gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Direjefîlm -Uzun Film

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

A+ R A-

Axîn

Oylayın / Deng bidin
(2 oy)

Hani demiştik ya , nereden başlamalı? Avrupa ortamında ne yapılabilirdi? Aslen işimiz tiyatroyken nereden bulaştık bu sinemaya? Işte burada Halil Dağ'ı (Halil Uysal) anmadan geçemem.

Halil ile ilk başladığımız o Sinema yılları gelip geçti zihnımde. Küçük bir hikayeyle başlıyabilirdım, Evet Halilın öğretikleri vardı.

 

Film akademimiz yoktu ama bir Kültür Sanat okulumuz vardı, bu okulda akademik bilgiler, en önemlıside pratikten ve çekirdekten yetişmekti. İşte en doğal ve en güzel kareleri ülke topraklarında yakalardık. Doğa en güzel Sinema görüntülerini bahşediyordu. İşte Kürt sinemasinin özüde orada, yane ülke topraklarında yeşeriyordu değer buluyordu. Bir tutturduk sürgün yıllarına, bu yaban êllerinde yaban hallerimizı anlatan kareler yakalayabilirmiyiz dedik ve Axîn“î kaleme aldım.Önce kısa bir oyun olarak sahnede sergiledik. Zihnimdeki o uğultu ve kareler dönüp durdukça bir şeyler yapmalıyım dedim. Neden olmasın ki, bu koşullarda yaban halerimizi beyaz perdeye aktarmanın önünde ne engel olabilir ki ? Önemsedim, önemseyen arkadaşlarımda oldu ve arkadaşlarımla paylaşmaya başladım düşüncelerimi. Güzele güzel dedik sıvadık kolarımızı ve başladık hamurun malzemelerıni tedarik etmeye. Tekstimizi biraz derken epey genişletik. Nasıl toparlayacağız diye düşünürken, önümüzde koskocaman bize göre devasa bir ekonomik sorun duruyordu. Senaryomuz tamam da, ya bunun kamerası, ışığı, arabası, Kameramanı, ışıkçısı, toncusu, setçisı vb vb. Bunlarında olması gerekiyor. Üç arkadaş kafa kafaya verip çalışmaya ekonomok krizı gidermeye başladık. Ya oyuncular ? Kendimiz oynayacaktık, yönetecektik, çalışacaktık. Bizim tiyatrodaki gibi yaptık . Işıkçısıda, oyuncusuda, setçiside , yöneticiside biz olduk.

Burada en büyük katkıyıda Ekrem Hidou yapmıştır Axîn filminde. Filmi çektiği kadar ruhundan özel ve güzel karelerde katı ve onbeş günlük çekimle iki haftalık montajla, altı aylık hazırlıkla, sekiz bin ewroluk bir harcamayla 73 dakikalık bir film ortaya çıktı. Axîn filmi Avusturya Viyanada çekildı 2006 „nin sonunda. Axîn Filmi 2006 aralıkta Berlin kürt film festivaline katıldı. Avusturyanın Viyana, Graz, Linz, Ternitz kentlerinde sinemalarda gösterildı. Böylecene Axîn filminin sürüveni bitti.


Axîn filmi biz sürgün kürtleri, yane ülkesi kürdistandan çeşitli nedenlerden, Türk devletinin baskısından göçüp gelen Kürt insanının beraberinde metrepol ülkelere taşıdığı sorunlarını anlatıyordu. Kürdün çözümlenemeyen iç keserini, sevgilerini, ölü aşklarını, kendine yabancılıklarını, ailelerin yaşadığı kör düğümü , kadının ve çocuğun kendisine olan yabancılığının kareleriydi.Trajik bir yaşam öyküsünü anlatırken, film kendi trajediyasını fazla anlatamadı insanlara. Yaban ellerde kendine yabancılaşmıs Kürdü anlatırken, bu yaban êllerde kendine yabancılaşmış, Kürt medyasıda ilgi göstermedi. Sonuçta kendine yabancılaşmıs toplumlar kendilerinin üretiklerine ve kendine düşman kesilır.

İşte Sinemanın rölünün dahada önem kazandığı ve Kürt sinemasının da kendi toplumuna kendi Kürdünü anlatmayı becermelıdir. Bunda uluslararası ödüller beklemeyi hayel etmek ve pembe bulutların üzerinden aşağıya bakmak, Kürt Sinemasının canına okumak anlamına gelir ve buda geliştirmez. Gelıştirmedıği gibide Kürdü Kürde anlatmaz. Konumuz Kürt Sineması olunca !! En iyi ödül halkın kendi Sinemasına sahip çıkmasıdır.

FİLMİN KÜNYESİ

Regie: ihsan Yilmaz(ihsan Azadi), Resûl Aga, Kutbettin Güneş

Drehbuch: Ihsan Yilmaz(ihsan Azadi)

Görüntü Yönetmeni: Akram Hidou

Ton: Ferhad Ehmê, Resûl AgaOyuncular: Gulîstan Durç, Eyyûp Çetîntaş,Kadir Yeşîlmen,Haydar Kayan,Azîmet Firato,Elîf Yilmaz,Dersîm Yilmaz,İhsan Yilmaz, Producer: Mehmet Şakar

 

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Xwîna Sor Boran »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:1687

Mülteci

Temaşekirin-İzleme:1391

Nêrîna Ulîs (1995)

Temaşekirin-İzleme:1089

Никогда отказов

Temaşekirin-İzleme:1198

Kirli işler 2

Temaşekirin-İzleme:9532

Ölü Kız – The Dead Girl

Temaşekirin-İzleme:1533

Cennetten Yabancı

Temaşekirin-İzleme:2417

The Children of Huang Shi – 2008

Temaşekirin-İzleme:1527

Clash of the Titans (1981)

Temaşekirin-İzleme:1268

Hamam

Temaşekirin-İzleme:1150

The Wicked 2013

Temaşekirin-İzleme:1060

Koralin ve Gizli Dünya

Temaşekirin-İzleme:1196

Avrupa, Europa, Zentropa (1991)

Temaşekirin-İzleme:1242

Angels with Dirty Faces (1938)

Temaşekirin-İzleme:1427

Filmê The Forbidden Kingdom SweSub - Yasak Krallık

Temaşekirin-İzleme:1394

(1951) The House on Telegraph Hill

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

My Super Ex Girlfriend (2…

My Super Ex Girlfriend (2006)

Eski Süper Sevgilim, My Super Ex GirlfriendHazırlayan:EsKOFilmin Yönetmeni: Ivan ReitmanFi...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 422 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 422 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.