gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Fîlmên Jînenîgarî - Biyografik Filmler

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Biyografik filmler » Nelson Mandela
A+ R A-

Nelson Mandela

Oylayın / Deng bidin
(0 oy)

Nelson Rolihlahla Mandela (d. 18 Temmuz 1918, Umtata, Transkei), Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanıdır.


Ailesi Kosa (Xhosa) dilini konuşan Tembu (Thembu) kabilesindendir. Babası ise bu kabilenin şefi Gadla Henry Mandela‘dır.

Mandela; lise tahsilinden sonra Fort Hare Üniversity College‘a girdi. Burada okurken siyasi olaylara karıştı. Bir öğrenci boykotunakarıştığı ve organize ettiği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Transkei‘den ayrılarak, Transvaal‘a gitti. Burada bir süre madenlerde polis memurluğu görevinde bulundu. Bu sırada yarıda bıraktığı üniversite tahsiline uzaktan eğitim yoluyla devam etti. 1942′de Witwaterstrand Üniversitesi‘nin hukuk bölümünü bitirerek avukatlık yapmaya başladı. Ülkenin ilk siyah avukatı unvanını aldı. 1944 yılında Irk ayrımınakarşı yerli halkın kurduğu Afrika Milli Kongresi‘ne katıldı. Çok kısa zamanda kongrenin Gençlik Birliği’ne başkan seçildi. 1948′de siyahların kurtuluş hareketinin önderlerinden birisi durumuna geldi. Bu arada ırkçılığa karşı silahlı mücadeleyi üstlenen ve kongrenin askeri kanadı özelliğindeki Umkhonto ve Sizwe’yi (Milli Mızrağı) de kurarak 1961 yılında onun da başkanı oldu.

Ocak 1962′de kendisine destek aramak için ülke dışına çıktı. İngiltere ve Afrika ülkelerini dolaştı. Afrika ülkeleri ile sosyalist ülkelerdensilah ve para yardımı temin etti. Ülkeye dönüşünde arkadaşlarıyla birlikte, izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, sabotajlar vesuikastlar düzenlemek iddialarıyla yargılandı. Halkın, tamamının temsil edilmediği ve beyazların temsil edildiği parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savundu. Beyaz yönetim tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı (1964). Bu davranışıyla ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların simge ve sembolü oldu.

Nelson Mandela, Dünyanın en ünlü mahkumu olarak anılır. Güney Afrika‘da Robben Adası (Fok Adası)’nda 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980′li yıllarda, ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyuldu. 1990 yılında devlet başkanı De Klerktarafından şartsız olarak serbest bırakıldı. Serbest bırakıldığı zaman 71 yaşındaydı. Serbest bırakılmasına Güney Afrika siyahlarının yanında birçok beyaz da sevindi. Mandela’nın; “Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim.” demesi, halk arasında onu bayraklaştırdı.

1990‘da hapisten çıkınca Demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışmıştır ve kurmuştur. Afrikalılar, Mandela olmadan bunun gerçekleşemeyeceğine inanır. Bugün Mandela, bir özgürlük savaşçısı olarak kabul edilmektedir. 40 yıl içinde 100′den fazla ödül almıştır. 10 Mayıs 1994‘te Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı seçildi. Güney Afrika‘da, kendi kabilesindeki büyüklerin kendisine taktıklarıMadiba lakabıyla tanınır.

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Che: Part One Xelîl Uysal »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:1153

Kaldırım Serçesi

Temaşekirin-İzleme:1312

Chilling Romance (2011)

Temaşekirin-İzleme:11020

Kamp –Wargeh

Temaşekirin-İzleme:5117

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Temaşekirin-İzleme:1322

Devrimden Sonra

Temaşekirin-İzleme:1181

Blade

Temaşekirin-İzleme:1498

(1978) Comes A Horseman

Temaşekirin-İzleme:1136

Bu Son Olsun 2012

Temaşekirin-İzleme:1341

Dark City

Temaşekirin-İzleme:1161

KaraKedi Ak Kedi

Temaşekirin-İzleme:1644

Ben Robot / Will Smith

Temaşekirin-İzleme:1762

Aşçı Fare

Temaşekirin-İzleme:1428

Kelimeler Yetmez

Temaşekirin-İzleme:1460

East of Eden (1955)

Temaşekirin-İzleme:4652

Rêwîtiya Kîtera’yê (1982)

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 659 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 659 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.