gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Belgefîlm - Belgesel

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

A+ R A-

İBRET OLSUN DİYE

Oylayın / Deng bidin
(1 Oy)

Türkiye'de ölüm cezası 2002 yılında kaldırıldı; en son cezalar 1984'de uygulandı. Bu arada, Cumhuriyetin kuruluşundan beri 15'i kadın toplam 712 kişi, başkalarına 'ibret olsun diye' idam edildi.

İBRET OLSUN DİYE, Türkiye'de yaşanmış uygulamalar üzerinden ölüm cezasına insani bir perspektiften yaklaşıyor. Ve hayatı darağacında sonlanmış olan yüzlerce kişi adına şu soruyu soruyor: Bu insanları niye öldürdük?
Uluslararası İpek Yolu Film Festivali 2007 – En İyi Belgesel / Altın Karagöz Ödülü
Ankara Uluslararası Film Festivali 2008 - İkincilik Ödülü
DocumFest Uluslararası Belgesel Film Festivali 2008 - Özel Mansiyon Ödülü
Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali ve Forumu, Cenevre 2009 - Jüri Özel Ödülü
Yönetmen/Directed by: Necati Sönmez
Senaryo, Kurgu & Yapım/Script, editing & production: Emel Çelebi, Necati Sönmez
Kamera/Camera: Necati Sönmez, Özlem Günhan, Ender Yeşildağ
Müzik/Music: Nazım Çınar
Katılanlar/Participants: Halit Çelenk, Salih Sezgin, Şevket Fettahoğlu, Hasan Gör
Mektuplar/Letters by: Erdal Eren, İlyas Has, Hıdır Arslan, Kadir Tandoğan
Seslendirme/Narration: Mustafa Ergin, Uğur K. Güler
Danışmanlar/Consultants: M. Semih Gemalmaz, Uğur Kutay
ZeZe Film / 48' / 2007

In Turkey, the death penalty was abolished in 2002, and the final executions were carried out in 1984. Meanwhile, since the foundation of the republic, a total of 712 people, 15 of which were female, were executed 'to serve as an example'.
TO MAKE AN EXAMPLE OF humanely tackles the capital punishment issue through its actual enforcements in Turkey.And it raises this question on behalf of the hundreds who died on the gallows: Why did we kill all these people?
Int'l Silkroad Film Festival 2007 – Golden Karagoz Best Documentary Award
Ankara International Film Festival 2008 - Second Prize
DocumFest International Documentary Film Festival 2008 - Special Mention Award
The International Film Festival and Forum on Human Rights 2009 - Jury Special Mention
zezefilm.com/eng/to_make_an_example_of.html

Ölüm Cezası Kalkmıştır
Ölüm cezası savaşta / barışta ayırımı yapılmaksızın her koşulda kaldırılmıştır. Su, tersine akmaz.

Türkiye'de ölüm cezası tartışmalarını binlerce kilometre uzaktan başlatan bir Başbakan'ın "sözleri"nin yanlış anlaşıldığı ve ne anlama geldiği, bu ülkenin Dışişleri Bakanı'ndan başlamak üzere Sayın Başbakan'ın "ne demek istediği, hangi amaçla söylediği, hangi ülkeyi kastederek idam cezasını gündeme getirdiği" açıklandı.
Biz de anladık. Ama yanlış mı anlamışız, yoksa anlamamış mıyız, anlayamadım.
Başbakan söyledi ya, hemen tartışmalar başladı. İdam cezasının geri getirilmesini savunanlar ve savunmayanlar ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı'nda ölüm cezası konusunda çalışma bulunmadığı açıklanınca, pek rahatladık.
Hemen medya, - medya çünkü! - Başbakan söyleyince idamı tartışmaya açmakla pek iyi bir şey yaptığına inanarak atıldı ve idam cezasını tartışmaya açtı. Pek iyi yaptı doğrusu, çünkü ekranlarda boy boy kendini gösteren fikir sahibi olup bilgi sahibi olmayanlar ile bilgi sahibi olup fikir sahibi olmayanların "ölüm cezasını/idam cezasını" tartışmasından çok şey öğrendik(!).
Amerika'yı yeniden keşfetmenin bir gereği olmadığı için sadece hatırlatmayı yararlı buluyorum.
İki yıl önceydi. "Ölüm Cezasının Kaldırılması" İstanbul Sempozyumu yapıldı. 6-7 Temmuz 2010 tarihinde İstanbul Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezinin düzenlediği bu sempozyum'da Prof.Dr. William Schabas bir konuşma yapmıştı. Eylül 2011'de yayınlanan kitabının (Legal) 45 inci sayfasında "Ölüm Cezasının Kayıtlanması ve Kaldırılmasına Yönelik Uluslararası Eğilimler" başlığı ile yayımlanan bu konuşma, ne ilginçtir ki, sanki bu günler için yapılmış gibi...
İnsan hakları hukukçusu ve ölüm cezasının tüm dünya üzerinde kaldırılması konusundaki çok önemli çalışmaları ile bilinen Schbas bu konuşmasında birkaç küçük hikâye ile gerçeklerin altını çizmiş ve konuşmasında önemli birkaç şeye değinmişti.
Sadece hatırlatıyorum ve Prof. Dr. William Schabas'ın yaptığı konuşmadan bölüm aktarıyorum.
"Eklemeliyim ki, ölüm cezasını hukuken kaldıran devletlerin ölüm cezasına geri dönüp dönmeyecekleri bilinmezdir. Ölüm cezasının kaldırılmasına yönelik hareketin kırılganlığına ilişkin düşünceyi, ölüm cezası tartışmalarının en garip özelliği olarak görmüşümdür hep ve bu düşünce doğru değildir.
Bir ülkede sıklıkla, demagoji yapan politikacılar ölüm cezasına ilişkin tartışmaları yeniden açmaya çalışır ya da bir gazetenin genel yayın yönetmeni, "belki de ölüm cezasını tekrar düşünmeliyiz" der ya da bazı dini liderler ölüm cezası çağrısında bulunur ve insanlar, kamuoyunun ölüm cezasının yeniden getirilmesi konusunda ısrarcı olacağını düşünür. Değerli arkadaşlar, bunun asla olmayacağını söylememe izin verin. Bu olmayacak ve ben bunun olmayacağı konusunda evim ve emeklilik fonum üzerine bahse girmeye hazır değilim.
Ancak, ölüm cezasını fiilen ya da hukuken kaldırmış olan bir devletin bu cezaya dönme ihtimalinin çok düşük olduğu konusunda herhangi biriyle iddiaya girebilirim. Bir devlet bir kez, ölüm cezasını kaldıran devletler kampına girdi mi bir daha asla bu kamptan çıkmayacağı olgusu, her geçen yıl daha çok sayıda devletin ölüm cezasını kaldıranlar kampına girmesi gerçeğiyle kuvvetlenmektedir. Her yıl iki ya da üç devlet bu kampa dahil olmaktadır ve durum yaklaşık iki on yıldır devam etmektedir. Eğer bu eğilim devam ederse, ölüm cezasının 15-20 yıl içinde evrensel olarak kaldırılacağı şeklinde güvenilir bir tahminde bulunabiliriz. Devam etmemesi için bir neden göremiyorum."
Gelelim bu konuşmasında sayın Schabas'ın aktardığı küçük bir hikâyeye...
"Gerek, Birleşmiş Milletler sistemi içinde gerekse de Amerikalılar-arası sistemde ek protokoller kabul edildi ve sonrasında Avrupa sisteminde de yeni bir protokol kabul edildi. Sanırım, 13 No.lu Protokol için Türkiye'ye teşekkür edebiliriz. Çünkü Öcalan davası mahkemelerde görülürken, bazı Avrupa devletleri dönüp Türkiye'ye, ölüm cezasının barbarca bir uygulama olduğunu söyleyip, kendi temel değerlerine aykırı böylesi barbarca bir uygulamayı kabul etmeye nasıl devam edebildiklerini sordu. Türkiye şöyle cevap verdi; 'Peki, neden 6 No.'lu Protokol sadece barış zamanındaki barbarca uygulamayı yasaklıyor?' Bunun üzerine İsveçliler derhal, "Güzel nokta ve protokolü kabul etmemiz iyi olur dedi. Böylece Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Protokol No.13 kabul edildi".
İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Koruma Sözleşmesinin Ölüm Cezasının Her Koşulda Kaldırılmasına İlişkin Protokol No. 13'e göre; ölüm cezası kaldırılmıştır. Hiç kimse ölüm cezasına çarptırılmayacaktır ya da (bu cezası) infaz edilmeyecektir (Madde1). Buna aykırı önlem alma yasaktır ve olağanüstü durumlarda bile, savaşta dahi bu yasaktan bir sapma söz konusu değildir. Bu protokole çekince konulamaz, yasaktır.
13 Nolu Protokol Vilnius'da yapılan toplantıda 03.05.2002 tarihinde imzaya açıldı. Türkiye 9 Ocak 2004 tarihinde bu Protokolü imzaladı. Onay kanununun çıkması ve depo edilmesi sonrasında 1 Haziran 2006 tarihinden itibaren Türkiye için 13 Nolu Protokol bağıtlanmış oldu.
13 Nolu Protokol için Türkiye'ye teşekkür edilebileceğine göre; herhangi bir bakan tarafından her koşulda ölüm cezasının kaldırıldığı gerçeğinin birileri tarafından ne anlama geldiğinin açıklanmasına ihtiyaç yoktur ve bu kadar açık bir anlatımın da açıklanmasına hiç gerek yoktur.
Ölüm cezası savaşta/barışta ayırımı yapılmaksızın her koşulda kaldırılmıştır.
Su, tersine akmaz.

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Ağustos Karıncası VÊNGDÂME »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:1240

The Big Lebowski (1998)

Temaşekirin-İzleme:803

Açlık Hunger Film izle

Temaşekirin-İzleme:1257

The Stone Angel (2007)

Temaşekirin-İzleme:1407

Convoy (1978)

Temaşekirin-İzleme:1238

Mavi

Temaşekirin-İzleme:1051

The Prestige (2006)

Temaşekirin-İzleme:1423

Lal Gece 2012

Temaşekirin-İzleme:1354

Barfly (1987)

Temaşekirin-İzleme:1209

O... Çocukları

Temaşekirin-İzleme:1367

Ölümden Sonra Yaşam / Dead Like Me

Temaşekirin-İzleme:1006

Uluslararası

Temaşekirin-İzleme:1287

Filmê The Mechanic 2011

Temaşekirin-İzleme:1118

İhtiyar delikanlı

Temaşekirin-İzleme:1174

Beyaz

Temaşekirin-İzleme:3111

The Boy in the Striped Pyjamas/Çizgili Pijamalı Çocuk – 2008

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

Boy A

Boy A

Boy A (2007)Rating: 7.7 / 10 from 21,111 usersYayınlanma Tarihi: 4 September 2008 (Singapo...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 413 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 413 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.