gototopgototop

Kürt Sineması - Sînemaya Kurdî - Kurdish Cinema

Têketin-GirişEndamtî-Üyelik

Fîlmên Jînenîgarî - Biyografik Filmler

Qutîka Lêgerînê - Arama Kutusu

Anasayfa - Mal » Biyografik filmler » Dina K'ak'i Kazım Koyuncu
A+ R A-

Dina K'ak'i Kazım Koyuncu

Oylayın / Deng bidin
(1 Oy)

Yapım Tarihi : 2005
Süre : 00:45:00
Formatı : Dv
Web Sitesi : www.beksav.org
Elektronik Posta Adresi : info @ beksav.org, zanim @ mynet.com

Yönetmen - Serap KERVANCI
Yönetmen Yardımcısı - Aynur ÖZBAKIR
Yapımcı - Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV)
Danışmanlar - Hacı ORMAN
Kameraman - Aynur ÖZBAKIR, Serap KERVANCI
Kurgu - Aynur ÖZBAKIR, Serap KERVANCI

33 yaşında kansere yenik düşen bir sanatçının, Kazım Koyuncu’nun biyografik öyküsü… Ve yüz binlerce insanın yaşamına ve sağlığına kast eden bir facianın, Çernobil’in, kısa bellek yoklaması…

Dina K’ak’i Laz müziğini milyonlara sevdiren, denizin çocuklarından dağların çocuklarına ezgili selamlar götüren, halkların kardeşliği için yaşayan, devrimci ölen, müziği ile birlikte uğurlama töreni de toplumsal bir olaya dönüşen Kazım Koyuncu’nun hayatından ve sanatçı kişiliğinden kesitler sunuyor. Koyuncu’nun yaşamında ölümcül bir yeri bulunan Çernobil cinayeti ise, belgesel filmin ikinci tematik dokusunu oluşturuyor. Film; Çevre İçin Hekimler Derneği Başkanı Ümit Şahin, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ö. Eylem Tuncaelli, Laz Dili Uzmanı Selma Koçiva, Sunay Akın, Birol Topaloğlu, Yasemin Göksu, Zuhal Yıldırım, Levent Canen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda uzman ve sanatçının görüşlerini de içeriyor. Kazım’ın çay topladığı, ağaçtan gitar yaptığı çocukluğu ise ailesinin anlatımlarıyla belgeselde yer alıyor. İlk müzik enstrümanı mandolindi, en çok saçlarını severdi Dina. Ailenin duygulu anlatımlarıyla bir solukta akıyor Dina K’ak’i ve Kazım yine o bildik selamıyla sevenleriyle kucaklaşıyor.

5. Ay Işığı Belgesel Sinema Akşamları, Gösterim. 23-27 Ağustos 2006


Kazım Koyuncu'nun hayatı belgesel
Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu’nun hayatını konu olan “DİNA K’AK’İ’ adlı belgesel filmin galası, 6 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek.

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’ndan (BEKSAV) yapılan açıklamada, yapımcılığını Kolektif Yapım Yayın Org. Ltd. Şirketi’nin, yönetmenliğini de Serap Kervancı’nın üstlendiği filmin galasının, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde yapılacağı bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda kanserden ölen Kazım Koyuncu’nun hayatı ve sanatçı kişiliğinin işlendiği 59 dakika süreli filmde, “Çernobil faciasının ikinci bir tematik doku oluşturduğu” da belirtilen açıklamada, belgeselin Kasım ayı boyunca BEKSAV ve Mezopotamya Kültür Merkezi’nde izlenebileceği kaydedildi.

Ek Bilgi : 8 kasım salı akşamı cnnturk kanalında Cüneyt Özdemir ve Soner Yalçın'ın birlikte hazırladıkları 5N1K adlı programda Beksav tarafından hazırlanan Dina K'aki belgeseli ile ilgili ayrıntıları bulabileceğiniz bir yayın gerçekleştirilecektir.

Kaynak
ntvmsnbc.com, 1 Kasım 2005

Karadeniz müziğini pek çok insanın tanımasını, sevmesini sağlayan, genç sanatçı Kazım Koyuncu'nun hayatını anlatan biyografik belgesel... Kansere yenik düşen sanatçıyı, İstanbul'da ve Hopada uğurlayan sevenlerinin Çernobil'e isyanı, yakınlarının anlatımları ve sahnedeki Dina'nın öyküsü...

DİNA K'AK'İ
BEKSAV Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan ve Kazım Koyuncu’yu anlatan belgesel film DİNA K’AK’İ’nin galası 6 Kasım günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sevenlerinin ve dostlarının yoğun ilgi gösterdiği galaya; sinemacıların, müzisyenlerin, edebiyatçıların yanısıra, yazılı ve görsel basın da katıldı.

800 kişinin katıldığı etkinlikte film iki seans olarak gösterildi. Filmin bitimiyle sahneye çıkan Yönetmen Serap Kervancı filmin gelişim öyküsünü anlatarak izleyicilerin sorularını yanıtladı. 59 dakikalık belgesel film, Koyuncu’nun müzikal yaşamını, devrimci bir sanatçı olarak kitlelerle kurduğu ilişki; Kazım’ın müziğindeki ayırdedici özellikler müzisyenler, edebiyatçılar ve dil uzmanları tarafından anlatılıyor. Koyuncu’nun alkışlar, ıslıklar ve sloganlarla uğurlandığı cenaze törenlerinin yanı sıra çevre mühendisleri ve uzmanların anlatımlarıyla Çernobil faciasının yarattığı ürkütücü sonuçlarda belgesele tamamlayıcı bir tema olarak işlenmiş.

Dina K’ak’i Belgeseli Kasım-Aralık aylarında Ankara, İzmir Diyarbakır, Van, Batman Trabzon, Hopa’yla beraber İstanbul’da BEKSAV ve MKM’ de gösterilecek.

BELGESEL ANKARA GÖSTERİMİ: 
09-10 ARALIK
Saat :19.00 Ekin Sanat Merkezi
Menekşe Sok.KIZILAY
İLETİŞİM
Telefon: 0216 349 91 55 – 56
e-mail: info @ beksav.org

KAZIM KOYUNCU “DİNA K `AK’İ “
Yönetmenliğini Serap Kervancının yaptığı DİNA K`AK`İ isimli Kazım Koyuncu belgeselinin Diyarbakır prömiyeri yapıldı. Bir süre önce kanserden yaşamını yitiren ünlü sanatçı Kazım Koyuncunun yaşamını anlatan DİNA K `AK` İ isimli belgesel filmin Diyarbakır prömiyeri Yenişehir Belediyesi tarafından Galeria Sinemasında yapıldı. Gösterime Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, çok sayıda kurum temsilcisi, Dicle Üniversitesi öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. Gösterim öncesi kısa bir konuşma yapan Yenişehir Belediye Başkanı Anlı, Kazım Koyuncunun çok iyi bir Kürt dostu olduğunu belirtti.

Koyuncunun, Diyarbakır`da katıldığı Newroz coşkunun aynısının Karadeniz`de de yaşanmasını istediğini hatırlatan Anlı, belgeselin yönetmeni Serap Kervancıya da teşekkür etti. Anlının konuşmasından sonra film gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından seyircilere yönelik konuşma yapan yönetmen Serap Kervancı, Koyuncunun hayatıyla birçok sanatçıya yaşamayı öğrettiğini belirterek, şunları söyledi: "Bu belgeselin finalini Kazım`ın yapmasını isterdik. O devrimci kişiliğiyle tanınıyordu. O hep `Denizin çocuklarından dağların çocuklarına selam getirdim` derdi. Filmde bazı görüntüler tabi ki eksik. Diyarbakır Newroz görüntülerini ve başka görüntüleri daha sonra tekrar filme yerleştireceğim." dedi.

Dina Kaki Belgeseline ilgi umulanın altında oldu...
Beksav Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan ve genç yaşta kanser hastalığından dolayı vefat eden Hopalı sanatçı Kazım Koyuncu'nun yaşamını konu alan "Dina K' ak" adlı belgesel filmin galası Hopa'da yapıldı. Necmettin Aydın Kültür Merkezi sinema salonunda yapılan gösterime beklenenden az katılım oldu. 
Filmin Yönetmeni Serap Kervancı, gösterim öncesi yaptığı sunumda, özveriyle ve büyük emek sarfedilerek hazırlanan ve değerli sanatçı Kazım Koyuncu'nun hayatını konu alan bu filmin galasını Hopa'da yapmayı uygun gördüklerini ifade etti. Kervancı, "Türkiye'nin bir çok yerlerinde Kazım'ın belgesel filminin gösterimini yaptık, ancak değerli sanatçı Kazım Koyuncu'nun Hopa doğumlu oluşundan ötürü galasını Hopa'da yapmayı uygun gördük." dedi. 

Organizasyon için çok uğraşmalarına rağmen gerek bürokrasi nezdinde, gerekse halk nezdinde yaptığı davete fazla ilgi gösterilmemesinin kendilerini üzdüğünü kaydeden Kervancı, "Biz Kazım Koyuncu'nun babası ve ailesiyle de görüştük. Babası, dayanamayacağını ifade ederek galaya iştirak edemeyeceğini belirtti, ama yakın akrabaları katıldılar. Biz Hopa'da daha fazla katılım olmasını bekliyorduk. Kazım Koyuncu her zaman yaşamalı ve bir teşilde yatatılmayı hak ediyor" şeklinde konuştu.


Kazım Koyuncu belgeseli seyirciyle buluştu 
Genç yaşta hayatını kaybeden Kazım Koyuncu için, BEKSAV tarafından bir belgesel hazırlandı. 
Merhaba Ulm 

Karadeniz'in asi çocuğu, Laz müziğinin toplumsal yorumcularından genç yaşta hayatını kaybeden Kazım Koyuncu için, BEKSAV (Bilim, Estetik, Kültür, Sanat Vakfı) sinema birimi tarafından bir belgesel hazırlandı. 
Sanatçının yaşamını, kendi dilini özgün yorumlayışını, çalışmalarını, ezilen emekçilere ve haklara karşı duyarlı ve sorumlu aydın sanatçı tavrını işleyen belgeselde ayrıca, sanatçının katıldığı konserler, yaptığı konuşmalar ve son yolculuğu anlatılıyor. Birçok sanatçı, aydın ve dilbilimci de anlatımlarıyla belgeselde yer alıyor. 

Yönetmenliğini BEKSAV'dan Serap Kervancı’nın yaptığı belgesel Ulm’de AJK e.V. (İşçi Gençlik Kültür Derneği) ve kültür-sanat dergisi Sanat ve Hayat okuyucularının birlikte organize ettiği sinevizyon etkinliğinde AJK e.V. lokalinde seyirciyle buluştu. 40 kişinin beğeniyle izlediği gösterim sonrası sohbet eden katılımcılar, belgeselin tekrar etmesi yönünde istekte bulundular. 

Belgeseli seyretmek isteyen veya kurumunda açık gösteri yapmak isteyenler, AJKUlm @ gmx.de, Bleichstr. 9 89077 adresinden, 01799603343 nolu telefondan iletişim kurarak Kazım Koyuncu belgeseline ulaşabilirler.

2005-12/02-Sayı-264

'Dina K'ak'i' gösterime girdi 
BEKSAV Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan ve genç yaşta yitirdiğimiz müzisyen Kazım Koyuncu'nun yaşamını konu alan "Dina K'ak'i" adlı belgesel film gösterime girdi. Galası geçtiğimiz gün Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde yapılan belgesel film Kasım ayı boyunca bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) ve Mezopotamya Kültür Merkezi'nde (MKM) izlenebilecek. Dört ayda tamamlanan "Dina K'ak'i" isimli belgesel filmde, Kazım Koyuncu'nun müzikal yaşamı, laz müziği üzerindeki etkisi, kitlelerle kurduğu pozitif ilişki, salonlara sığmayan ve sloganlarla uğurlanan cenaze töreni anlatılıyor. Karadeniz başta olmak üzere katıldığı bütün festivallerdeki halkları sahiplenme bilinci belgeselin ana temasını oluşturuyor. Konunun uzmanları tarafından değerlendirilen Çernobil faciasının, Türkiye halkları üzerinde bıraktığı ürkütücü etkiler ise belgesele ikinci bir tematik doku oluşturuyor. Yapımcılığını Kolektif Yapım Yayın Org. Ltd. Şti'nin üstlendiği filmin yönetmenliğini Serap Kervancı, yrd. yönetmenliğini ise Aynur Özbakır yaptığı Dina K'ak'i belgeselinin süresi 59 dakika.

Dina K'ak'i Samsun’da
SAMSUN (24.12.2005)- BEKSAV Sinema Atölyesi’nin hazırladığı ve devrimci sanatçı Kazım Koyuncu’yu anlatan Dina K’ak’i adlı belgesel Karadeniz halkıyla buluşmaya devam ediyor. 23 Aralık akşamı Samsun''da yapılan gösterime 300''ü aşkın kişi katıldı. 
Gazi Sahnesi’nde yapılan gösterimde sahne Koyuncu’nun resmi ile süslenirken, gösterim yoğun ilgi nedeniyle iki seans yapıldı.
Açılış konuşmasını yapan SGD’li Maksut Aksu, BEKSAV’ın ‘toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika’ şiarıyla yola çıktığını, 10 yıllık geçmişinde de buna uygun bir pratik sergilediğini belirtti. Bu bakımdan devrimci sanatçı Kazım Koyuncu için hazırladıkları belgeselin, O’na olan vefa borçları olduğunu vurguladı.
300’ü aşkın kişinin izlediği belgesel beğeni ile karşılandı.


DİNA K’AK’İ Ankara’da 
» Sayı 168 | 3 kapı açılsın 
» Tarih: 23.12.2005 Saat: 08:57 


ANKARA- BEKSAV Sinema Atölyesi’nin hazırladığı DİNA K’AK’İ-Kazım Koyuncu Belgeseli’nin gösterimi, İstanbul’dan sonra Ankara’da da yapıldı. 

Ekin Sanat Kültür Merkezi’nde 9 ve 10 Aralık’ta seyirciyle buluşan belgeseli her iki gösterimde de yaklaşık 300 kişi izledi. Sahnede Kazım Koyuncu’nun büyük posteri yakılan mumlarla aydınlanırken, Belgeseli izleyen Kazım hayranları, zaman zaman duygulanarak, gözyaşlarına hakim olamadı. Öfke ve duygu karışımıyla izlenen DİNA K’AK’İ belgeseli, izleyiciler tarafından olumlu bulundu. 

Belgeselin gösteriminin ardından DİNA K’AK’İ belgeselinin yönetmeni Serap Kervancı kısa bir konuşma yaptı. Kervancı, “Öncelikle neden Kazım Koyuncu için bir belgesel hazırladık. Bu soruyu soruyorsunuzdur, ben de sordum. Bu belgesel, öncelikle bizim vefa borcumuzdur. Çünkü Kazım, devlet-sistem tarafından Karadeniz halkının kaderi yapılan kanser yüzünden hayatını kaybeden devrimci bir sanatçıydı. Çok güzel şeyler üretti. Yapacağı, bize ve sizlere katacağı çok güzel üretimler olacaktı. Ama bu yarım kaldı. Onu unutturmamak için, bir vefa borcu olarak gördüğümüz bu belgeseli hazırladık. Beş ay içinde hazırlanan bir belgesel, o yüzden eksiklikleri elbette ki var. Eleştirilere açığız” dedi. 

Kervancı, daha sonra izleyicilerin belgesele ilişkin sorularını yanıtladı. Belgesele dair birkaç izleyicinin de şu eleştirileri oldu: Belgeselde konser ve cenaze görüntülerinin yoğunlukta olduğu, Koyuncu’nun devrimci yanının az işlendiği, Çernobil sorunu daha fazla işlenmeliyd 

“DİNA K’AK’İ”nin Ankara’da yapılan gösteriminde filmin yönetmeni Serap Kervancı, “Bu belgesel öncelikle bizim vefa borcumuzdur” dedi. 


'Dina K'ak'i'*nin galası 6 Kasım'da...
31-10-2005 
BEKSAV Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan ve Kazım Koyuncu'nun yaşamını konu alan "Dina K'ak'i"* adlı belgesel film, 6 Kasım günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde yapılacak galayla gösterime girecek. 
Dört ayda tamamlanan belgesel film, Kazım Koyuncu'nun müzikal yaşamı. Laz müziği üzerindeki etkisi, devrimci bir sanatçının kitlelerle kurduğu pozitif ilişki, salonlara sığmayan ve sloganlarla uğurlanan cenaze törenleri, Karadeniz başta olmak üzere katıldığı bütün festivallerdeki halkları sahiplenme bilinci belgeselin ana temasını oluşturuyor. Konunun uzmanları tarafından değerlendirilen çernobil faciasının, Türkiye halkları üzerinde bıraktığı ürkütücü etkiler ise belgesele ikinci bir tematik oluşturuyor.

Yapımcılığını Kolektif Yapım Yayın'ın üstlendiği filmin yönetmenliğini Serap Kervancı, yardımcı yönetmenliğini ise Aynur Özbakır yaptı. DİNA K'AK'İ belgesel filminin süresi 59 dakika. 

Galası; 6 Kasım 2005 Pazar günü, saat 20.00'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde yapılacak olan Dina K'ak'i, Kasım ayı boyunca; BEKSAV ve MKM'de izlenebilecek.

İletişim için;
BEKSAV Sinema Atölyesi
Tel: 0 216 349 91 55-56
e-posta: beksav @ hotmail.com/ beksavsinema @ mynet.com

* Dina K'ak'i: Kazım Koyuncu'ya küçüklüğünden bu yana ailesinin söylediği Lazca bir sesleniş şekli. Dina: Yüce, büyük, ulu anlamına geliyor.

Dina K’ak’i Karadeniz’de
gönderen: atılım Friday December 16, 2005 at 07:37 AM


HOPA (16.12.2005)- Kazım Koyuncu’yu anlatan Dina K’ak’i belgeseli, İstanbul, İzmit, Hakkari ve Ankara’nın ardından Koyuncu’nun memleketinde de gösterime girdi. İlk gösterim Artvin’in Arhavi ilçesinde yapıldı.

Dina K’ak’i Karadeniz’de

HOPA (16.12.2005)- Kazım Koyuncu’yu anlatan Dina K’ak’i belgeseli, İstanbul, İzmit, Hakkari ve Ankara’nın ardından Koyuncu’nun memleketinde de gösterime girdi. İlk gösterim Artvin’in Arhavi ilçesinde yapıldı. Hopa Sanat ve Hayat Merkezi tarafından gösterimi yapılan belgesel filmi Arhavi’de 200 kişi izledi. Karadeniz’in çocukları, bu sayede Koyuncu ile özlem giderdi, denizin hırçın çocuğuna bir kez daha özlemle sarıldı. İzleyiciler, Koyuncu’ya ezgilerinde eşlik ederek, O’nu unutmadıklarını, unutmayacaklarını gösterdiler.

Duygu yüklü bir havada geçen gösterim alkışlarla son buldu. İzleyicilerin birçoğu gözyaşlarını tutamadı. “Kısa süreliğine de olsa, onu bize yaşattığınjız için teşekkürler” diyen izleyicilerden bazıları, yönetmene tebriklerini iletirken dahi göz yaşlarını tutamadı. 

Kervancı: O’na vefa borcumuz vardı

Etkinliğin açılış konuşmasını filmin yönetmeni Serap Kervancı yaptı. Kervancı, “O’na olan vefa borcumuzdan dolayı bu filmi yaptık. Karadeniz müziğini, Karadeniz’in sınırları dışına taşıyan Koyuncu’nun yapığı müzik şimdi her kesimden dinleyici buluyor” dedi.

Gösterime Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş, Eğitim-Sen ve CHP Kadın Kolları desteklerini sundu. “Bizim kültürümüze sahip çıktığınız, filmle bunu yaymaya çalıştığınız için teşekkürler” diyen Belediye Başkanı ve Eğitim Sen, gösterimin yapılmasında küçük de olsa bir katıkıda bulundukları için mutlu olduklarını ifade ettiler. 

BEKSAV’ın katkılarıyla hazırlanan belgesel, 17 Aralık’ta Fındıklı’da, 16-17-18 Aralık’ta Rize Vizyon Sineması’nda, 23 Aralık’ta ise Samsun’da Karadeniz halkıyla buluşmaya devam edecek. 


www.atilim.org/atilim/modules.php?name=Guncel&file=article&sid=13123


Kazim Koyuncu'nun yasamini konu alan film.. 

Aşkolsun! dedirten gidisi vardi. 33 yıllık omrune cok seyi sigdirdi. geriye "izler" birakabilen, bir yasam..

o karadenizin ozgur, hircin bir su damlasi idi.. buhar oldu gitti.. binlerce damla olarak donecek yeryuzune..

sevgili oglumuz, kardesimiz, abimiz Kazim Koyuncu'nun hayatini film yapan BEKSAV Sinema Atolyesine tesekkurlerimle...

6 Kasim'da bulusmak dilegi ile..

nazmiye halvasi


Kazim Koyuncu'nun yasamini konu alan "Dina K'ak'i" adli belgesel film... BEKSAV Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan ve Kazım Koyuncu'nun yaşamını konu alan "Dina K'ak'i"* adlı belgesel film, 6 Kasım günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde yapılacak galayla gösterime girecek.

Dört ayda tamamlanan belgesel film, Kazım Koyuncu'nun müzikal yaşamı. Laz müziği üzerindeki etkisi, devrimci bir sanatçının kitlelerle kurduğu pozitif ilişki, salonlara sığmayan ve sloganlarla uğurlanan 
cenaze törenleri, Karadeniz başta olmak üzere katıldığı bütün festivallerdeki halkları sahiplenme bilinci belgeselin ana temasını oluşturuyor. Konunun uzmanları tarafından değerlendirilen çernobil faciasının, Türkiye halkları üzerinde bıraktığı ürktücü etkiler ise belgesele ikinci bir tematik oluşturuyor. 

Yapımcılığını Kolektif Yapım Yayın'ın üstlendiği filmin yönetmenliğini Serap Kervancı, yardımcı yönetmenliğini ise Aynur Özbakır yaptı. DİNA K'AK'İ belgesel filminin süresi 59 dakika.

Galası; 6 Kasım 2005 Pazar günü, saat 20.00'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde yapılacak olan Dina K'ak'i, Kasım ayı boyunca; BEKSAV ve MKM'de izlenebilecek.

İletişim için;

BEKSAV Sinema Atölyesi
Tel: 0 216 349 91 55-56
e-posta: beksav @ hotmail.com/
<http://beksav @ hotmail.com/ >
beksavsinema @ mynet.com


Dina K'ak'i: Kazım Koyuncu'ya küçüklüğünden bu yana ailesinin söylediği Lazca bir sesleniş şekli. 

Dina: Yüce, büyük, ulu anlamına geliyor.


İyi niyet, eksik çalışma 
Sennur Sezer / sennursezer @ yahoo.com 
Bir öykü anlatmanın bin yolu bin biçemi vardır... Her şeyin öyküsü anlatılır. İnsanların da.. En kötü anlatım bence eksik anlatımdır. Bu eksiklik bir sanatçının “hayatını anlatan” bir belgeseldeyse pek bağışlanır yanı yoktur ama... Eksiklik iyi niyetten doğmuşsa, söylenecek tek şey var: Cehennemin yolu iyi niyetle döşenmiştir. Kısacası elden üzülmekten başka bir şey gelmiyor. 
Bir yaşam öyküsünde iyi niyetli yanlışlık nasıl olur? Sanatçı devrimcidir, “bir devrimci sanatçının yaşamını herkes bilir zaten” sanısı, öykünün eksik bırakılmasına yol açar. Verilen emeğe de yazık olur. Ama bu eksiklik ve özensizlik “bir devrimcinin yaşamının, yetişme koşullarının önemi yok, sonuç önemli” yanılgısından kaynaklanmışsa, o zaman yapılan yanlışın büyüklüğü bilinmeli. 
“Dina K’ak’i”
BEKSAV Sinema Atölyesi “Dina K’ak’i” adlı bir belgesel hazırlamış. Belgesel broşürde şöyle tanıtılıyor: “Karadeniz müziğini pek çok insanın tanımasını, sevmesini sağlayan genç sanatçı Kazım Koyuncu’nun hayatını anlatan biyografik belgesel... Dina’yı lazca, hemşince şarkılarla tanıdık. Her fırsatta halkların kardeşliğini vurgulamasıyla, son ana kadar devrimci olduğunu söylemesiyle belleklere yer etti. Kansere yenik düşen sanatçıyı, İstanbul’da ve Hopa’da uğurlayan sevenlerinin Çernobil’e isyanı, yakınlarının anlatımları ve sahnedeki Dina’nın öyküsü...” 
Basın bülteninde filmin yapımcılığını Kolektif Yapım Yayın Org. Ltd. Şirketi’nin üstlendiği, yönetmenliğini Serap Kervancı, yardımcı yönetmenliğini Aynur Özbakır’ın yaptığı filmin süresinin 59 dakika olduğu ve yapımının dört ay sürdüğü bilgileri var. 
Peki belgeselde ne var? Çernobil konusunda Çevre için Hekimler Derneği Başkanı Ümit Şahin ile Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Eylem Tuncaelli’nin Çernobil konusunda tedbir alınmayışıyla ilgili görüşleri, Laz dili uzmanı Selma Koçiva’nın duygusal Koyuncu anmaları... Sunay Akın, Birol Topaloğlu, Yasemin Göksu, Zühal Yıldırım, Levent Canen’in bir iki anısı... Ve “salonlara sığmayan ve sloganlarla uğurlanan cenaze töreni” (gömme olayının tüm ayrıntıları). 
Sonra ona adanan Hopa Şenliği’ne katılan müzikçilerin ona değin sözleri. (Özellikle bir sürü alıntıyı kendine mal edip balodan söz eden bir Karadenizli müzikçi... “Bugün Kazım’ın balosudur” yaveleri)... Kazım Koyuncu’nun biri Beksav Salonu’nda iki konserinden bir iki görüntü. Ve Koyuncu’nun, beni bütün Çernobil raporlarından daha fazla etkileyen sözleri “O bulutun altından ben de geçtim, çocuktum yağmurun suyundan içtim” gibi bir şey . 
Doğduğu köy, ana babasının işi, “baba bana ansiklopedi al”lı istekleri, mandolin çalışı, İstanbul’a üniversiteye gelişinde girdiği sanat çevresi, rock’ı seçiş nedeni... yok. Siyasal bilgiler okuyuşunun dünya görüşüne etkisi de, rock saundunun Karadeniz müziğiyle etkileşimi de... 
Sunay değinmese Karadeniz kıyılarının doldurulmasına karşılığı da pek anımsanmayacak ya da sloganların altında kalacak. Lazcanın rock’a uygunluğu ile sözlerini müzikle ilgim olmamasına karşın ben bile anımsıyorum. 
Genç sanatçılar Kazım Koyuncu grubunun bir başka bölgenin enstrümanı olan “erbane” de çaldığını vurguladıkları kadar gitarla Karadeniz ezgilerinin çalınışı üstünde düşünüp konuşsalardı keşke. Müziğinin “içeriğinin” daha önemli olduğu gibi bir şeyi de hiç söylemeselerdi. Kazım Koyuncu’nun müziğinin evrenselliğini açıklayamamak suç değil, ama yanlış açıklamalar... Olmuyor. 
“Dina K’ak”i pek çok salonda gösterilecek, görün... Katılamadığınız bir cenazede bulunmak için. Ve iyi niyetin bir belgesel yapmaya yetmediğini görmek için.

Bu kategoriden daha fazlası / Zêdetirîn: « Steve Jobs: Kayıp Röportaj Che: Part Two »

Şirove Bike - Yorum Ekle

Security code Nû bike - Yenile - Refresh

Ji Sînemaya Kurdî Peşniyarî - Kürt Sinemasından Öneriler

Ji Sînemaya Cîhanê Peşniyarî - Dünya Sinemasından Öneriler

Temaşekirin-İzleme:1367

Dark Feed

Temaşekirin-İzleme:1164

10 to Midnight

Temaşekirin-İzleme:1398

42nd Street (1933)

Temaşekirin-İzleme:1177

Osama

Temaşekirin-İzleme:1184

Bisiklet Hırsızları

Temaşekirin-İzleme:1339

Music From Another Room (1998)

Temaşekirin-İzleme:2338

Kızgın Çöl Güneşi

Temaşekirin-İzleme:1421

Morocco (1930)

Temaşekirin-İzleme:1811

ÜLKE VE ÖZGÜRLÜK – LAND AND FREEDOM | 1995 (TÜRKÇE DUBLAJ)

Temaşekirin-İzleme:1508

Holy Motors (2012)

Temaşekirin-İzleme:1201

Dünyanın Durduğu Gün

Temaşekirin-İzleme:1487

A Resurrection 2013

Temaşekirin-İzleme:1197

Telefon Kulübesi

Temaşekirin-İzleme:1065

Pariah

Temaşekirin-İzleme:1242

Son Durak 4

онлайн фильмы

Têketin-Giriş

Şu anda 448 konuk çevrimiçi


Endamtî-Üyelik

Şu anda 448 konuk çevrimiçi

*
*
*
*
*

* İşaretli alanların doldurulması gerekir.