gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Belgefîlm - Belgesel

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Film » SINEMAYA KURDISTANÊ I » Belgefîlm - Belgeseller » Pirdesur - Kırmızı Köprü
A+ R A-

Pirdesur - Kırmızı Köprü

Oylayın / Deng bidin
(0 oy)

Türkiye’nin özellikle 1990’lı yıllardan itibaren Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşanan iç göç büyük trajedileri de beraberinde getirdi. Milyonlarca insan, her biri farklı bir sabah ansızın, tüm birikimini bırakarak hiç tanımadıkları, bir kat yatak alarak bilmedikleri kentlere göç etti.

Türkiye tarihinde yaşanan en önemli bu iç göç olayına ilişkin yetersiz olmakla birlikte bir çok araştırma yapıldı, sorun ve çözümü konusunda fikirler geliştirildi. Göç eden insanlar yeni mekanlarıyla entegrasyonda sıkıntılı bir sürecin ardından başarılı oldular. Ancak, göçün verildiği mekanlar ve insanlar üzerine ciddi araştırmalar ve incelemeler yapılmadı. Göç, edilen kentlerin çok önemli maddi ve manevi birikimlerini de birlikte alıp götürdü.

 

Yapım Tarihi : 2008

Süre : 02:07:30
Bölüm Sayısı : 2
Formatı : 16:9, DVD
Yönetmen – Caner CANERİK
Müzik – Bölgede çalınan ve söylenen geleneksel müzikler kullanıldı
Oyuncular / Görüntülenenler - Ali Şanlı, Cevahir Şanlı, Cemal Yıldırım, Celal Çelik, Metin Güler, Ferhat Fırat, Hasan Canpolat, Hasan Doğru, Hasan Tuncel, Beser Demirtaş, Fatma Bozkurt, Demir Şirin, Sinan Demirtaş, Latif Pekin, Umut Pekin, Dersim Kültür Derneği oyuncu ve müzisyenleri

“Pırdesur” Belgeseli, nüfus yapısına oranla en fazla göçü veren illerden olan Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Kırmızı Köprü köyünde, göç etmeyen ve tüm sıkıntılara rağmen yaşamayı sürdüren insanların hayatlarının en sıkıntılı dönemlerini yaşadıkları kış sürecini aktarıyor. Kar yağmadan önce, tüm sıkıntılara rağmen mutlu bir hayat süren köylülerin yaşamı kar yağışıyla birlikte büyük bir çileye dönüşür. Karın yağdığı ilk gün yola çığ düşer ve yollar kapanır. İkinci gün elektriklerle birlikte adeta köyün tüm dünyayla bağlantısı kesilir. Karayolları ekiplerinin mazotları biter, onlarca sürücü ve yolcu yollarda mahsur kalır ve köylülerin yardımıyla kurtarılır. Ancak, bu sefer de yiyecek sıkıntısı başlar. Olaylar birbirini izler ve tüm aksilikler bir haftalık süre içerisinde adeta çığ olur ve insanların başlarına yağar. 

Çekimleri yaklaşık 2 ay süren “Pirdesur” belgeseli, köydeki kültürel sosyolojik değişimi, yaşamı, mücadeleyi aktardığı gibi, hayati anlarda bile bürokratik yöntemlerin insan yaşamlarını nasıl etkilediğini anlatırken, zorlu süreçlerde Türkiye insanının birbirleriyle dayanışmasına dair de etkileyici örnekler sunuyor. 

Not : Youtube’de yer alan görüntüler montaj öncesi filmin içerisinden seçilmiş rasgele görüntüleri içermektedir. İsim ve var olan görüntülerin bir kısmı çıkartılmış, filmin adı “Pırdesur - Kırmızı Köprü” olarak değiştirilmiştir. Siteye erişimin engellenmesinden dolayı son düzenlemeler yapılamamıştır.Kaynak
canercanerik.comÖzet
Film, Tunceli Pülümür’e bağlı bir köy olan Pirdesur'da geçer ve köyde yaşayan insanların her birinin kendine özgü, bizim için sıradan sayılabilecek ancak kendileri için hayati öneme sahip sorun ve sıkıntılarına odaklanır...

Konusu
1990’lı yıllarda meydana gelen olaylar sebebiyle, 40.000’e yatın insan hayatını kaybetti. Milyonlarca Kürt, köylerinden ve kasabalarından kopartılarak Türkiye metropollerine sürüldü. Bu süreç gerek ekonomik, gerekse kültürel anlamda önemli tahribatlara sebep oldu.

Pırdesur, Dersim,( Tunceli ) Pülümür’e bağlı bir köydür. Yerleşik halkın önemli bir bölümü göç etmiştir. Oluşan boşluk ise daha yüksek dağ köylerinden gelen ve bölgeyi terk etmek istemeyen insanlar tarafından doldurulmuştur. Çoğunlukla yaşlı yada engellilerden oluşan yeni nüfus ekonomik, sosyal sıkıntılar kadar zorlu doğa koşullarına karşı da mücadele etmek zorundadırlar. Köyde yaşayan 50 civarındaki insanların yüzde 80’e yakını yardıma ihtiyaç duyabilecek kadar yaşlı yada önemli fiziksel engelleri mevcut olan insanlardır. Ama en önemli özellikleri tüm zorluk ve bedellere rağmen Dersim’i terk etmeyi düşünmemiş ve tüm zorluklara rağmen bedel ödeyerek burada yaşamaya devam eden insanlar olmalarıdır.

Film, köyde yaşayan insanların her birinin kendine özgü, bizim için sıradan sayılabilecek ancak kendileri için hayati öneme sahip sorun ve sıkıntılarını aktarmalarıyla başlamaktadır. Güneşe karşı edilen duayla başlayan hareketlilik, köyde yaşayan insanların gün içerisindeki zamanlarda neler yaptıklarını takip ederek sürmektedir. Halkın günlük yaşantıları içerisinde, küçücük bir köyde çok ayrı dünyalara, farklı yaşam modellerine, önceliklere ve sıkıntılara tanıklık etmekteyiz. Tüm sorun ve sıkıntılarla mücadeleye bir anlamda “alışmış” bulunan köy halkı tüm zorluklara rağmen hayatlarını devam ettirir. Ancak, kar yağışının şiddetlenmesiyle birlikte, bir atasözüne tekrar hak verilir : "Tüm dertler üst üste gelir" Kar yağışıyla birlikte, köyün de üzerinde bulunduğu şehirlerarası karayolu çığ nedeniyle kapanır. Yollarda rehin kalan sürücülerin yardıma ihtiyaç duyan köylülerin kurtarmasıyla devam eder. Ancak sıkıntı bununla da bitmez. "Devletin mazotu bitince" bir haftalık esaret günleri başlar... Yollar kapanır, ardından elektrikler kesilir, telefon bağlantılarını çığ kopartır, köyün tek bakkalı ilçede mahsur kalır, evlerde "stoklanan" yiyecekler tükenir... Kimi bunu fırsata çevirmeye çalışırken, kimi yardıma muhtaç insanlar ellerinde olanı pay etmeye çabalarlar...

11. Uluslararası Belgesel Film Festivali İstanbul Fransız Kültür Merkezi, gösterim. 18 Kasım 2008
11. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, Türkiye'den Belgesel Filmler. 2008
20. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Belgesel Film, Gösterim. 2009
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali, Gösterim. 2009
5. Dağ Filmleri Festivali, Ülkemizden Bölümü, Gösterim. 2010

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « 73. Millet Bava Düzgini - Dersim inanç »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:2529

Umut Çicekleri

Temaşekirin-İzleme:1325

Yalınayak Gen animasyon

Temaşekirin-İzleme:1382

S1m0ne (2002)

Temaşekirin-İzleme:1390

1984 / Nineteen Eighty

Temaşekirin-İzleme:1161

Avare Awaara 1951

Temaşekirin-İzleme:1371

Witness for the Prosecution (1957)

Temaşekirin-İzleme:1358

42nd Street (1933)

Temaşekirin-İzleme:1357

Piyon 2013

Temaşekirin-İzleme:1054

Dövüş Kulübü 1999

Temaşekirin-İzleme:1262

Cesur Brave

Temaşekirin-İzleme:2783

Günışığından Bir Damla

Temaşekirin-İzleme:1108

Azınlık Raporu 2002

Temaşekirin-İzleme:1176

Zincirbozan

Temaşekirin-İzleme:1384

Çit

Temaşekirin-İzleme:1067

Wêran

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

Kıyamet Kitabı – Doomsday…

Kıyamet Kitabı – Doomsday Book

Süre: 155 Dakika Yönetmen: Jee-woon Kim IMDb Puanı: 7.4 Yapım Yılı ve ...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 422 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 422 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.