gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Fîlmên Jînenîgarî - Biyografik Filmler

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Biyografik filmler » Nelson Mandela
A+ R A-

Nelson Mandela

Oylayın / Deng bidin
(0 oy)

Nelson Rolihlahla Mandela (d. 18 Temmuz 1918, Umtata, Transkei), Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanıdır.


Ailesi Kosa (Xhosa) dilini konuşan Tembu (Thembu) kabilesindendir. Babası ise bu kabilenin şefi Gadla Henry Mandela‘dır.

Mandela; lise tahsilinden sonra Fort Hare Üniversity College‘a girdi. Burada okurken siyasi olaylara karıştı. Bir öğrenci boykotunakarıştığı ve organize ettiği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Transkei‘den ayrılarak, Transvaal‘a gitti. Burada bir süre madenlerde polis memurluğu görevinde bulundu. Bu sırada yarıda bıraktığı üniversite tahsiline uzaktan eğitim yoluyla devam etti. 1942′de Witwaterstrand Üniversitesi‘nin hukuk bölümünü bitirerek avukatlık yapmaya başladı. Ülkenin ilk siyah avukatı unvanını aldı. 1944 yılında Irk ayrımınakarşı yerli halkın kurduğu Afrika Milli Kongresi‘ne katıldı. Çok kısa zamanda kongrenin Gençlik Birliği’ne başkan seçildi. 1948′de siyahların kurtuluş hareketinin önderlerinden birisi durumuna geldi. Bu arada ırkçılığa karşı silahlı mücadeleyi üstlenen ve kongrenin askeri kanadı özelliğindeki Umkhonto ve Sizwe’yi (Milli Mızrağı) de kurarak 1961 yılında onun da başkanı oldu.

Ocak 1962′de kendisine destek aramak için ülke dışına çıktı. İngiltere ve Afrika ülkelerini dolaştı. Afrika ülkeleri ile sosyalist ülkelerdensilah ve para yardımı temin etti. Ülkeye dönüşünde arkadaşlarıyla birlikte, izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, sabotajlar vesuikastlar düzenlemek iddialarıyla yargılandı. Halkın, tamamının temsil edilmediği ve beyazların temsil edildiği parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savundu. Beyaz yönetim tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı (1964). Bu davranışıyla ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların simge ve sembolü oldu.

Nelson Mandela, Dünyanın en ünlü mahkumu olarak anılır. Güney Afrika‘da Robben Adası (Fok Adası)’nda 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980′li yıllarda, ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyuldu. 1990 yılında devlet başkanı De Klerktarafından şartsız olarak serbest bırakıldı. Serbest bırakıldığı zaman 71 yaşındaydı. Serbest bırakılmasına Güney Afrika siyahlarının yanında birçok beyaz da sevindi. Mandela’nın; “Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim.” demesi, halk arasında onu bayraklaştırdı.

1990‘da hapisten çıkınca Demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışmıştır ve kurmuştur. Afrikalılar, Mandela olmadan bunun gerçekleşemeyeceğine inanır. Bugün Mandela, bir özgürlük savaşçısı olarak kabul edilmektedir. 40 yıl içinde 100′den fazla ödül almıştır. 10 Mayıs 1994‘te Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı seçildi. Güney Afrika‘da, kendi kabilesindeki büyüklerin kendisine taktıklarıMadiba lakabıyla tanınır.

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Che: Part One Xelîl Uysal »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Araf
Eşref Bitlis Paşa
Suyun Öteki Yanı - Berçem
IRAN FIGHTS KURDISH REBELS
Ararat
Lastik
08 Şub 2013
20 Oca 2013
19 Şub 2013

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:42319

Marmoulak -The Lizard- -Le Lézard- -Kertenkele

Temaşekirin-İzleme:2087

Milano'da Mucize

Temaşekirin-İzleme:1348

Mat (1926)

Temaşekirin-İzleme:1364

Zeitgeist

Temaşekirin-İzleme:1067

Ratatouille 2007

Temaşekirin-İzleme:1035

Pi 1998

Temaşekirin-İzleme:1092

Saç

Temaşekirin-İzleme:1182

Bitirim Karınca

Temaşekirin-İzleme:3240

KASIM/Noviembre

Temaşekirin-İzleme:1131

La Jetee (1962)

Temaşekirin-İzleme:1196

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

Temaşekirin-İzleme:1655

Othello

Temaşekirin-İzleme:2739

Land and Freedom(Ken Loach)

Temaşekirin-İzleme:1083

Kağıt

Temaşekirin-İzleme:1856

Leylekler Uçarken

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 604 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 604 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.