gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Aksiyon - Serpêhatî

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Film » SINEMAYA CIHANÊI II » Cûreyên Sînêmayê » Serpêhatî / Aksiyon » Cango'nun İntikamı / Django 1966
A+ R A-

Cango'nun İntikamı / Django 1966

Oylayın / Deng bidin
(0 oy)

Puanı:7.9/10
Yapım:1966 - İtalya , İspanya
Tür:Western
Süre:93 dakika
Yönetmen:Sergio Corbucci
Oyuncular:Franco Nero, Gino Pernice, Ángel Álvarez, Rafael Albaicín, José Canalejas

Sergio Leone 1964 yılında A Fistful of Dollars ile yeni bir alt tür yarattığında, kimse etkilerinin bu kadar geniş çaplı olabileceğini bilmiyordu. Fakat bu yeni stilin kimi yönetmenlerin de ilgisini çekeceği muhakkaktı, böylece başka tatlar yaratacak ürünler de ortaya koyulacaktı. Bunların başında -"iki numaralı Sergio"- Sergio Corbucci'nin yarattığı Django efsanesi gelir.
Film o kadar sevilecekti ki, ardından çekilen onlarca western Django adıyla anılacak, filmin yüzlerce devam bölümü olduğu söylentisi yayılacaktı. Gerçekte kayıtlı 32 Django filmi var ve bunlardan sadece biri (o da başka yönetmenle) afişinde baş oyuncu Franco Nero'nun adını taşıyor (Django 2: il grande ritorno, 1987).

Leone'den etkilenmek olur da, ilk filmi A Fistful of Dollars'tan esinlenmemek olur mu? Django da, peşinde sürüklediği tabutla çamurların içinde yol alan "tek adam"ımızın, jenerik ve tema müziği boyunca, gözden kaybolana dek süren çekimiyle başlıyor. Lucky Luke'un "Hayalet Kasaba"sını andıran bir öyküyle, terk edilmiş kasabaya varmadan önce, silahşörün tavırlarına bir göz atarız (Mamet'e göre karakter yoktur, davranışlar vardır). Meksikalılar ellerinden kaçmış bir fahişeyi kırbaçlarken, Django da bizim gibi durur, seyreder. Kahramanlık için acelesi yoktur. Kırbacın yerini silah sesleri aldığında, seyirci ikinci kez yanılır: Namlu silahşörün elinde değil, kadını kendileri cezalandırmak isteyen beyazlardadır. Ateşe verdikleri çarmıh ve Ku Klu Klan cübbeleriyle ırkçılığı temsil eden Güneyli askerler, kendi İç Savaş'ını bitiremeyen Binbaşı Jackson'ın ilk kayıpları olacaktır. Zevk için insan avlayan ("sıkıldım, gerisini siz halledin") bu psikopat, bize başka filmleri de hatırlatır: Betrayed (1988), Hard Target (1993) ve diğerleri. Kurtardığı Maria (Loredana Nusciak) ile birlikte kasabaya gelen silahşör, tek açık yer olan geneleve yerleşir; bu esnada kadının da oradan kaçtığını ve Jackson'un adamları tarafından Meksikalılara satıldığını öğreniriz. Jackson'un köstebeği Peder Jonathan da kasabaya yeni birinin geldiğini hemen duyuracaktır.

Final seyrinde birkaç sahne bekler seyirciyi ilk yarı boyunca. Bunlardan ilki, Jackson ve adamlarının Django ile karşılaşmasıdır. Tüm adamları temizlenen Jackson salıverilir, silahşör onunla hesabını "hayatının elinden alındığı yerde" verecektir. Daha sonra 48 adamıyla dönen Binbaşı, tabutun içinden çıkan sürprize bakakalırken, seyirci de bu keyifli anın tadını çıkarır: Tabutta ordudan çalındığı muhtemel (Kuzey için çarpışmıştır) mitralyöz vardır ve "artıklar" yine temizlenir. Çamurlar içinde yatan onlarca ceset seyirliktir, bu sahne Leone'nin izleyen yapıtı A Fistful of Dynamite'ı hatırlatır (elbette Peckinpah filmi The Wild Bunch'u da unutmamak lazım). Bu bölümle filmin ikinci bölümüne geçiş yapılır: Sırada Meksikalılar vardır ve seyirciyi bir sürpriz bekler. Kendisine ilgi duyan ("benimle gelirsen sana kimse zarar veremez") Maria ile yatağa girmiş silahşör, Meksikalı General Hugo ile eski arkadaştır; bir kere hayatını kurtardığı askere bu sefer de elinden kaçan kadınını teslim eder. Tam bir anti kahraman profili yaratılmıştır.

"Beş parasız devrim"lerine katkı sağlamak ve cebini doldurmak için ordunun altınlarını çalmayı teklif eden Django, kendi payını alamayınca tüm ganimeti yüklenir ve tek engel (kendisini silah zoruyla kabul ettirir) Maria ile birlikte kasabadan yollanır. Film ilk mekanına döner, kum bataklığına yuvarlanan tabut, altınlarla birlikte Django'nun kirli geçmişini de yutar, onu hayata döndürense birlikte temiz bir sayfa açacağı Maria'dır. Fakat her şey bu kadar kolay olmaz, Maria vurulurken, General ve adamları Django'ya unutamayacağı bir ders verir. Bir önceki "şeriat"ta Köstebek (Peder)'in kesilip ağzına verilen kulağı Tarantino'ya Reservoir Dogs için ne kadar ilham vermişse, bu sahnede ellerin silahla kırılması (akabinde üstünden atlılar geçer), Brando'nun çok sevdiğim western kültü One-Eyed Jacks (1961)'i hatırlatır. Her iki eşleşmede fark, Django'nun sertlik adına olayı daha ileriye götürmesidir.

Filmin esas kötüsü Meksikalılar olmadığına göre, kötünün elinden ortadan kaldırılacaklardır. Geriye Jackson ile elleri kırılmış Django'nun düellosu kalacaktır. Bu noktada, A Fistful of Dollars ve One Eyed Jacks'te gördüğümüz "kırık elli silahşör" temasının, bir iyileşme süreci barındırmaksızın, filmin finaline damgasını vurduğunu görüyoruz ve bu açık bir sürpriz. Karısının mezarı başında son düellosuna hazırlanan Django, Nataniele'ye (genelev sahibi) emanet ettiği yaralı Maria ile yeni bir hayata başlayacak mıdır, yoksa kendi tabutuna mı gömülecektir? Film, western sinemasını olabildiğince şiddet arenasına dönüştürürken, canlı renkleri, jön başrolü ve tema müziği ile de popüler kültürden yeterince sebeplenmeyi başarıyor. Terence Hill'i andıran mavi gözleri ve gülümsemesi ile 23 yaşındaki Franco Nero, zamanı için büyük bir keşif ve bu rolde mükemmel bir kimya yaratıyor. Nataniele (Angel Alvarez), Enchanted'in Nathaniel'i Timothy Spall'ı andırırken, vasat üstü Jackson'ın (Eduardo Fajardo) ötesinde, Maria rolünde Loredana Nusciak'ın kusursuz bir yüz olduğunu düşünüyorum. Birçokları gibi, ardında bir yönetmen barındırmadığından, o da ismini duyuramadan silinmiş gitmiş.

Baştan sona sürükleyici konusu ve temposuyla Django, lezzetini halen koruyan bir film ve Sabata, Trinita serileri gibi parodiye kaçmadan, türü kara komedi ile birleştirebilen ender yapımlardan biri. Hani derler ya, "Hitchcock'un yönetmediği en iyi Hitchcock filmi" (Charade, Stanley Donen); bu film de Leone'nin yönetmediği en iyi spaghetti western filmi ve türü seven herkesin en az bir kere izlemesi şart gözüküyor. Korkusuz "cengaver"imizin bu ilk macerasına siz de katılın ve sinema seyrinin doyumsuz keyfini yeniden yaşayın. Tekrarını bulamasanız bile...

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:1253

The Apocalypse Code (2007)

Temaşekirin-İzleme:1255

Dehşet Treni

Temaşekirin-İzleme:1438

Kafa Avcısı

Temaşekirin-İzleme:1635

Samurayın Gözyaşları

Temaşekirin-İzleme:1380

The Live Ghost

Temaşekirin-İzleme:1261

The Canyon: Kanyon

Temaşekirin-İzleme:1536

JFK 1991

Temaşekirin-İzleme:1474

2009 Avatar

Temaşekirin-İzleme:1546

The Miracle Worker (1962)

Temaşekirin-İzleme:1123

La Meute (2010)

Temaşekirin-İzleme:1351

Le Proces (1962)

Temaşekirin-İzleme:1694

(1980) The Mountain Men

Temaşekirin-İzleme:2172

İradenin Zaferi

Temaşekirin-İzleme:1611

Sevginin Gücü

Temaşekirin-İzleme:1151

Karanlığa Karşı

Fîlmên Nû - Yeni Eklenenler

Kanlı Postal

Kanlı Postal

Vizyon tarihi 11 Eylül 2015 Yönetmen Muhammet Arslan Oyuncular: Cansu Fır...

Fîlmên Ku zedetirîn hatine ecibandin - En Beğenilen Fimler

Shirin

Shirin

Rating: 6.8 / 10 from 950 users Yayınlanma Tarihi: 20 January 2010 (France) Ülke: Iran...

Filmên ku dawî hatine temaşekirin - En Son İzlenen Filmler

The Secret Invasion (1964…

The Secret Invasion (1964)

Gizli İstila, The Secret InvasionHazırlayan:EsKOFilmin Yönetmeni: Roger CormanFilmin Türü:...

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 350 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 350 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.