gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Belgefîlm - Belgesel

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Film » SINEMAYA KURDISTANÊ I » Belgefîlm - Belgeseller » Çocuklarından Doğan Anneler
A+ R A-

Çocuklarından Doğan Anneler

Oylayın / Deng bidin
(0 oy)

“Anladık ki, biz anneler politikaya ilişkin hiç birşey bilmiyoruz. Biz hepimiz evimizde, ailemizle birlikteydik. Ama ne zaman ki çocuklarımızı alıp götürdüler, ondan sonra öğrendik. Nasıl bir hayat istiyorlar? Nasıl bir düşünceyi savunuyorlar? Nasıl bir ütopya istiyorlar? Aynı şekilde askeri diktatörlük bir sürü muhalifin ölmesine yol açtı. Ne zaman ki anneler, yürümeye başladı, gösteri yaptı.

“Nerede bizim çocuklarımız?” dedi. Çocuklarımızın ne durumda olduğundan haberimiz yoktu. Üç çocuğu alıp götürmüşler, başka birisinin de bir çocuğu kayıp. Ya hepsini birlikte alıp götürmüşler. Ya da sadece birini almışlar. Herkes önce yalnız başına gösteri yapıyordu. Ne zaman ki gösteriye başladık. O zaman anladık ki, aynı durumda olan çok fazla anne var. Aynı zamanda biz gösteriye başladığımızda, birbirimizle sosyal olarak ta ilişkiye geçtik. Anladık ki, hepsi Otuz bin. İki nesil çocuk kayıp! Otuz bin çocuğu ortadan kaldırdılar. Çünkü askeri cunta, muhalifleri, devrimcileri istemiyordu, askeri cunta. Çünkü çocuklarımız sosyal bir dönüşüm istiyordu. Çocuklarımız biliyorlardı ki, Arjantin çok zengin bir ülke, Dünyayı doyurabilecek kadar, bütün dünyayı, bütün dünyayı! Fakat, bunu onlara öğreten kimse yoktu. Bunu öğretmek için okullarda çalışan bir baba yoktu. Çocuklarımız değişimin gerekliliğini anladılar, onlar biliyorlardı. Annelerse, anneler başka bir konu. Ama biz de öğrendik. Ne zaman ki çocuklarımız için yürümeye başladığımızda; Düşünceler, planlar, çocuklarımızın düşünceleri ve mücadeleleri. Biz anneler ve onların kardeşleri, hepimiz çocuklarımızın adları üzerine söz verdik. Biz ölümleri üzerine konuşmayacağız. Biz biliyoruz ki, onlar toplama kamplarında şiddete maruz kaldılar. Dehşet verici işkencelere maruz kaldılar. Ve onları öldürdüler, uçaklardan denize atıldıklarını da biliyoruz. Ne zaman uçaklar havalansa, kilise “Tanrı günahlarımızı affetsin” diyordu, bütün bu yapılanlar için.

 


Bir baba aç çocuklarını doyurmak için ekmek çalıyor ve hapse atılıyor ama bizim Otuz bin çocuğumuz öldürenler, onlar hala serbest. Bizim mücadelemiz hala bitmedi. Yirmisekiz yıldır mücadeleyi sürdürüyoruz. Bunun için biz ant içiyoruz. Soruyoruz hapishaneler var, hücreler var. Neden onlar hapishaneye gitmiyorlarmış? Bütün şiddeti kullananlar neden bugün hala serbest? Bizim mücadelemiz hala bitmedi. Hiçbir zaman korkmadık, hiçbir zaman. Biliyor musun niye? Biz çocuğumuzu dokuz ay karnımızda büyüttük. İşte bu bizim gücümüz, biz onları istiyoruz. Onlar büyüttük, eğitim ve kültür verdik. Ve bununla birlikte onlar aşıktılar. “Juana Meller De Pargament, Plaza de Mayo Madre – Mayıs (Meydanı) Annesi, Arjantin”

Ben şahsen dışarıdan direnmeye çalışıyordum, onlar da içerden direnmeye çalışıyordu. Ama işte biliyordum ki orada, içerde dışarda direniş olmadan olmayacağını, en azından, en azından birşeylerin yapılacağını. Ama Sibel’de üzerine düşen ölüm orucuydu, başka bir silahı yoğudu ki, Sibel’in eli kolu bağlı, o an tek yapacağı oydu, onu yaptı. Şok ta olmadım, çünkü ben de direniyordum. Şunu söylüyordum bende, içerde ben de Sibel’in yerinde olmuş olsam ben de aynı şeyi yapardım. O arkadaşları orada öte tarafta ölürken, çoğu arkadaşları yoldaşları o zaman ölüm orucundaydı, benim için o zaman şu yapı bu yapı yoktu, hepsi aynıydı. Biri öbür hücre de, biri beri hücrede de olsa, onların yaptıkları, birbirlerinden aldıkları güçle, onlar orada direniyorlardı. Onun için Sibel haklıydı, hatta dediği de şuydu, “burada yaşanılmaz, ölünür” dedi bana. Sakine Sürücü, Cumartesi Annesi, Türkiye…

 

Yönetmen: Dilek Çolak Metin Yeğin
Kurgu: Emre Özkapı
Kamera: Dilek Çolak
Çeviri: Metin Yeğin
Müzik: Leon Gieco – “Las Madres Del Amor”
Film Kolektifi: 2005 – CopyLEFT
Süre: 27.30′
Dil : İspanyolca, Türkçe
Altyazı: Türkçe

 

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Ya Umut Da Biterse – Namus Cinayetleri Mezra Ezîdiya »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:4504

Rêwîtiya Kîtera’yê (1982)

Temaşekirin-İzleme:1107

Eva (2011)

Temaşekirin-İzleme:1105

Yuva

Temaşekirin-İzleme:1806

Ayna / Zerkalo -1975

Temaşekirin-İzleme:1840

Jailhouse Rock (1957)

Temaşekirin-İzleme:1138

Av Mevsimi 2010

Temaşekirin-İzleme:1216

Ostrov

Temaşekirin-İzleme:1230

Kızgın Boğa

Temaşekirin-İzleme:1665

 (1968) The Thomas Crown Affair

Temaşekirin-İzleme:1157

Blade

Temaşekirin-İzleme:1078

Farmosa İhaneti 2009

Temaşekirin-İzleme:1165

Yarın -Morgen

Temaşekirin-İzleme:1230

Sağ Salim

Temaşekirin-İzleme:16585

Suikast – The Conspirator

Temaşekirin-İzleme:1253

21 Grams (2003)

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

The Ambushers (1967)

The Ambushers (1967)

Amansız Takip, The AmbushersHazırlayan:EsKOFilmin Yönetmeni: Henry LevinFilmin Türü: Aksiy...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 427 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 427 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.