyoner Clarence Ussher'in eserine dayanan ve Ermeni Soykırımı iddiasını konu alan filmi çekmek için Kanada'ya Toronto'ya gelir. Senarist Rouben (Eric Bogosian) ile filmin temasını tartışırken tehcir esnasında annesini (Lousnak Abdalian) kaybeden ve ABD'ye göç ettikten sonra The Artist and His Mother (Ressam ve Annesi) adlı tabloyu çizen soyut dışavurumculuk ressamı Arshile Gorky dikkatlerini çeker ve kendisinin gençlik yıllarını filmde anlatmaya karar verir. Onun için Gorky'i araştıran sanat tarihçisi Ani (Arsinée Khanjian)'den danışmanı olmasını rica eder.

Dulu olan Ani daha önce iki kez boşanmıştır. İlk eşi Ermeni teröristi olarak Türkiye'nin bir büyükelçisine suikast girişiminde bulunurken polis tarafından vurularak öldürülmüştür. Ani eşinin kahraman olarak öldüğüne inanmaktadır. Ancak 18 yaşındaki oğlu Raffi (David Alpay) babası hakkında "Kahraman mıydı? Yoksa terörist miydi?" sorusuyla meşgul olup dertlidir. Ani'nin ikinci eşinin kızı Celia (Marie-Josée Croze) Raffi'nin sevgilisidir. Ancak babasının ölümünün sorumluluğunu Ani'ye yükleyerek ondan nefret etmektedir.

Saroyan'ın filminin çekimi başlar. Filmin başrolü oyuncusu Martin Harcourt (Bruce Greenwood), Clarence Ussher rölünü oynar. Cevdet Bey adlı Osmanlı valisi rolüne, sinema camiasına yeni giren Ali (Elias Koteas) seçilir.

Ali'nin homoseksüel sevgilisi Philip (Brent Carver) ile havalimanında görevli bir gümrük memuru olan babası David (Christopher Plummer)'in arası onların homoseksüel ilişkisi yüzünden açılmaktadır.

Saroyan'ın çekim yerinde hizmetçi olarak çalışan Raffi, filmin konusundan ve Ali'nin oynadığı Cevdet'in insafsızlığınfsn etkilenerek babasının yaşamı ve ölümünün anlamlarını aramak için Ağrı dağına gitmeye karar verir.

Raffi Kanada'ya döndüğünde havalimanında filmin konulduğu kutuyu açmayı redettiği için gümrük memuru David tarafından sorguya çekilir.

Oyuncular []

Karşılanma

Henüz film tamamlanmadan Fransa, İtalya, Yunanistan, Rusya, Singapur ve İsrailli film dağıtımcıları tarafından satın alındı. Gösterime girdiğinde ise, birçok ülkede sınırlı sayıda duyuldu, gişede ise başarısız bir gelir elde etti.

20 Mayıs 2002 tarihinde ilk kez Fransa'da 55. Cannes Film Festivali'nde yarışma dışı kategoride gösterildi. Gazetecilere gösterimi sırasında ise yönetmen Atom Egoyan bir soruya "doğası itibarıyla karşılaşacağı baskılardan etkilenmemesi için, filmin Cannes Festivali’nde yarışmasını istemediğinden" kategori dışı gösterime sokulduğunu söyledi. Türkiye için yayın hakları Belge Film tarafından alınmasına rağmen Ermeni Soykırımı tartışmaları ve baskılar nedeni ile Türkiye'de sinema gösterimine giremeyen film, 13 Nisan 2006 tarihinde KanalTürk adlı televizyon kanalında yayınlandı. Kanal, filmi yayına sokmadan önce izleyicilerine "Ararat filmi yayınlansın mı?" diye bir anket sundu. Ankete 21 bin kişi katıldı, 18 bin kişi evet, 3 bin kişi ise hayır diye yanıt verdi. Bunun üzerine filmi yayınlayan kanal, filmin yayınlanmasından sonra "Gerçekler Özel" adlı bir programda Ermeni Soykırımı konusunu tartışmaya açtı.

İstanbul'da yayınlanan Agos gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapan ve bir suikast sonucu öldürülen Hrant Dink, 2002'de Cannes'ta gösterimi görmesinden sonra " Türk-Ermeni ilişkilerine katkıda bulunacak bir film olmadığını ve şiddet içeren bazı sahnelerin gereksiz olduğunu" belirtti.

Ödüller

Film birçok ödül kazandı. 2003'te en iyi Kanada film ödüllerinden olan Genie Ödülleri'nde, en iyi adlandırılan film, özgün tasarım ve kostüm ödülünü aldı; ayrıca ek olarak Arsinée Khanjian en iyi kadın aktör ödülünü ve Elias Koteas ise en iyi yardımcı aktör ödülünü aldı. 2003'te Egoyan'a, Writers Guild of Canada tarafından da bir ödül verildi. Politik Film Topluluğu tarafından en iyiinsan hakları filmi ödülü verildi ve 2003'te Erivan Uluslararası Film Festivali'nde Altın Kayısı ödülünü kazandı.

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Hevala Sozdar a ku soza xwe dijî Dol »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:1155

Kaldırım Serçesi

Temaşekirin-İzleme:1374

Karanlıkta Kalanlar / In Darkness

Temaşekirin-İzleme:1545

A Bout De Souffle (1960)

Temaşekirin-İzleme:1276

Bornova Bornova (2009)

Temaşekirin-İzleme:1118

Kutsal Savaşçı izle

Temaşekirin-İzleme:1311

Ferris Bueller'la Bir Gün

Temaşekirin-İzleme:1273

Silverado (1985)

Temaşekirin-İzleme:2459

Ekmek ve Güller / Bread and Roses (2000)

Temaşekirin-İzleme:1478

The Bear - L'ours

Temaşekirin-İzleme:3668

The Prince and the Showgirl (1957)

Temaşekirin-İzleme:1287

Vampyr

Temaşekirin-İzleme:1451

Ölümcül Geçmiş / No Tell Motel

Temaşekirin-İzleme:1278

Beş Parmak / Five Fingers

Temaşekirin-İzleme:1318

Yaşamak İçin Öldür

Temaşekirin-İzleme:1300

The Kid

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 148 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 148 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.